השר לשירותי דת מתן כהנא: "הצעת חוק הגיור נשענת לחלוטין על תורת הלחימה של חיל האוויר ועל שיטת הפיקוד בו"

ביום ב', 24 בינואר 2022, כ"ב בטבת תשפ"ב, הועלתה במליאת הכנסת הצעת חוק הגנת הפרטיות (תיקון מס' 14), התשפ"ב-2022. כשעלה ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) לנאום בפני המליאה על הצעת החוק, התייחס בכלל לחוק הגיור שמקדם השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה):

"לאחר שהרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו שליט"א, הסביר בריאיון את הבעיות הקשות שיש ברפורמת הגיור ושמי שאמור להכריע בשאלות יסוד כאלה זו הרבנות הראשית ולא הכנסת, הגיב השר לשירותי דת מתן כהנא בציניות ואמר שהוא מצר על כך שיש כאלה שלא סומכים על ידה הארוכה של הרבנות הראשית, קרי על רבני הערים. מלבד עזות הפנים שיש כלפי רב ראשי בישראל, מלבד החוצפה להוביל מהלכים בעלי משמעות הלכתית רחבה לזהותה היהודית של המדינה, ללא גיבוי הרבנים הראשיים, מועצת הרבנות הראשית וכל גדולי ישראל, ומלבד מה שידוע לטובת מי מכוונות הרפורמות השונות של השר כהנא – התחדדה מדבריו עוד נקודת כשל שקשורה למהותה של הממשלה הנוכחית.

כמפקד טייסת, כהנא יודע שמפקד חיל האוויר לא סומך בכל דבר על מפקדי הטייסות. אם ישנה תקלה שמצריכה קרקוע של המטוסים, הוא יכריע על כך בעצמו; קל וחומר שהחלטה מהותית כמו תקיפת יעד מסוימת צריכה להתקבל בדרגים הגבוהים ביותר. כל בר דעת מבין שלא כל אלוף פיקוד מחליט על הוראות הפתיחה באש בגזרתו, אלא זו החלטה של הפיקוד העליון. האם כהנא הוא עד כדי כך נבער מדעת שאיננו מבין דבר פשוט שכזה? מאיפה התפיסה ההזויה שהוא חוזר עליה פעם אחר פעם אחר פעם כאילו את ענייני הזהות היהודית של המדינה אפשר להפריט לכל רב מקומי? לדעתי, השר כהנא למד זאת מהקמת הממשלה, אדוני היושב-ראש, שיש בה, לראשונה בישראל, לא ראש ממשלה אחד אלא חמישה-שישה ראשי ממשלה. 

לנושא בתואר הרשמי אין סמכות-על ולא אמירה משמעותית כמי שעומד בראש הפירמידה, אלא כל אחד מחלקי הממשלה עושה מה שהוא רוצה. זה יסוד הריקבון של הממשלה, מלבד זה שבנט העז לקבל על עצמו את התפקיד בלי שום מנדט מהעם. לכן מנסה השר כהנא להעתיק את ההתנהלות הלא-נורמלית הזאת למערכות אחרות, שהוקמו לתפארה ושיש בהן מי שעומד בראש הפירמידה ונושא באחריות. ראש ממשלה אמור להיות המתכלל והמכריע בשאלות היסוד של הנהגת המדינה; הרמטכ"ל אמור להיות המתכלל והמכריע בשאלות היסוד של הנהגת הצבא, והרבנים הראשיים לישראל אמורים להיות המתכללים והמכריעים בשאלות היסוד של זהותה היהודית של המדינה."

לדבריו של ח"כ מעוז הגיב השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) בפוסט שהעלה בו הוא מודה לח"כ מעוז על האנלוגיה ומסביר שאכן הרפורמה בגיור נשענת על תורת הלחימה ושיטת הפיקוד בחיל האוויר:

"לחיל האוויר יש תורת לחימה. התורה הזו רחבה וכוללת מגוון שיטות לחימה הנותנות מענה למנעד רחב מאוד של אתגרים מבצעיים (כגון שיטות תקיפה מגוונות ושיטות רבות להתמודד עם איומים אוויריים וקרקעיים). התו"ל הזה מתבסס על עקרונות שמהם בשום אופן אסור לסטות. כל טייסת מוצאת בתוך התו"ל הזה את הדגשים והניואנסים שמתאימים לה. החופש הזה של הטייסות לפעול בדרך שמתאימה להן בתוך תורת הלחימה החילית, מאפשרת למטוסים מטייסות שונות לפעול יחד באותו תא שטח ולפעול למען משימה משותפת, כאשר כל מבנה מטוסים עושה את הדברים מעט אחרת.

מפקד חיל האוויר סומך על מפקדי הטייסות שלו שיעשו כל מה שהם יכולים כדי לבצע את המשימות שהוטלו עליהם וידעו להשתמש במרחב שתורת הלחימה מאפשרת כדי להתאים את צורת הטיסה של הטייסת שלהם לאתגרים המבצעיים בהם הם נתקלים. מפקד חיל האוויר מפקיד בידי מפקדי הטייסות את הנכס הכי חשוב של החיל וסומך עליהם שהם ישמרו עליו. הDNA של חיל האוויר. מפקד החיל סומך על מפקדי הטייסות שלו כי הם עברו מסלול מפרך של הכשרה ומיון. הם הוכיחו את עצמם בתפקידים שונים במעלה הדרך. הם נבחרו לתפקידם בהליך מקצועי הבוחן את אישיותם, רמת המקצועיות שלהם, יכולת הפיקוד והמנהיגות שלהם, ומידת ההתאמה שלהם לשמש בתפקיד בכיר בחיל האוויר. מפקד טייסת נמצא לאורך כל תפקידו תחת עינם הבוחנת של פקודיו ומפקדיו, ולמפקד החיל תמיד קיימת האפשרות להדיח מפקד שמגלה "עצמאות מסוכנת מידי" מתפקידו (קרה מעט מאוד פעמים).

ואלו בדיוק העקרונות עליהם מושתתת תוכנית הגיור שלי אשר נכתבה בהתייעצות צמודה עם גדולי תורה ודייני גיור. תורת הלחימה שלנו היא ההלכה והתורה המסורה לנו מדור דור. תורתנו היא תורת חיים ומשכך, חכמי ישראל לאורך הדורות נתנו מענה למנעד רחב מאוד של אתגרים תוך התבססות על עקרונות ויסודות שמהם בשום אופן אסור לסטות.

כל בית מדרש מוצא בתוך ההלכה את השיטות והדרך שלו. החופש של בתי המדרש לפעול בדרך שמתאימה להם בתוך עולם ההלכה, מאפשרת לבתי מדרש שונים לפעול יחד להאדרת התורה, גם כאשר כל אחד מחזיק בשיטה מעט שונה מחברו וכפי שביאר הרב קוק זצ"ל את הפסוק "תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם": "כי השלום האמתי אי אפשר שיבוא לעולם כי-אם דווקא על ידי הערך של ריבוי השלום. הריבוי של השלום הוא, שיתראו כל הצדדים וכל השיטות, ויתבררו איך כולם יש להם מקום, כל אחד לפי ערכו, מקומו וענינו" (עולת ראיה א’, עמ’ של').

הרבנות הראשית סומכת על רבני הערים, נציגיה "בשטח", שיעשו כל מה שהם יכולים כדי להתמודד עם האתגרים ההלכתיים בהם הם נפגשים, תוך שימוש בשיטות השונות שההלכה מאפשרת להם. הרבנות הראשית מפקידה בידי רבני הערים את הנכס הכי חשוב של היהדות – שמירה על מסגרת ההלכה. הרבנות הראשית סומכת על רבני הערים כי הם עברו מסלול מפרך של הכשרה ומיון. הם הוכיחו את עצמם במעלה הדרך בתפקידים תורניים מגוונים. הם נבחרו לתפקידם בתהליך מקצועי הבוחן את אישיותם, יראת השמים שלהם, גדלותם בתורה והיכולת שלהם להיות רועים רוחניים לקהילותיהם. רבני הערים נמצאים לאורך כל הדרך תחת עיניהם הבוחנת של בני קהילותיהם וגדולי התורה של הדור. לרבנות הראשית קיימת כבר היום האפשרות להדיח רב עיר שמגלה "עצמאות מסוכנת מידי" מתפקידו. אם רק הרבנות הראשית הייתה סומכת על רבניה כמו שמפקד חיל האוויר סומך על מפקדי הטייסות שלו…"

גם ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) התייחסה לרפורמה בגיור בציוץ שפרסמה בנושא:

"הערב שודרה בחדשות כתבה מרגשת על סיפור האימוץ של הזמר המצליח סטטיק. כאשר הוא רצה להתחתן, הוא גילה שברבנות הראשית, הרישום שלו כיהודי לא ברור וזאת בגלל שהוא ילד מאומץ. למזלו של סטטיק הוא בעל אמצעים וכשהוא נקלע לסיטואציה לא נעימה, ברבנות הבינו את המצב ומצאו פתרונות. בישראל יש אלפי סטטיקים- שאומצו מחו"ל אבל הם לא ידוענים ובשבילם אף אחד לא יתאמץ למצוא פתרון. רפורמת הגיור שאנחנו מקדמים היא כה חשובה. כדי שקטנים יעברו גיור כשהם קטנים בלי לכפות על משפחתם אורח חיים חרדי. אני שמחה שבשביל סטטיק הכל הסתדר. עכשיו זה הזמן לפתרונות לאלפי הלירזים האחרים."