השר לשירותי דת מתן כהנא: "על רבני הערים של ישראל, שלמדו, נבחנו, הוסמכו ונבחרו לתפקידם בישראל, עליהם הרבנות הראשית לא סומכת"

08 לינואר 2022, ז' בשבט תשפ"ב, לאחר צאת השבת פרסם השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) פוסט בחשבון הפייסבוק התייחסות לרפורמה בגיור שהוא מקדם. זאת לאחר ביקורת שנשמעה במסמך שפרסם חה"כ בצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית) ואמירות נוספות שנשמעו מצד ח"כים ורבנים כנגד הרפורמה.

"בימים האחרונים שמעתם וקראתם הרבה מידי דברים לא נכונים על תוכנית הגיור שאני עמל עליה ועל תחום הגיור בכלל. אז הנה כמה נקודות כדי להבהיר ולעשות סדר:

במדינת ישראל חיים כמעט חצי מיליון אזרחים ישראלים שאבא או סבא שלהם היה יהודי והם אינם יהודים על פי ההלכה. גדולי תורה מכל הדורות פסקו שיש לעשות מאמצים כבירים כדי "להחזיר אותם הביתה". מי שעוצם את עיניו פוגע בזהותה היהודית של המדינה וגורם להתבוללות. אני פועל למנוע זאת. 

בעבר הלא רחוק היתה הזדמנות פז לחוקק חוק גיור ממלכתי שהיה מקבע את הגיור האורתודכסי כגיור הבלעדי במדינת ישראל (מתווה ניסים). לחוק הזה היתה הסכמה רחבה, כולל תמיכה נרחבת של גדולי רבני הציונות הדתית. פוליטיקאים ש"סירובם אומנותם", הדוגלים בשיטה שתמיד מוכיחה את עצמה (…) "הכל או כלום", דחו את עמדת רבותינו. סמוטריץ ודרעי הם שאפשרו לבג"צ לקבוע שגיור רפורמי במדינת ישראל מוכר לעניין חוק השבות. בקואליציה הקיימת לא נוכל להחזיר את הגלגל לאחור ולעקוף את החלטת בג"צ.

המתנגדים לחוק מהלכים עלינו אימים, שאם החוק יעבור הם "יאלצו להתחיל בספרי יוחסין". כלומר לקיים רישום של מיהו יהודי "אמיתי" ומי יהודי "מזויף". לצערי הרב, זה איום סרק. לא בגלל שהוא לא נורא. הוא נורא ואיום. זה איום סרק בגלל שכבר מזמן יש כאלה המנהלים ספרי יוחסין. כבר היום יש רבני ערים שלא מכירים בגיור הממלכתי של הרבנות הראשית ולא מוכנים לרשום מתגיירים לנישואין. 

הרבנות הראשית מכירה בגיורים של עשרות רבנים בחו"ל. עשרות רבנים שחלקם לא למדו בארץ, לא נבחנו בארץ, לא הוסמכו לרבני עיר בארץ ונמצאים אלפי מיילים מישראל בלי שום יכולת פיקוח. עליהם הם סומכים (אגב, גם אני סומך עליהם). אבל על רבני הערים של ישראל, שלמדו, נבחנו, הוסמכו ונבחרו לתפקידם בישראל, עליהם הרבנות הראשית לא סומכת.

הטענה המרכזית נגד רפורמת הכשרות שהעברנו היא שאנחנו פוגעים בסמכותם ובמעמדם של ה"מרא דאתרא". של רבני העיר. אז עכשיו כאשר אני בא עם תוכנית, שמחזירה לרבני הערים סמכות שפעם היתה להם, סמכות לעסוק בזהות היהודית של העיר שלהם ושל המדינה, נזעקת הרבנות הראשית ונזעקים אוחזי שיטת "סרבנותם אומנותם" וטוענים שאי אפשר לסמוך על רבני הערים. 

התגובה של מספר ח"כים חרדים למינויו של הדיין, הרב, ד"ר בניהו ברונר לראש מערך הגיור מעידה על אובדן עשתונות כללי. בדרכם הנלוזה (והרגילה…) הם השמיטו את התארים ההלכתיים כשציינו את שמו וזלזלו בו. אנשים שלא מגיעים לקרסוליו בלימוד תורה מעזים לקרוא לרב "צלם בהיכל". אגב, ה"צלם בהיכל" הזה הוא אב בית דין לגיור בגיור הממלכתי כיום. אז אם מישהו עדיין מחפש לדעת מה חושבים הח"כים החרדים על מערך הגיור, התשובה ברורה – "צלם בהיכל".

לפוסט המלא לחצו כאן.