השר דרעי בעקבות החלטת הנציב להדיח הרב יצחק יוסף מתפקידו כדיין: אפעל לשמירת מעמדם של הרבנים הראשיים לישראל".

היום, שני 26.10.2020 יו"ר ש"ס השר אריה דרעי שוחח עם הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף בעקבו המלצת השופט בדימוס אורי שוהם שלא יכהן בבית הדין הגדול.

כזכור, נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט בדימוס אורי שוהם, קרא לכנס את הוועדה לבחירת דיינים על מנת לדון בהדחת הרב הראשי יצחק יוסף מתפקידו כדיין בבית הדין הרבני הגדול, בתגובה לתלונת התנועה הרפורמית בנוגע להתבטאויות חריפות שלו  נגד נשים, רפורמים ובג"ץ.

יו"ר ש"ס שר פנים אריה דרעי הגיב להחלטתו של נציב תלונות הציבור על השופטים וסיפר על פגישתו עם הרב הראשי ואמר:

"הבעתי בפניו את מחאתי החריפה ומורת רוחי מהמלצתו המקוממת והפוגענית של השופט בדימוס אורי שוהם בעניינו. לא ניתן לרפורמים ואחרים להלך אימים על הרבנים הראשיים לישראל ועל רבנים בכלל ולנסות לסתום את פיהם ולכבול את ידיהם בעתירות שונות ומשונות, שכל מטרתן היא לפגוע בדרך היהדות המסורה לנו מדור דור. כיו"ר תנועת ש"ס אפעל בכל כוחי לשמירת מעמדם ועצמאותם של הרבנים הראשיים לישראל, הפועלים על פי חוק ומשמיעים את דעתם הצלולה בנושאי הדת והיהדות. דעתו הנחרצת של הראשל"צ שליט"א כנגד הכנסת מבחני נשים לרבנות, כמו גם נגד רעיונות הרפורמים, מחויבת להישמע ללא מורא וללא משוא פנים".

ח"כ משה ארבל (ש"ס) התייחס לנושא במליאה ואמר:

"השופט בדימוס אורי שוהם, נציב תלונות הציבור, אמר שצריך לבחון שוב, צריך לבחון אם הגאון הרב יצחק יוסף יכול להמשיך לכהן כדיין בבית הדין הגדול. השופט בדימוס מתנהג אצל הרפורמים כאילו הוא עובד אצלם, לוביסט שלהם. הרי מה אמר הרב יצחק? שאותם אלה מזייפים את היהדות. הרי אנחנו, אין לנו בעיה עם אדם שהוא לא שומר תורה ומצוות. אנחנו מקרבים, ואם הוא לא רוצה להתקרב, אנחנו נמשיך ונכבד. אבל מתי כואב לי? כאשר אדם רוצה לזייף אותי, כאשר אדם רוצה לזייף את התורה שלי, את היהדות שלי. מה הם רוצים לעשות? להכניס עוד ועוד אנשים ולהגיד שהם יהודים. גיור רפורמי זה לא גיור. הרב עובדיה יוסף, זכר צדיק וקדוש לברכה, כבר אמר עליהם שהם עוקרים את תורת ישראל, עוקרים את תורת ישראל. אנחנו הרי באים לקרב, וכאשר אדם רפורמי בא ואומר שהגיור שלו – אימא שהיא לא יהודייה יכולה להיכנס תחת כנפי היהדות בלי גיור, בלי כלום, בעצם מה הוא אומר פה? עוד ועוד גויים. האם לזה ייקרא יהדות? זרם ביהדות. זה לא זרם, זו לא יהדות. אנחנו באים ומגבים ונותנים ועושים הכול למען לקרב אחד את השני. אבל אנחנו נסמכים גם על דעת גדולים של מרן רבנו עובדיה יוסף, ובנו ממשיך דרכו הרב יצחק יוסף, הרב הראשי לישראל, שאין חולק עליו, אין חולק על דבר כזה שהוא בא ומקרב. הוא יכול להדיח אותו? הגיע הזמן שנציב תלונות הציבור בדיינים יבוא מן הדיינים שמבינים מהי יהדות, מהי תורת ישראל, ולא יבוא מלוביסטים של הרפורמים כמו אורי שוהם".

השר לשירותי דת יעקב אביטן הודיע לנציב, אורי שהם, כי הוא מסרב לכנס את הוועדה למינוי דיינים שבראשותו לדיון בהדחת הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, מתפקידו כדיין בבית הדין הרבני הגדול ואמר:

"ההחלטה בעניינו של הרב יוסף ניתנה תוך חריגה של הנציב מסמכותו וממניעים פוליטיים – ולא משיקולים ענייניים. החלטה להעמיד דיין, וכל שכן רב ראשי לישראל, בגין התבטאות הלכתית הנובעת מעצם טיבו וטבעו של תפקידו, איננה יכולה לעמוד במבחן ציבורי כלשהו. הרב הראשי מחויב מתוקף תפקידו כנשיא מועצת הרבנות הראשית לישראל להביא את עמדתו ההלכתית בכל נושא הלכתי העומד לפתחו, מתן תשובות וחוות דעת בהלכה לשואלים בעצתה" ו"פעולות לקירוב הציבור לערכי תורה ומצוות".