השר דרעי מקדם מתווה להחזרת החתונות ולוויות. ח"כ קרעי: "מעגל החיים היהודי" משמעותו "וחי בהם" ולא שימות בהם חלילה".

הבוקר, חמישי 15.10.2020 שר הפנים יו"ר ש"ס אריה דרעי הודיע כ בכוונתו לקדם מתווה לפיו בחופות ולוויות יתאפשרו 10 קפסולות של 20 בני אדם. לפי הצעתו, יתאפשר לקיים גם ארוחות, בהשתתפות של עד 40 אורחים בשתי קפסולות – גם בברית מילה ובבר מצווה.

על פי דרישת השר אריה דרעי, יש לאפשר קיום של מה שהוא מכנה "מעגל החיים היהודי" בשטח פתוח, תוך שמירה על מרחק, ללא מגע וללא אכילה. שר הפנים מציע שבמקרה כזה המרחק בין הקפסולות יהיה ארבעה מטרים.

כמו כן, השר דרעי מבקש כי יוחזרו התפילות בכותל המערבי כמו במתווה לפני הסגר הנוכחי אשר כלל 2,000 איש בקפסולות של 20.

ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) התבטא נגד יוזמת השר אריה דרעי ואמר:

"מעגל החיים היהודי" משמעותו בראש ובראשונה "וחי בהם" ולא שימות בהם חלילה. אני קורא לחברי קבינט הקורונה לשים בצד כל שיקול חשוב ככל שיהיה ולפעול אך ורק בהתאם להנחיות גורמי המקצוע. יש למנוע התקהלויות המסכנות את בריאות הציבור למען השמירה על חיי אדם"

הבוקר, התראיין ח"כ בצלאל סמוטריץ (ימינה) לתחנת הרדיו 'גלי ישראל' ודיבר על האיסור לקיים חתונות:

"גמזו אומר פשוט אל תעשו כרגע חתונות. רבאק זה משפט שאדם דתי לא יכול לשמוע. אדם דתי אומר האיש הזה לא מדבר במונחים שלי איך אני אקשיב לו? מי שאומר לאדם חרדי שיעשה חתונה של לפחות 20 איש הוא חתיכת מטומטם ואף אחד לא יקשיב להנחיות שלו".

ח"כ יעקב טסלר (יהדות התורה) התייחס לנושא בנאומו במליאה ואמר:

"זהו היום הכי מאושר בחיים. מצפים לזה בכיליון עיניים, מתכוננים ונרגשים לעמוד תחת החופה. לקיים חתונה עם 20 משתתפים, אינו מעשי ומהווה גזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. רק החתן והכלה, הורי החתן והכלה, הסבים והסבתות האחים והאחיות משני הצדדים, כבר מונים יותר מעשרים איש. שלא לדבר על משפחות ברוכות ילדים. כפי ששר המשפטים מבין שאי אפשר למנוע הפגנות, כך אי אפשר למנוע את קיום בתי הכנסת והיכלי הישיבות. התורה היא חיינו ואורך ימינו. זה הקיום שלנו כעם יהודי. משך אלפי שנות קיומנו, ידע העם היהודי רדיפות, תלאות, צרות וייסורים. לפעמים רדפו את הגוף ולפעמים את הנפש, ולפעמים שניהם גם יחד. ידענו מלחמות ומגפות, תקופות קשות הרבה יותר מאשר הקורונה. בכל השנים הללו, מעולם לא סגרנו את בתי הכנסת ומוסדות החינוך. העברנו את המסורת מדור לדור, מאב לבן, כי ידענו כי רק עם האמונה והחינוך נוכל להמשיך ולהתקיים כעם יהודי. איך אפשר לעצור את השרשרת הזו. כדי שנוכל להמשיך ולחיות זה לצד זה, חובה שנבין זה את זה. שנדע כי דין בית הכנסת כדין הכנסת, דין הלימודים כדין האימונים ודין חתונות כדין הפגנות"

סגן שר החינוך מאיר פרוש (יהדות התורה) אמר:

 "הזכות להתחתן אינה נופלת מהזכות להפגין. הנסיון למנוע חתונות הוא אקט אנטי דמוקרטי בעליל, שאינו יכול לעבור בשום מדינה מתוקנת".

על דבריו הגיבה ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) וצייצה בחשבון הטוויטר שלה:

"‏הנסיון למנוע חתונות הוא אקט אנטי דמוקרטי בעליל, שאינו יכול לעבור בשום מדינה מתוקנת. אז למה פרוש וחבריו מונעים כבר שנים ממאות אלפי אנשים להנשא בישראל?".

 

במהלך קבינט הקורונה אשר מתכנס בשעות אלה, השרים דנו בדרישת השר אריה דרעי להקל על ההגבלות בחתונות .

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) ואמר:

"זו אכזריות למנוע מאנשים להשתתף בחתונות".

שר העבודה והרווחה ח"כ איציק שמולי (העבודה), השיב לו:

"ראית פעם חתונה בקפסולות? זה לא יקרה. וזה היה חלק רציני ממקור ההתפרצות בגל הראשון".

שר הפנים אריה דרעי הגיב בחזרה לדבריו ואמר:

"אתה כנראה לא מבין את המשמעות של חתונה, קידושין של יהדות".

שר העבודה והרווחה ח"כ איציק שממולי ענה:

"אל תזלזל ביהדות שלי ואני לא אזלזל בזו שלך. אני יהודי לא פחות. צריך ללכת לפי עקרון אפידימילוגי. לא על שום דבר אחר".