השר לשירותי דת מתן כהנא במליאה: "היהדות היא של כל היהודים"

ביום ב', 10 בינואר 2022, ח' בשבט תשפ"ב, הועלו בפני מליאת הכנסת הצעות סיעות הליכוד, ש"ס ודגל התורה הצעות אי-אמון בממשלה: "ממשלה שעוקרת הלכה למעשה את מסורת ישראל והשורשים היהודיים במדינת ישראל, מצב המאיים על קיומו של עם ישראל."

חה"כ דוד אמסלם (ליכוד) הציג את הצעת אי-האמון וביקר את מדיניות הממשלה בנושאי דת ומדינה:

"הממשלה הזו עוקרת הלכה למעשה את מסורת ישראל ושורשים היהודים במדינת ישראל. זה מצב שמאיים על קיומה של מדינת ישראל הלכה למעשה. הממשלה פוגעת בעקביות בכל ערך יהודי בדגש על מי שלומד תורה. אתם שונאים את לומדי תורה. פה במדינה של היהודים משפילים רק את הדת היהודית. אדוני השר אתה החלטת שכל רב יכול לתת כשרות בכל מקום. הכל בשביל לעשות איזו רפורמה. גם את הגיור אתם רוצים להרוס. הרי אם לא יהיה גיור תהיה בעיה בעם ישראל. אילו מהלכים בלתי הפיכים.

שרת התחבורה הגישה לעשות תחבורה ציבורית בשבת אני מניח שגם על זה תלכו כי אין ברירה. לגבי מתווה הכותל אתה יודע הרי שאני לא אישרתי את מתווה הכותל ואני לא בן אדם דתי. אתם הורסים את המסורת הרי זה משובח. הבאתם מיליוני שקלים לחוזרים בשאלה, בתקציב הבאתם לרפורמים איזה 80 מיליון שקל. מה מבין ליברמן ביהדות? מה מבינה מלינובסקי? הרי עולה על הדעת שיקום יהודי ויגיד בו נפטר את הראשון לציון? במדינת ישראל מותר להשפיל רק יהדות, רק רבנים רק את תורת ישראל ואת מסורת ישראל."

השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) השיב להצעת אי-האמון:

"אני שונא לומדי תורה? למדתי תורה בעצמי בישיבה. אני אומר לתלמידי ישיבה תמיד מי שיכול שילמד תורה ורק ילמד תורה כי מדינת ישראל עומדת על התורה שאתם לומדים.  לגבי הכשרות. מפריע לי שבביקורות פנימיות של הרבנות הראשית גילו דברים נוראיים. מפריע שמבקר המדינה אמר דברים נוראיים. מפריע לי שבג"צ אמר דברים נוראיים על מערכת הכשרות. באחוזים בודדים יש למשגיחים הכשרה להיות משגיחי כשרות. גילו שמשגיחים כשרות עובדים מעל 24 שעות ביממה. גילו שאנשים מכניסים טרפות ונבוך למקומות ובחורה צעירה נפטרה כי אכלה במסעדה בשרית קינוח חלבי. יש פה אין סוף דברים נוראיים על מערכת הכשרות. אני באתי לתקן את מערכת הכשרות.

אמרתי שאני רוצה להיות השר לשירותי הדת משתי סיבות עיקריות: כשרות וגיור. באתי עם תוכנית, ורציתי לעשות הידברות עם הרבנות הראשית לישראל. כל מה שרציתי זה לפתוח את זה לתחרות, כי אני משוכנע שתחרות עושה טוב. אין לי בעיה עם רבני ערים, ההפך תכף תראה מהגיור – אני מחזיק מרבני ערים, אני חושב שאנחנו צריכים לסמוך על רבני ערים, אבל אני חושב שעל הכשרות הם צריכים להתחרות. אני רואה שיש כאלה שעושים את זה מעולה."

במהלך נאומו של השר לשירותי דת התפתח שיח במליאה על הזרם הרפורמי ביהדות כשאמר:

"דרך אגב, היהדות היא של כל היהודים."

חה"כ שלמה קרעי (ליכוד) השיב:

"גם של הרפורמים? אז תגיד רפורמים."

השר כהנא: "היהדות היא של כל היהודים."

חה"כ קרעי: "הרפורמים הם לא יהודים."

חה"כ הרב אריה דרעי (ש"ס) הדגיש:

"היהדות היא אחת והרפורמים הם יהודי."

חה"כ הרב אורי מקלב (יהדות התורה) ביקר את הרפורמה בגיור שמקדם השר:

"יכול להיות שלא כל הרבנים בהשקפת עולמי, אבל היום אנחנו מדברים על רוב מניין ורוב בניין. אין אישיות הלכה – כל האנשים האלה לא תומכים לא בנושא הכשרות, לא בנושא הגרות, ודאי לא בסטנדרטים האחרים.

אנחנו צריכים עכשיו להיכנס לפרטים של הגיור. אתה בא ואומר בעצמך יש לנו בעיה עם אזרחים שגרים כאן בישראל, נאמנים למדינה, עובדים, מפלגה שהביאה עולים, ולכן אנחנו צריכים לפתור אותה. אז אנחנו ככה: אנחנו בני העם היהודי, ואנשים שהם לא בני העם היהודי, וגם היום הם יכלו להתגייר, אז מה דרשו מהם בגיור? אנחנו לא אומרים שרשות הגיור היום היא הרשות הכי מחמירה, רבנים מאוד מאוד מחמירים. אני שמעתי פעם את ליברמן אומר: אני רוצה גיור אורתודוקסי בגלל שזאת הנקודה, ואתה נותן לו את הגיור הזה, הלכה, בגיור שהוא כולו פשרות – כאלה שלא מוסמכים, כאלה שהיום לא מקבלים אותם."

חה"כ יעקב אשר (יהדות התורה) הוסיף:

"דבר אחד ברור שהיה תפקידן מאז ומעולם של המפלגות הדתיות – המפד"ל, וכל אלה שהמשיכו אחריה והתפצלו ממנה וכו' – לשמור על הדבר הממלכתי הזה שנקרא הרבנות. אבל הגוף הזה, גוף שאתם קשרתם אותו עם המדינה, ואתם בשבתות, בבתי הכנסת, מתפללים לשלומה של המלכות, של שריה ויועציה.

יש הרבה גופים למדינת ישראל; אף אחד מהם, אדוני השר, לא חף מטעויות, מכשלים, מבעיות של ביורוקרטיה, מחוסר הסברת פנים. אף אחד מהם, הגופים הכי חשובים. הינה, המשטרה, תראה מה שקורה עכשיו. מישהו בא ואמר שהדרג המקצועי המשטרתי לא הוא יקבע איך אסור, מה מותר ואיך עושים? לא. אלא מה? משפרים. אתה הגעת לתפקיד שלך בוא נדבר בכנות, הגעת כמו פיל בחנות חרסינה שרואה רק דבר אחד: לקחת את הסמכויות – לא את הדרך הניהולית. דרך ניהולית אפשר לשנות."

חה"כ הרב גלעד קריב (עבודה) התייחס לעימותים שהתרחשו בראש חודש שבט בכותל המערבי:

"ביום שני האחרון ראש חודש שבט נשפך דם בכותל המערבי. טיפות הדם הללו ניגרו מידיו של ג'ונתן, תלמיד בית המדרש פרדס השוהה בשנה הזאת בארץ לצד זוגתו, תלמידת בית המדרש לרבנות של התנועה הרפורמית בירושלים. טיפות הדם ניגרו מידיו של ג'ונתן אחרי שאבנים הושלכו לעברו ולעבר בת זוגו, ולאחר שנדחפו בברוטליות אל עבר גדרות האבן כאשר יצאו מתפילתן החודשית של נשות הכותל. מסע ההסתה והשנאה יוביל בסופו של דבר לשפיכות דמים של ממש. גל עכור של הסתה ושנאה הוא אשר מוביל לאלימות בכותל זו אשר חווינו בליל תשעה באב האחרון, זו אשר הופגנה לפני שבוע, וזו אשר עלולה להביא בעתיד לפגיעות חמורות בהרבה אם גל ההסתה והשנאה לא ייפסק.

זו תפקידה של הממשלה הנוכחית להציב גבול ברור לאלימות, לשנאה ולהסתה. זהו תפקידה של הממשלה הנבחרת והמכהנת להעניק רוח גבית לפשרה ולא לקנאות. נשות הכותל, יישר כוחכן. כוחכן לתורה ולתפילה. ג'ונתן יקר, אנא זכור שאלו שהשליכו לעברך את האבן מייצגים מיעוט קטן קולני ואלים, אבל קטן בחברה הישראלית ובעם היהודי כולו. אל תיפול ברוחך. יחד איתכם ואיתכן עוד נחגוג ראשי חודשים רבים בירושלים, העיר שחוברה לה יחדיו, העיר שצריכה וחייבת לעשות את כל ישראל חברים."