השר לשירותי דת דוד אזולאי על אישור הצעת החוק שתאפשר למדינה לסייע למסורבות גט מכל העולם: "זו הצהרה כי מדינת ישראל תפרוס כנפיה על כלל יהודי העולם"

הצעת החוק המשותפת לחברי כנסת ממגוון סיעות המבקשת לאפשר למדינה לסייע למסורבות גט מכל העולם גם אם אינן אזרחיות המדינה, עברה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. ההצעה, הוגשה ע"י חברות וחברי הכנסת עליזה לביא, מיקי לוי, יואל רזבוזוב (ישת עתיד) יעקב מרגי (ש"ס),  איילת נחמיאס ורבין, יוסי יונה, קסניה סבטלובה, איציק שמולי, מיכל בירן, אראל מרגלית ואייל בן ראובן (המחנה הציוני) אורלי לוי אבקסיס (סיעת יחיד) וטלי פלוסקוב (כולנו),  מבקשת כאמור לסייע בפתרון בעייתן של נשים עגונות ומסורבות גט רבות כך שירחיב את סמכויותיו של בית הדין הרבני בארץ, כך שיוכל לשפוט בנושאי גירושין של זוגות בחו"ל. 

בעקבות אישור ההצעה התבטאו מספר חברי כנסת בנושא:

השר לשירותי דת, דוד אזולאי (ש"ס):
"תיקון החוק כאן זו הצהרה כי מדינת ישראל תפרוס כנפיה על כלל יהודי העולם ותסייע לאותן נשים יהודיות הנמצאות במצבי עגינות באשר הן שם, זאת בדומה לסעיף 13 לחוק העונשין, שבו קבעה מדינת ישראל כי היא פורסת את חסותה והגנתה על כלל יהודי העולם, גם אם אלה אינם אזרחיה, ומי שיפגע בחייו, בגופו, בבריאותו, ובחירותו של יהודי באשר הוא יהודי – מדינת ישראל תהיה מוסמכת להפעיל כנגדו הליך פלילי. כך גם כל מי שיעגן את אשתו היהודייה ויפגע בחירותה, באשר היא יהודייה, שאינה יכולה להיחלץ מנישואיה ללא גט – מדינה ישראל תושיט לה יד, תדון בעניינה ותסייע לה ככל הניתן להושיע אותה מעגינותה. 
למעשה, החוק הזה בא לבשר בשורה לכל היהדות בעולם. יש לציין שחוק זה אינו בא להקנות סמכויות דיון בשאר הנושאים הכרוכים בגירושים, כמו הרכוש, ענייני הילדים, אלא רק בעצם התרת הנישואים."
 
ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי):
"מי שפועל בנושא של עגונות ומסורבות גט לא מסתכל על המספרים הגדולים, מסיבה פשוטה, שכל אחת ואחת מהנשים האלה היא עולם מלא. כמו שבזמנו אמרו לנו, חברת הכנסת גרמן, כשהובלת את הדיונים על החמרת הענישה לסרבני גט. אמרו: זה יעזור אולי לאחת, ושתינו פתחנו עיניים גדולות, כי אם זה יעזור לאחת, זה עוד עולם שלם. וזה חלק מהמחויבות של מדינת ישראל ליהודי העולם כולו.
אל תטעו, חבריי, מי שלא מכיר את העולם הזה, מותר לו לשאול שאלות, אבל לעמוד פה על הדוכן ולעשות בלבול שלם בין דין דתי לבין דיני מדינות שונות, אין לזה רלוונטיות פה.
יש חשיבות עצומה למחויבות של מדינת ישראל לנשים יהודיות בעולם כולו, וכל הכבוד למשרד לשירותי דת ולחברת הכנסת עליזה לביא, שאומרים: המדינה הזאת, יש לה דרך לשחרר נשים מעגינותן גם אם הן אזרחיות ישראליות וגם אם הן יהודיות מרחבי העולם כולו. היא חייבת לפעול בדבר הזה. וזה עוד שלב בתיקון עולם במלכות שדי."
 
סגן שר הביטחון, אלי בן דהן (הבית היהודי):
"הצעת החוק הזאת היא אכן הצעת חוק מצוינת, שנועדה לתקן לקונה שקיימת, לצערנו הרב, בעולם כולו. מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה יש לבית הדין הרבני סמכות חוקית לגרום לכך שמי שמסרב לתת גט – להביא אותו למצב שייתן גט או על ידי כלא או על ידי סנקציות או כל מיני דברים אחרים. בתי דין בעולם, אין להם שום סמכות. הם יכולים להחליט מאה פעם שהבעל ייתן גט. 
אם הוא לא רוצה לתת גט, הוא לא ייתן גט. ואנחנו באים לתקן כרגע, בהצעת החוק הזו, שבית הדין הרבני בישראל יוכל לגרום לכך שבעל כזה שמגיע לישראל, הוא יישאר כאן בכלא או יוטלו עליו סנקציות, עד שהוא ייתן גט לאשתו."
 
ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני):
"אני שומעת את סגן השר אלי בן-דהן ואת חברתי שולי מועלם ואת שר הדתות עם הדיבורים על איך נציל את יהודיות ויהודי העולם, ואני אומרת, האם הם מאמינות ומאמינים לעצמם במה שהם אומרים?
בואו נדבר על זה רגע ברצינות. מה שיש לנו כאן הוא חוק שנותן עוד סמכויות לבתי הדין הרבניים. גם ככה הקואליציה הזאת מעבירה עכשיו הרחבה של סמכויות בתי הדין הרבניים שיוכלו לעסוק בעניינים אזרחיים, שלא קשורים בכלל לדיני משפחה, אלא בענייני בוררות אזרחיים שונים ומשונים, וגם לא רק על יהודיות ויהודים. אבל עכשיו היא באה להרחיב את סמכויות בתי הדין הרבניים, שימו לב, גם על אנשים שאינם אזרחיות ואזרחי ישראל, זאת אומרת, יהודיות ויהודים שהתחתנו איפה שהוא בעולם. עכשיו בהצעה הממשלתית, לא סתם התחתנו בדין תורה, התחתנו בנישואים אזרחיים בכלל בווינה, אבל בית הדין בישראל – יש לו סמכות להפעיל עליהם סנקציות בענייני גירושין.אז אתם רוצים עכשיו את היופי הזה להחיל גם על יהודיות ויהודים בחו"ל. בואו נתחיל מעניות עירכם, חמודים. בואו נתחיל מלשחרר מסורבות גט במדינת ישראל. נראה אתכם מצטיינים בזה לפני שאתם מתחילים עם שיגעון גדלות משיחי להחיל את הסמכות הזאת על יהודיות ויהודים במקומות אחרים בעולם.
כל הרעיון של הממשלה הזאת והקואליציה הזאת, להרחיב כל הזמן את הסמכויות הדתיות בתחומי החיים של שאר האזרחיות והאזרחים, אם הם רוצים את זה ואם הם לא רוצות ורוצים את זה, עכשיו זה גם מפליג למדינות אחרות מעבר לים. זה דבר שאסור לתת לו יד."