השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה): "התקדמנו שלב משמעותי בחוק הגיור שעבר בוועדת השרים ויגיע לכנסת בקרוב"

ביום ב', 21 בפברואר 2022, כ' באדר א' תשפ"ב, התקיימה ועידת מקור ראשון לכלכלה, חברה וחדשנות. בוועידה לקחו חלק משתתפים רבים מתחומי הפוליטיקה, המנהל הציבורי, החברה האזרחית, האקדמיה, החינוך והתקשורת. כמו כן, הועידה עסקה בנושאים שונים ומגוונים, כשאחד מן הנושאים היה משבר הגיור. במסגרת הדיון בנושא זה התייחס השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) בנאומו לחוק הגיור שמקדם:  

"אתמול לשמחתי התקדמנו שלב משמעותי בחוק הגיור שעבר בוועדת השרים ויגיע לכנסת בקרוב. כשגמרנו לחוקק את חוק הכשרות ועברנו לשלב של חוק הגיור אספתי ישיבה אסטרטגית אצלי במשרד. ההבנה הייתה שאת המערך הזה נכון לבנות תחת המטרייה של הרבנות הראשית מהסיבה שהבנו שככה יבואו יותר מתגיירים. הרב דרוקמן אמר שמדובר בחוק טוב למדינת ישראל ואי אפשר לקבל אותו בלי תמיכה של הרבנות הראשית. הרבה מאוד רבנים במקום לדחוף את הרבנות הראשית לאמץ את החוק הזה שהוא חוק טוב. שמשאיר את הרבנות הראשית כבעלת הבית על הדבר הזה, נתנו רוח גבית לרבנות הראשית בעצם לעמוד על הרגליים האחוריות ולהתנגד לחוק הזה לכל אורך הדרך.  

אמר השר כהנא והוסיף: 

יש כמה ארגונים שסימנו אותי כמטרה ומוציאים שקרים מתועבים על חוק הגיור כמו למשל שילדי מסתננים ועובדים זרים בזכות החוק של מתן כהנא היו יהודים. זה הרי קשקוש גמור, או שמאחורי המתווה עומדים רפורמים. מזה עומדים רפורמים? הרי אנחנו כתבנו את המתווה הזה. מי מעז להגיד שהרב דרוקמן רפורמי? הרי אם עומדים מאחורי המתווה הזה רפורמים הרי מי שכתב אותו הוא רפורמי זה פשוט לזות שפתיים ושקר מתועב. האמת היא שפעם ראשונה מוגדר בחוק, גיור על פי דין תורה, החוק הזה הוא רק לאזרחים ישראלים. בחוק הזה יש כללים ברורים ולא כל רב יכול לגייר אנחנו הקשחנו את התנאים". 

בראיון לעיתונאית עטרה גרמן, התייחסה שרת התחבורה מרב מיכאלי (עבודה) לנושא התחבורה הציבורית בשבת:  

"85% מאזרחיות ואזרחי ישראל מאמינים שהוא נדרש. בכל מחקר שבודק את עמדות הציבור באופן מנותק מייצוג פוליטי ויש תמיכה עצומה וזה מובן מאילו. סטטוס קוו זה לא חוק וזה מצב שהיה נכון לפעם החיים משתנים. אני לא ממונה על פתרונות הלכתיים. אני ממונה על פתרונות לזכיות בסיסיות של אזרחים ואזרחיות במדינת ישראל. על חופש התנועה הבסיסי שלהם. אנחנו חושבות וחושבים מה הדרך הנכונה להגיע להסכמות בעניין המאוד נחוץ של תחבורה ציבורית בשבת".

בפאנל בנושא "שיח השבטים – שבטי ישראל מסביב לשולחן", אמר ח"כ יצחק אייכלר (יהדות התורה): 

"יש הרבה יהודים חילונים והמדינה צריכה להסתדר עם כולם. הצרה שקרתה עם העירוב בין עם מדינה ודמוקרטיה, זה שהשתלטה קבוצה קטנה שרוצה לאסור על חלק מחוקי התורה. כמו איסור על הפרדה באירועים דתיים או בלימוד תורה. לכן יש לנו בעיה, אבל הבעיה לא בעם ישראל ולא בשבטים אלא בשלטון. אנחנו מקבלים את עול הדמוקרטיה כי אנחנו לא לבד. אבל רוצים לכפות עלינו התנהגות בניגוד לתורה".