השר בנט על יישומו של חוק המרכולים: "אנחנו צריכים להגיע להסכמה לאומית רחבה. שבת הוא יום יהודי מיוחד אבל יש ציבור חילוני מאוד מאוד גדול"

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) התראיין הבוקר (א') לאולפן YNET והתבטא בנושאים שונים, אשר ביניהם יחסו לסוגיית גיוס נשים לצה"ל ונסיונות הרבנים מהציונות הדתית למנוע את גיוסן, כמו גם לנושא חוק המרכולים ותפיסתו לגבי אופיה של השבת במרחב הציבורי.

הנה כמה מן הדברים שאמר בנט במהלך הראיון:

אתה רוצה להתייחס למה שקורה באשדוד? זה נראה לך נורמלי מה שקורה שם?
"לא אני חושב שכל המדינה צריכה להירגע, ואנחנו צריכים להגיע להסכמה לאומית רחבה. לטעמי ולתפיסתי אותה הסכמה לאומית רחבה צריכה להגיד את הדבר הבא: שבת הוא מצד אחד יום יהודי מיוחד, ומצד שני יש ציבור חילוני מאוד מאוד גדול ולכן הקווי מתאר בעיני הם תרבות ובידור כן, מסחר לא ותחבורה ציבורית על בסיס סלקטיבי איפה שצריך לפי אופי המקום, זאת תפיסתי.
 
אם אתה רוצה לשבת לשתות קפה בשבת, אז קפה זה חלק מתרבות ובידור- בתי קפה ובתי קולנוע אבל ללכת לעשות קניות הופך את יום שבת ליום רגיל לכל דבר. מחר יהיו לנו עורכי דין ורואי חשבון ומפעלים ואף אחד לא רוצה את הדבר הזה. לכן בידור ותרבות- פתוח מסחר וייצור וביזנס- סגור בשבת ותחבורה ציבורית על בסיס סלקטיבי."

מעניין, זה יכול להיות סוג של הסכם ג'נטלמני. איך הגעתם למצב שאתם בתור מפלגה כל-כך חשובה בקואליציה, אתה שר החינוך ויש לכם שרת משפטים ובסוף בסוגיה הכל-כך חשובה הזאת החרדים ניצחו את הציונות הדתית ואת החילונים?
"אני לא פה בעניין של ניצחונות והפסדים. אני חי את כל חיי בחברה מעורבת, אשתי מבית חילוני, מרבית חברי הם חילונים, בסיירת מטכ"ל שירתי עם חילונים ובהיי-טק עבדתי עם חילונים לכן כל ההפרדה הזאת בין דתיים וחילונים היא לא חלק מתפיסתי. אנחנו עם אחד וצריך למצוא איך אנחנו חיים פה ביחד במדינה."
 
בהתייחס למאבק המחריף בין רבנים לרמטכ"ל סביב סוגיית גיוס הנשים, והכרזת הרב של צפת שמואל אליהו שלפיה "זו מלחמה" אתה מקבל את האמירה הזאת?
"אין מלחמה עם צה"ל. ממש לא. צה"ל זה אנחנו, ואנחנו זה צה"ל. הרוב המוחץ של הציונות הדתית הוא חלק מצה"ל והוא משרת בצה"ל. יש ביקורת מסוימת, יש דרכים לומר את הביקורת, וזה בסדר גמור. אבל תמיד לשמור על כבוד צה"ל וגם לשמור על כבוד הרבנים".

לצפייה בראיון המלא מאולפן YNET, לחצו כאן.

שינוי גודל גופנים