התנועה הקונסרבטיבית בירושלים קיימה טקס זיכרון לזכר 11 קורבנות הטבח. יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני: "אם יש תשובה לאירוע הנוראי הזה היא צריכה להיות הכרה של מדינת העם היהודי בזרמים השונים

שלשום, שלישי 29.10.2018 קיימה התנועה הקונסרבטיבית בירושלים אירוע הזדהות וזיכרון עם הקהילה היהודית בפיטסבורג לזכר אחד עשר קורבנות הטבח. האירוע, התקיים בבית הכנסת המכזי של התנועה המסורתית בירושלים, בבית הכנסת 'מורשת ישראל'.

 השר לשיתוף פעולה אזרחי ח"כ צחי הנגבי (הליכוד): "אבל כבד מאוד פקד אותנו עם ישמע דבר הקטל בפיטסבורג. בליבה של מקום מקודש, בליבה של קהילה חמה וציונית. כל הלבבות מדממים והכאב עצום עם תחושת האובדן. כיצד העז בן אנוש להרים את ידו על ניצולת שואה שקרבה לגיל מאה, על אחים אוהבים, על בני זוג שלא נפרדו זה מזו למעלה משישה עשורים. לרוצח לא היה שותף כך מסרה המשטרה המקומית, אבל אנחנו בני העם היהודי מכירים היטב את כל השותפים. את אלה שטבחו בנו לאורך הדורות, את אלה שכתבו את הפרוטוקולים של זקני ציון, את אלה שהעלילו על היהודים עלילות ומעל כולם הנאצים שהשמידו שליש מבני עמינו במאה מיטות משונות. אלה השותפים, אלה המסיטים. לבנו היום עם המשפחות ועם התנועה הקונסרבטיבית. קהילה גאה ואוהבת ישראל אשר מתייצבת תמיד לצידה של מדינת ישראל בימים הקשים שלה. שותפה לגורל היהודי, וכל מי שהטיל ספק בקיומה קיבל תזכורת נוספת. כולנו קונסרבטיבים כולנו רפורמים כולנו אורתודוכסים. יהיה נשמתם של הקורבנות צרורה בזיכרון החיים".

ראשת האופוזיציה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): "אנחנו הראשונים שצריכים לדעת ששנאת זרים תמיד תכלול אותנו היהודים בתוכה. מה שלא נעשה תמיד ניתפס בידי חלק כזרים ותמיד יהיה מי שידע לעודד את התחושה הזו כלפי העם היהודי. היהודים שנרצחו הם יהודים שנרצחו על תיקון עולם וזה מה שהפריע לרוצח המתועב. גם התוספת הזאת בתפילה של "עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל ועל כל באיי עולם", שזה בעצם התיקון עולם שהתנועה המסורתית עושה וממשיכה לעשות ובעיני זה מה שגם העם היהודי עושה. הייתי רוצה שנתחיל את התיקון העולם הזה בינינו ונבין אנחנו שזה כ"כ מרגש שאנחנו ביחד כעם. זה לא משנה מה הדרך שכל אחד מתרגם את האמונה שלו, באיזה שפה הוא מתפלל ובאיזה בית כנסת הוא עושה את זה. כולם שייכים לעם היהודי שלנו. יום לפני האירוע הזה הייתי בארצות הברית וחשבתי שאנחנו חייבים לפתוח דיאלוג חדש בינינו לבין יהודי התפוצות. חלק מהיותנו עם ומשפחה זה שאף אחד הוא לא בן חורג במשפחה הזאת. אם יש תשובה שהייתי רוצה שתצא מהדבר הנורא הזה הוא שמדינת העם היהודי תכיר בזרמים השונים ביהדות ואם נעשה את התיקון הזה בינינו, נעשה גם תיקון עולם. יהיה זכרם ברוך".

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד: "לזכר מי אנחנו מתפללים היום? האם אנחנו מתפללים לזכרם של קונסרבטיבים, רפורמים, או לזכר שני אחים, בעל ואישה, ניצולת שואה בת 97? אני מסרב לחיות בעולם שבו הרוצחים מגדירים לנרצחים מיהו יהודי. אני מסרב לחיות בעולם שבו הדבר היחיד שמאחד אותנו הם הזעזוע והכאב. לא תחת עץ המוות אנחנו יושבים אלא תחת עץ הכאב. לא רק במותם הם יהודים כמונו אלא גם בחייהם. לא רק במותם המדינה צריכה לתת להם זכויות שוות אלא גם בחייהם. איך זה שברור לנו שהתפילה שלנו לזכר הנרצחים היא אותה תפילה ברחבי כל הקהילות היהודית? הוא מעולם לא ביקש מאיתנו להיות זהים, אלא ואהבת לרעך כמוך. לרעך ששונה ממך. אני שואל את עצמי ואתכם האם נוכל לעמוד באתגר שמציב בפנינו האירוע הזה? ברגע הזה בחיינו אנחנו צריכים לשאול את עצמנו לאן הולכים מכאן? האם נמשיך לפסוע במסלול של הפילוג הקיטוב והכעס? יש גם אפשרות אחרת והיא בידינו. הבחירה הזאת אומרת לעשות שלום על כל ישראל, רפורמים קונסרבטיבים אמריקאים חילונים".

 יו"ר הסוכנות היהודית בוז'י יצחק הרצוג: "התקבצנו כאן לפתע פתאום בגלל אירוע נורא שאירע על אדמת ארצות הברית של אמריקה. מדינת ויבשת שזה הרבה זמן יהודים חיים בה. דווקא בתקופה הזאת מתרחש אירוע נורא ואיום שללא צל של ספק ישפיע על הקהילה ועל העם. אני מבקש להביע תנחומים מעומק ליבי למשפחות ולאחל רפואה שלמה לפצועים. אני אישית אבקר את המשפחות בסוף השבוע בפיטסבורג. קהילת פיטסבורג היא קהילה ציונית וחמה שהוציאה הרבה מנהיגים ומנהיגות. רק לפני ימים בודדים ראינו את מנהיגיה כאן בכנס הפדרציות של צפון אמריקה. זהו  אירוע שמקיף את העם כולו. היום בבוקר התקבצו יהודים במחנה העולים בגונדר באתיופיה ונשאו תפילה לעילוי נשמתם של הנטבחים ולרפואתם של הפצועים. בכל מקום בעולם בגונדר בישראל ובפיטסבורג  הלב היהודי פועם את אותה פעימה. עם ישראל חי. יהודי הוא יהודי הוא יהודי ולא משנה באיזה בית כנסת הוא מתפלל או לא מתפלל. הגיע הזמן שלא רק האויבים שלנו לא יבחינו בין הזרמים השונים ביהדות אלא גם אנחנו".

שינוי גודל גופנים