השר רפי פרץ על גיוס נשים ליחידות קרביות: "אם נצטרך להיות ביחידות מעורבות, הציונות הדתית לא תהיה שם".

הבוקר, רביעי 25.11.2020 התייחס שר לירושלים ומורשת רפי פרץ לסוגיית שילוב בנות ביחידות הלוחמות בצה"ל במסגרת הכנס השנתי לביטחון לאומי ודמוקרטיה של המכון הישראלי לדמוקרטיה.

השר לירושלים ומורשת רפי פרץ אמר במסגרת הכנס על גיוס נשים ליחידות קרביות בצה"ל:

"חשבתי שאי אפשר לחייב קצין וחייל לוחם ללכת ליחידה מעורבת. כל השאר, מודיעין, זה בסדר. אבל לוחם, מתחת לאלונקה, ובתוך הטנק, זה סיפור אחר. הגענו למסקנה כי חייל לא יידרש (ללכת ליחידה מעורבת), אבל גם לקצין צריכה להיות האפשרות לכך מסיבות דתיות והצבא צריך לכבד זאת. ברור שנצטרך להוריד את הרף, מה שקורה בכל יחידה מעורבת, ועם זה נלחמים פחות טוב. לא הגיוני שבת תסחוב 50 קילו על הגב. אז תהיה אחת, אבל אנחנו בדרך להפסיד עשר בנות שמבחינה פיזיולוגית גמרו את השירות ונתקעו עם בעיה חמורה לכל ימיהם, צריך לקחת על זה אחריות. עם זה נלחמים פחות טוב. אם אנחנו רוצים את הציונות הדתית ביחידות הלוחמות, צריך לדעת שיש לנו מגבלה. נוכל להסתדר אם יהיו בעיות כשרות, נוכל להסתדר עם השבת, אבל אם נצטרך להיות ביחידות מעורבות, מתחת לאלונקה ושמירות בלילה, הציונות הדתית לא תהיה שם. זה לשים את ערך השוויון על פני ערך הניצחון".

השר התייחס גם לסוגיית קבורת חיילים לא יהודים בבית הקברות בהר הרצל ואמר:

"למרות שמקומו של מי שאינו יהודי אינו בתוך גדרות בתי הקברות היהודיים – במקרה של הצבא, ודאי וודאי שמקומו בפנים. אנחנו מעריכים הערכה עצומה את אחינו שמצטרפים לעם ישראל במלחמתו".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) הגיב לדברי השר ואמר :

"הטנקים הם לא בדיון ואף אחד לא חשב שיהיו בנים ובנות באותו טנק, צוותים של בנים וצוותים של בנות. בניגוד לדברי הרב רפי, יש בנות שיכולות לסחוב משקלים. להטיל את החילון על הצבא זו תעודת עניות", הדגיש שטרן. "כל הניסיונות להטיל דופי בצבא ולומר שהוא גורם מחלן – עצובים מאוד. זה עצוב כמו מסיבת חומש בכיתה ב' שבה אסור לאבות לבוא, כי הילדות שרות. מי שחושב שהוא מגדל סוטים, שיאסור על מסיבת סידור בכיתה ב' בגלל ש"קול באישה ערווה". אני בז לתפיסת העולם הזו. אל תנסו לכפות חיילים דתיים לנורמות שהם לא רוצים אותן, ואל תנסו להחזיר את הצבא בתשובה. צריך לתת לבנות את הזכות להיות לוחמות בצה"ל, ולכן אני בעד לפתוח כמה שהצבא יגיד שאפשר". עם זאת, ראש אכ"א לשעבר הדגיש שהוא "נגד דת השילוב בכל מחיר". לדבריו, "בנות צריכות להיות ביחידות מיוחדות, אבל לא בכל היחידות, אלא בהתאם לצרכי צה"ל". עוד אמר כי יש לבחון אם "בשביל זה צריך ליצור תנאים מיוחדים מאוד שיעלו כסף שאין לנו. לא בגלל שבנות לא ינצחו מלחמה כמו בנים".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) צייצה בתגובה:

שר רפי פרץ מייצג רק את עצמו ואת דעותיו הפרימטיביות. הוא מזמן לא מייצג את הציונות הדתית שהתקדמה והתרחקה משם. "אם נצטרך להיות ביחידות המעורבות מתחת לאלונקה ושמירות בלילה הציונות הדתית לא תהיה שם" באמת? המזל שאף אחד בציונות הדתית כבר לא מקשיב לך, הפכת לבדיחה".

ח"כ יאיר גולן (מרצ) אמר:

"תפקידי הלחימה בצה״ל צריכים להיות פתוחים לכל וללא הבדלי מגדר. לוחמות רוסיות לחמו במלחמת העולם השניה, לוחמות לחמו בשורות הפלמ״ח וצה״ל לפני קום המדינה. לוחמות משרתות בתותחנים, בחיל הים, בחיל האוויר, באיסוף קרבי, בגדודי חילוץ והצלה, בחי״ר קל ובמג״ב. אנחנו בשנת 2020, לא בימי הביניים״.