השר לשירותי דת נפתלי בנט וסגנו אלי בן-דהן מבטיחים מהפכה בשירותי הדת

במסגרת מסיבת עיתונאים, הכריזו שר הדתות בנט וסגנו בן-דהן על מהפיכה בשירותי הדת בישראל. 
בדף הפייסבוק שלו, פירט בנט את מטרותיו ואת מרכיבי השינוי במערך שירותי הדת:

"כשהתחתנתי עם אשתי גילת בשנת 99', רושם הנישואין שאל אותנו לאיזו מפלגה אנחנו מתכוונים להצביע. אנחנו ראינו את זה כבדיחה אבל מה היה קורה אם זוג לא דתי היה מגיע, ובכלל איזה מסר זה לציבור? 
החלטנו להנגיש את שירותי הדת כדי ליצור קידוש השם, לקרב את עם ישראל ליהדות. לא מדובר במהפכה ביהדות אלא במהפכה בשירותי הדת.

שלושה מרכיבים:
1. פתיחת אזורי רישום ותחרות של "בחר לך רב": עד היום יכולת להירשם לנישואין רק באזור מגוריך. כך למשל, בחור מאילת אשר לומד בטכניון היה חייב לנסוע לאילת על מנת להירשם לנישואין. היה מונופול.
מעכשיו – כל אחד יוכל להירשם בכל מקום. מעבר לנוחות אני מעריך שתיווצר "תחרות" בריאה בין רבנים: מי ייתן שירות יותר טוב, יותר יעיל, יותר חם. זה פשוט נפלא!

2. ניתוק הפוליטיקה משירותי הדת – מעכשיו המינויים יהיו על בסיס מקצועי, ולא על בסיס פוליטי. 

3. איחוד מועצות דתיות – יש כיום 133 מועצות דתיות. אנחנו נאחד אותם לסביב 80 מועצות דתיות. חיסכון כספי עצום. ההשקעה תופנה לציבור במקום לפקידים מיותרים. אגב, במועצות מקומיות לא הצליחו לעשות זאת עד היום."

סגן השר אלי בן-דהן הרחיב על שינויים בבירוקרטיה ועל נסיון להפוך את המועצות הדתיות למקצועיות יותר-
"נאפשר את הורדת הטפסים באינטרנט, כך שאנשים יבואו עם הטפסים מוכנים למועצה הדתית, ובכך השירות ישופר. לא יהיה יותר קהל שבוי למועצה דתית ספציפית אלא כל אחד יוכל לבחור לו את המועצה היעילה והנוחה ביותר עבורו. 

מהיום ואילך ראש המועצה ייבחר על ידי ועדת איתור עם אמות מידה מקצועיות בלי שום שיוך פוליטי. אין לנו מלחמה עם מפלגה מסוימת. יש לנו מטרה אחת – לשרת את הציבור טוב יותר, בלי פוליטיקה. אנו לכאורה מפסידים מינויים כי אנו רוצים שיתמנו הטובים ביותר". 

שר הדתות בנט הביע את עמדתו באשר לשאלת הרב הראשי-
"המטרה מבחינתנו זה רב ראשי ציוני למדינת ישראל.: מה יותר טריוויאלי מזה שלמדינת ישראל יהיה רב ראשי שמגדיר את עצמו ציוני? אני אפעיל את כל העוצמה שברשותי כדי לגרום לזה לקרות. אנחנו חייבים לפעול בכל הנחישות בעניין הזה."

עליזה לביא בירכה על המהלך בעמוד הפייסבוק שלה-
"אני מברכת את שר הדתות נפתלי בנט ואת סגן השר אלי בן דהן על ההחלטה לבצע רפורמה בשרותי הדת, ומקווה כי אזורי הרישום לנישואין ייפתחו בהקדם, ושאכן לא נצטרך להמשיך את הליך החקיקה בנושא..
אני מקווה כי זו הסנונית הראשונה המבשרת את תחילתו של שינוי מערכתי ,מקיף ומחויב המציאות הנדרש בשרותי הדת בישראל, ומקווה כי לא מדובר בהצהרות בלבד, ושכבר בקרוב נרגיש את השינוי בשטח. יש להמשיך ולפעול בנושאים רבים נוספים הדורשים שינוי כמו גיור, בתי הדין, כשרות ועוד על מנת להחזיר את היהדות לישראלים."

לקריאת דבריו המלאים של השר בנט בדף הפייסבוק שלו לחצ/י כאן

לקריאת דבריה המלאים של ח"כ עליזה לביא לחצ/י כאן