השר יובל שטייניץ, על החלטות הוועדה למינוי דיינים: "הרשימה הנבחרת הינה איכותית ויש בה ייצוג לזרמים השונים ביהדות"

אתמול (12.7.16) לעת ערב, מונו תשעה דיינים חדשים לבתי הדין הרבניים. הדיינים חולקו שווה בשווה בין מפלגות הקואליציה- ש"ס, הבית היהודי ויהדות התורה, כלומר- חרדים ספרדים,חרדים אשכנזים וציונים דתיים. בין הרבנים שמונו נמצא גם הרב אלמליח, אשר היה מעורב בפרשת "גט ברמיה". על המינויים החדשים אמרה ח"כ רויטל סוויד: "אחרי שמונה שנים שלא מונו דיינים ולמרות מחלוקות פוליטיות בין חברי הועדה הצליחה הועדה למנות דיינים שרובם ראויים, מתונים ודוגלים בשוויון בין נשים לגברים."  האמנם?

אתמול (12.7.16) בערב התכנסה הוועדה למינוי דיינים ומינתה תשעה דיינים חדשים לבתי הדין הרבניים.
זאת, למרות ההודעות על ביטול כינוס הישיבה לאור חילוקי דעות וחוסר הסכמה בין חבריה. למרות חוסר ההסכמות, המפלגות הדתיות- ש"ס, יהדות התורה והבית היהודי- החליטו ביניהן על החלוקה בין הדיינים, כאשר כל מפלגה "קיבלה" שני דיינים לבחירתה.

אחת המחלוקות היתה סביב המינויים מטעם מפלגת "הבית היהודי"- שניסתה לקדם, בין היתר, רבנים המזוהים עם "צהר" עליהם ש"ס הטילה וטו. בנוסף, ש"ס דרשה שאחד המינויים של הבית היהודי יהיה ספרדי. 
מחלוקת נוספת עורר אחד מהמינויים של ש"ס, הרב יצחק אלמליח. הרב אלמליח היה מעורב בעברו באחת מפרשיות השחיתות החמורות ביותר במערכת בתי הדין- סידור "גט ברמיה" לזוג בעלי צרכים מיוחדים, כאשר האישה חשבה כי היא חותמת על טפסים לקבלת דיור ציבורי, ולמעשה מצאה עצמה מגורשת. הרב, יחד עם רבנים נוספים, שיתפו פעולה עם הבעל, גם הוא בעל צרכים מיוחדים, לצורך גירוש האישה. 
ארגון "מבוי סתום" פנה בדחיפות ליועץ המשפטי לממשלה סביב מינוי זה. בתיה כהנא דרור, מנכ"לית הארגון, אמרה: "ש"ס פוסלת פעם אחר פעם דיינים של הציבור הדתי־לאומי בשל היותם אשכנזים, ליברלים , מצהר ושלל סיבות אחרות. כעת זה הזמן לדרוש לפסול את הרב אלמליח לאור הממצאים החמורים הללו, שכן למותר לציין כי על הדיינים הנבחרים לבית הדין הגדול להיות אנשי צדק ואמת העשויים ללא רבב".  

חברי וחברות הכנסת בירכו על ההחלטות בוועדה, כעת כאשר 3 מגזריהם (חרדים מזרחיים, חרדים אשכנזיים וציונים דתיים) מקבלים ייצוג:
שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה כי: "עשינו היום היסטוריה! הישג אדיר במינוי דיינים ליברלים, שיעבדו למען נשות ישראל. שאפו אדיר לשר יובל שטייניץ, לסגן השר הרב אלי בן דהן, לח"כ רויטל סוויד, לרחל לב מור, לאפרת רוזנבלט, לאשר אקסלרוד, ולכל חברי הועדה שעבדו ביחד ובצורה עניינית על מנת למנות את הדיינים הטובים ביותר."

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, העומד בראש הוועדה, סבר כי "הרשימה הנבחרת הינה איכותית ויש בה ייצוג לזרמים השונים ביהדות," וכן כי "השלמנו היום משימה שנראתה כמעט 'משימה בלתי אפשרית' נוכח השיתוק שאחז בוועדה ב – 9 השנים האחרונות." השר אף הגדיל לעשות ופירט את רשימת הדיינים הנבחרת.

ח"כ רויטל סוויד, חברת הוועדה, אמרה כי: "זהו סוף לשיתוק של בית הדין הגדול וסוף לעינוי הדין של המתדיינים. זו בשורה גדולה לציבור שאחרי שמונה שנים שלא מונו דיינים ולמרות מחלוקות פוליטיות בין חברי הועדה הצליחה הועדה למנות דיינים שרובם ראויים, מתונים ודוגלים בשוויון בין נשים לגברים. אני תקווה שמסורבות הגט, העגונות, ומשפחות ברגעי שבר יקבלו כעת מענה מבית הדין".

שר הבריאות, יעקב ליצמן, מצא חידוש היסטורי שונה, באומרו: "זהו הישג גדול ליהדות החרדית והיסטוריה של ממש במינוי דיין חסידי לראשונה בבית הדין הגדול".

ח"כ ישראל אייכלר הדגיש: "שנים עשר דיינים יהיו בבית הדין הגדול כולל הרבנים הראשיים. מתוכם תשעה חרדים. לאחר שנים רבות מונו דיינים שיראתם קודמת לחכמתם. איש מהרפורמטורים לא חדר למעוז הדיינות".

סגן שר הביטחון, אלי בן דהן הוסיף: " זה הישג היסטורי לציונות הדתית, מעולם לא כיהנו בבית הדין הגדול מספר רב כל כך של דיינים מהציונות הדתית. בשבועות האחרונים הופנו כלפי הבית היהודי וכלפיי באופן אישי לחצים גדולים והשמצות רבות ואני שמח שעמדנו בכל בלחצים הללו ולא נכנענו. בסופו של דבר ברוך ה' השגנו את מה שרצינו."

זו רשימת הדיינים שמונו, כפי שפירט השר שטייניץ:
הרב אלמליח יצחק: בן 66, כיהן 24 שנים כדיין בביה"ד האזורי באשקלון וכאב בית הדין בת"א. שירת כרב צבאי במילואים.
הרב הירשיק אליהו רפאל: בן 66, כיהן 19 שנים כדיין בביה"ד האזורי בב"ש ובת"א, מרצה בפורומים משפטיים שונים.
הרב זמיר יעקב: בן 63, מכהן כ-20 שנה בבית הדין האזורי, ראב"ד נתניה.
הרב כ"ץ אהרן: בן 66, אב בית הדין באשקלון, בעברו מונה לבית הדין הרבני בחיפה.שירת כרב צבאי.
הרב עמוס מיכאל: בן 61, 16 שנה בביה"ד האזורי בנתניה, מכהן 6 שנים כאב בית הדין. בעל תעודת הוראה. שירת כחובש קרבי בשיריון.
הרב שפירא שלמה: בן 61, 13 שנה דיין בביה"ד האזורי בנתניה.
הרב לוז אילוז ציון: בן 53, אב בית הדין בב"ש. מונה כדיין בביה"ד האזורי בשנת 2007.
הרב נהרי מימון: בן 56, מכהן כ 15 שנה בבית הדין האזורי.
הרב שינדלר אברהם: בן 57, במשך 16 שנות כהונתו כיהן כדיין בביה"ד האזורי ברחובות ובנתניה.