השר לשירותי דת מתן כהנא: "משימת הדור שלנו לקרב את האנשים האלה לגיור על פי ההלכה, כי זה ממש קריטי לזהותה היהודית של מדינת ישראל"

ביום א', 05 לדצמבר 2021, א' בטבת תשפ"ב, התראיין השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) לכאן – רשת ב' בתוכנית הרדיו של אסף ליברמן וקלמן ליבסקינד. בראיון התייחס השר לנושא הגיור ולרפורמה שמוביל.

את דבריו החל השר כהנא בהתייחסות לבעיה הנכרת בתחום הגיור ולפתרון על פי דעתו:

"יש כ-450 אלף איש שאבא שלהם או סבא שלהם היה יהודי ולצערי לא נעשה די עד היום כדי לקרב אותם לגיור על פי ההלכה ולהחזיר אותם הביתה לחיק היהדות על פי ההלכה, עד שהגעתי והתחלתי לטפל בזה. לשמחתי יש על זה הסכמה רחבה בקואליציה שצריכים לטפל בזה בצורה הלכתית. אני חושב שזו ממש משימת הדור שלנו לקרב את האנשים האלה לגיור על פי ההלכה, כי זה ממש קריטי לזהותה היהודית של מדינת ישראל.

אנחנו נפתח את הגיור ההלכתי בישראל לגיור על ידי רבני ערים. נלווה את זה בקמפיין משמעותי ונשתדל להביא כמה שיותר אנשים שהסבא והאבא שלהם היו יהודים להתגייר על פי ההלכה. אני יודע שאנשים מחפשים שיהיה להם גיור אמיתי עם תעודה אחת אחידה ומדינת ישראל מכירה בגיור שלהם, זה משמעותי עבורם.

לי חשוב להדגיש שיהודי הוא מי שנולד לאם יהודייה ועבר גיור כהלכה כולל קבלת עול מצוות, הדברים האלה חשובים. חיילים שלי וחיילות שלי שהייתי מפקד טייסת שאינם יהודים על פי ההלכה אבל הם אנשים הכי מדהימים והחיילים הכי טובים בצה"ל ובחיל האוויר, כאשר שמעו סיפורים מחברים שלהם איך נראה תהליך הגיור היום ואמרו תודה אבל לא תודה. אני חושב שרבני הערים יקימו מותבים מאירי פנים אני חושב שנוכל למשוך עוד רבבות להתגייר על פי ההלכה."

כשהשר נשאל מה בעצם השינוי שהוא מבצע בגיור והאם קיימת אפשרות להתגייר כאשר אדם מחזיק בתפיסת עולם חילונית כמו מיליוני האזרחים במדינת ישראל השיב:

"יש היום קושי גדול, אנחנו רואים שבמספרים מעט אנשים פונים למערך הגיור וגם אלה שמתעניינים קיימים אחוזים מעטים מידי של אלה שמסיימים. יש מחלוקת הלכתית איך ייראה גיור רבני הערים ויש גם דעות שחושבות שאפשר לבצע את זה אחרת מאייך שזה מתבצע היום. קיימת מחלוקת על איך שנראית קבלת עול המצוות ויש עמדות שהן שונות מהמקובלות בבתי הדין.

יש כאלה שיתמזל מזלם והם נולדו לאם יהודייה ואף אחד לא מבקש מהם לדעת הבדלים הלכתיים, אבל יש כאלה שנולדו לאב ליהודי או שהם נכדים לסב יהודי ועל פי ההלכה הם אינם יהודים ואנחנו רוצים לקוות שהם יהיו שומרי תורה ומצוות. המשמעות של להיות יהודי על פי ההלכה זה לקבל עול המצוות.

זה לא בסדר להתגייר בתפיסת עולם חילונית כי זה נגד ההלכה פשוט וקל, אני אדם שמאמין בהלכה ואני אדבוק בזה שגיור צריך להיות על פי ההלכה. יש רבנים שאומרים שלאלה שהם מזרע ישראל יש להתייחס אחרת בנושא עול המצוות אל מול מישהו שלפני 200 שנים הגיע להתגייר באיזו שהיא קהילה באירופה."

בסוף דבריו הוסיף השר לשירותי דת התייחסות לסעיף הנכד בחוק השבות:

"אני חושב שסעיף הנכד בחוק השבות צריך להשתנות, אני סקפטי ביכולת לשנות את הסעיף בקואליציה הנוכחית. אם לפני 20 שנה היו מקבלים את אמנת גביזון מידן היום לא היה את סעיף הנכד, צריך לבטל את סעיף הנכד. אני חושב שמדינת ישראל מספיק חזקה שאם יש מישהו שהוא נכד לסב יהודי או בן לאב יהודי שסובל מאנטישמיות בעולם אנחנו נדע להביא אותו ארצה גם בלי סעיף הנכד."

לראיון המלא באתר כאן.

שינוי גודל גופנים