השר לבטחון פנים גלעד ארדן על מתווה חוק הגיוס: "כמו שלמדנו ביממות האחרונות אי אפשר להשיג בקואליציה את מה שכולם רוצים וצריך להתפשר"

הבוקר (ד') התראיין השר לביטחון פנים וללנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן (הליכוד) בתכנית "הבוקר הזה" ברשת ב', ודיבר על המתווה המחודש לחוק הגיוס שאושר אמש בקריאה טרומית ועל המשמעויות שלו כלפי הקואליציה, וכן התייחס לחוק הלאום שצפוי גם הוא להיות מאושר עד סוף המושב, ולויתורים השונים שהיו צריכים להתרחש ביחס לסעיפיו על מנת שיוכל להיות מקודם. 

"אני חושב שניתן היה לראות את ראש הממשלה כשהוא עלה אתמול על הדוכן ובכל היה אפשר לראות שהוא מאוד שבע רצון מההסדר שהושג אז כל האמירות של פרשנים שהסבירו שהוא מנסה בכוח בדרך מלאכותית להוביל את מדינת ישראל לבחירות בניגוד לאינטרס הלאומי כל הפרשנויות האלו כמובן התחלפו ב180 מעלות עכשיו כולם מסבירים ההפך שהוא עשה מה שלא טוב לעם ישראל והשותפים הם אלו שניצחו. אני חושב שלא אלה ולא אלה ניצחו, האינטרס של רוב מדינת ישראל הוא זה שניצח, וכל השותפים יחד עם ראש הממשלה מבינים ורוצים להמשיך את הכהונה של ממשלת ליכוד-לאומית שיש לה הרבה מאוד הישגים ואין שום סיבה לקצר אותה בשנה וחצי ורק ראש הממשלה שלו בפניה שלו לאופוזיציה וראינו את הפנים החיוורות שלה…

ש: חוץ מיאיר לפיד שהוא דווקא שבע רצון.
אולי באופן אישי המפלגה שלו במצב יותר טוב, אבל הצמיחה שלה היא על חשבון מפלגות השמאל, היא לא נוגסת בגוש הימין. הגוש יציב.

ש: מה עם הסברה שנתניהו רצה לעמוד מול היועמ"ש כשהוא יקבל את ההחלטה כשהוא עם מנדט מחודש מהבוחרים?
זו עוד ספקולציה כמו כל הספקולציות שהופרחו לחלל האוויר. אני לא יודע אם היא הגיונית או לא, דרך אגב, ראיינת את שר הביטחון, היה יכול לקבל את ההסבר הזה בימים של לפני אתמול בעבר כיוון שהחוק שעבר בוועדת השרים לענייני חקיקה כבר אז אמר שהמשך החקיקה מותנה בתיאום עם משרד הביטחון. אז כל מה שנוסף כמו שתוקם וועדה ששר הביטחון אמר שתתעסק בנושא הזה, זה דבר שהיה ברור מאליו. זה מחזק את הטיעון וההסבר שנין היה להשיג את ההסדר הזה קודם. הכדור היה אצל שר הביטחון. אני מזכיר שראש הממשלה נפגש ביום ראשון בערב עם השר ליצמן וביממה שלאחר מכן מועצת גדולי התורה אישרה להתקדם עם מתווה החקיקה הזה.

ש: הממשלה נשארת כמו שזה נראה עכשיו עד סוף הקדנציה. האם מסתמן משבר נוסף עם חוק הלאום? כי הוועדה המיוחדת אישרה את ההצעה לקריאה ראשונה אבל היועמ"ש ונציגו אייל זנדברג שהגיע להופיע בוועדה אמר שהסעיף שיוקמו יישוביים רק ליהודים בשטח יו"ש זה סעיף מפלה שלא יעבור ולא חוקתי ואי אפשר ללכת עליו וגם היועץ המשפטי של הוועדה סבור כך.
"משפטים זה לא מדע מדוייק. אני אומר את זה מנסיון של שנים שאני רואה כיצד משפטן אחד מנתח חוק בצורה שקובעת בפסקנות שהיא לא עומדת בחוקי היסוד והיא עלולה להיפסל בבגצ…

ש: אבל זה לא סתם משפטן, זה בכיר המשפטנים זה היועץ המשפטי לממשלה.
"יש בעיה ארוכת שנים מאז בגצ פנחסי, שהפרה את האיזון בין הדרג הנבחר והרצון שלו לממש סדר עדיפויות לאומי לבין הסמכויות של יועצים משפטיים שבעצם יכולים לנטרל את רצון העם על ידי הפרשנות שלהם, זו בעיה שלדעתי צריך לטפל בה באופן נפרד."

ש: כלומר להתעלם ממה שחושב היועץ המשפטי לממשלה?
"ממש לא, אי אפשר להתעלם. מצד שני אי אפשר גם להתעלם מרצון העם ואם יש פרשנויות משפטיות אחרות שמלמדות על כך שהאיזון לא מופר אלא להפך הפרשנות של אהרן ברק לחוקי היסוד היא זו שהפרה את האיזון שהכנסת התכוונה אליו ולקחה רק אינטרסים מאוד חשובים ושמה אותם מעל כל אינטרס לאומי אחר של מדינת ישראל כמדינה יהודית בין אם זו השפה העברית ובין אם זו היכולת להקים ישובים קהילתיים קטנים כמו שקיימים דרך אגב ישובים ערבים או ישובים דרוזיים או בדואיים והרוב הוא זה שיוצא מקופח, הרוב שהוא האוכלוסייה היהודית אז יש כאן מצב מעוות שצריך לאזן אותו באמצעות אותו חוק הלאום. משבר פוליטי לא יהיה סביב החוק הזה כי כל חלקי הקואליציה תומכים בחוק הזה. האם יהיה משבר משפטי? יכול להיות כמוש יש עם חוק ההסדרה, וננסה להגיע להבנות עם היועץ המשפטי לממשלה. אני בטוח שגם הוא חושב שיש פה דברים שצריך לתקן. אגב נעשו פה המון ויתורים בנוסח הקיים-

ש: כן היו הרבה דברים שהיו לצנינים בעיני הבית היהודי ובעיני חבר הכנסת סמוטריץ'.
כמו שלמדנו ביממות האחרונות אי אפשר להשיג בקואליציה את מה שכולם רוצים וצריך להתפשר. אבל עדיין כאשר יש לנו ממשלה טובה ואחראית ולאומית שמביאה הרבה הישגים למדינת ישראל אז כולם צריכים להתיישר לפי האינטרסים של רוב אזרחי המדינה והאינטרסים ביקשו להמשיך הלאה עם הממשלה הזו והעשייה למען האזרחים.

להאזנה לראיון המלא, לחצו כאן.