השר ארדן על שלטי הדרת הנשים בבית שמש: "יש שם, לצערנו, גם בני נוער וצעירים מוסתים, חלק מזה על ידי אותם שלטים, והשלטים האלה צריכים לרדת"

בתאריך ה- 10.1.2018 ענה מעל בימת הכנסת, השר לביטחון פנים, גלעד ארדן (הליכוד) לשאילתא של ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), בנושא שלטים הקוראים להפרדה מגדרית והדרת נשים מהמרחב הציבורי, בעיר בית שמש. לסוגייה התייחסו גם חבר הכנסת ישראל אייכלר (יהדות התורה), ועליזה לביא (יש עתיד)

ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת):

בית המשפט הורה לעירייה בבית שמש להסיר את כל "שלטי הצניעות", כמובן במירכאות, ולמשטרה – לפקח על כך שלא יוחזרו. למרות זאת, השלטים חזרו למקומם. ברצוני לשאול:

  1. מה עושה משרדך בנדון?
    מה נעשה לטיפול באיומים נגד העותרות בתביעה שבה דנים?

 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן (הליכוד):

בתקופה האחרונה אכן נתלו שלטים ברחבי העיר, ובפרט בשכונות מסוימות שידועות כמוקד מרכזי לאותם "שלטי צניעות" פוגעניים. בית המשפט אכן הורה על הורדה של כל השלטים, אבל – ואת ה "אבל" הזה חשוב להדגיש – בית המשפט גם קבע שכל נושא אכיפת שלטי הצניעות מסור לטיפולה של הרשות המקומית, כלומר, לעיריית בית שמש. זה כולל הכול: הסרת השלטים, פעולות הפיקוח והאכיפה על תלייתם ונקיטה בסנקציות כלפי העבריינים. כמובן ניתן לתת קנסות, וקנסות משמעותיים, וגם להעמיד לדין.
 

התפקיד הרשמי של משטרת ישראל בתהליך הזה, לפי החלטת בית המשפט, הוא לסייע ולאבטח את פקחי העירייה בזמן שהם מורידים את השלטים, ובתיאום מראש עם כוחות המשטרה. לפי שנמסר לי מהמשטרה לא רק שהיא נעתרה לכל הבקשות של העירייה לסיוע, אלא היא בעצמה גם יזמה פעילות מטעם עצמה. המשטרה ביצעה מגוון פעולות, גלויות וסמויות, למתן סיוע לעירייה בהסרת השילוט וגם למניעה של תליית שלטים נוספים, תוך שהגבירה את הנוכחות המשטרתית באזורים המועדים לפורענות וטיפול בעבריינים המתנכלים לנשים במרחב הציבורי.

לפני כשבועיים, יצאה עיריית בית שמש למבצע נרחב להסרת השלטים, בסיוע המשטרה כמובן. נמסר לי שבמסגרת המבצע הוסרו מרבית השלטים שנתלו בעיר. לאחר סיום המבצע, התקבלו שוב דיווחים שונים על תלייה של שלטים נוספים ברחבי העיר, ובעקבות הפניות פנתה המשטרה לעירייה כדי לתאם מבצע הסרה נוסף, למרות העובדה – שוב אני מדגיש – שהגורם שמבקש סיוע, זה אמור להיות הפוך. כלומר, העיריה אמורה ליזום בקשות סיוע למשטרה, לא המשטרה אמורה לבקש מהעירייה.

הנושא החמור הזה בבית שמש של ביזוי נשים, של הדרת נשים, של פגיעות בהן במרחב הציבורי – בין אם במישרין ובין אם בעקיפין – לצערנו הנושא החמור הזה הוא לא חדש, והוא קרה כבר בעבר, וככל שזה נוגע למשטרה אני מצפה ממנה לפעול בכל המישורים, ולהפעיל את כל הכוחות הנדרשים – בעיר בית שמש ובכלל – כדי לשים אתה ידה על העבריינים שפוגעים בנשים, שמאיימים על נשים, או שגורמים להן להרגיש לא בטוחות במרחב הציבורי – בטח לא בסביבת ביתן – ולשים קץ לתופעות המכוערות האלו, כדי להשיב את הביטחון לעיר ולכל תושביה.

 אבל הטיפול בתופעה הזאת לא יוכל להיות שלם ללא מעורבות של כל הגורמים הרלוונטיים למקרה, והם גם, או אפילו בעיקר, גורמי העירייה, הרווחה ועוד. אני כמובן מצפה לשיתוף פעולה עם עיריית בית שמש, ולמיטב ידיעתי – ובדקתי זאת אישית – המשטרה תעמוד לרשות העירייה בכל פעולה, בכל סיוע שנדרש כדי לבצע את העבודה החשובה הזאת. את התופעה הזו שצריך לבער מן העולם ניתן יהיה לעצור באופן הטוב ביותר רק בתיאום  ובשילוב זרועות. 

 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):

זאת פעם ראשונה שבכנסת ישראל מתייחס שר לנושא הזה. בשאילתה קודמת שלי, שהופנתה לשר הפנים, נאמר לי על ידי משרד הפנים שזה לא עניינו, וכשעלה פה סגן שר הפנים לענות, הוא אמר, שזאת הבעיה של המשטרה ולא של משרד הפנים.

להמשיך את זה – בקשה שלי לקיים דיון מהיר כאן, בוועדת הפנים, נדחית שנה וחצי; דיון מהיר, שאושר על ידי נשיאות הכנסת, לא התקיים פה, בכנסת ישראל; אין זמן לדון בזה, כך נאמר לי מהוועדה, מוועדת הפנים. על כן, התשובה המפורטת שלך, אדוני, היא בפעם הראשונה התייחסות של גורם ממשלתי בכיר לכל מה שקורה בבית שמש. אבל כשאנחנו רואים את העירייה הזאת לא מתפקדת, ראש עיר שמתראיין ברדיו קול חי, ואומר שהוא תומך בשלטים. חייל שנפצע לפני שבוע, אדוני השר, כי יידו אבנים, והוא עשה תאונת דרכים, זה מה שחוות החברות שלנו בבית שמש.

השאלה, ופה אני מבקשת להתייעץ עם אדוני השר, מה עוד לעשות לפני שיהיה מאוחר מדי. מברכת אותך, באמת, על היוזמות של המשטרה מעבר למה שהיינו מצפים לראות מעירייה.
 

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה): 

אנחנו נגד כל שלט ופרסום פוגעני בגברים ובנשים, בוודאי בנשים, כמו שלטי הפריצות שמופצים בכל רחבי הארץ, ואף אחד לא עושה עם זה שום דבר. עם שלטים שפוגעים בנשים בצורה מבהילה בכל הצמתים, והכול בשם חופש הביטוי. הדמוקרטיה אוסרת צנזורה של פרסום במרחב הציבורי. זכותו של כל אדם להציב שלטים נגד עישון, או צפירת מכוניות, או זיהום אוויר בשכונה בשם חופש הביטוי והפרסום.

ית המשפט קבע שראש העיר ילך לבית סוהר אם יהיו שם שלטים. למי יש סמכות לקבוע צנזורה של איסור פרסום שלטים, מי מגדיר מהו שלט צניעות אמיתי, מהו "שלט צניעות" במירכאות, מהו פרסום לגיטימי, ומהו שלט אסור, עד שבג"ץ איים על ראש העיר במאסר.

כשר משטרה, אני שואל אותך: האם עצרתם פעם ראש עיר על עבירות שעושים תושבי עירו? מדוע ראש עיריית תל אביב לא יושב בבית סוהר על הפרת חוקי ימי המנוחה בשבתות בעשרות עסקים שהיו אסורים בשבת? הצביעות השלטונית זועקת לשמיים. אנחנו נגד פגיעה. אנחנו בעד כבוד האנשים וכבוד הנשים, אבל כל השימוש בשלטון כדי לעשות צנזורה של קבוצות אלימות שמפעילות טרור מילולי, תקשורתי, על ציבורים זה דבר שלא ייעשה, ואנחנו מוחים על כך.

 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, בתשובה לשאלות: אני קודם כול חושב שיש הבדל גדול בין שלטים פוגעניים – שמישהו לא אוהב את התוכן שלהם, או שהם מנוגדים, או שהתוכן מנוגד למשהו שאותו אדם מאמין בו – יש הבדל גדול בין שלטים כאלה לבין שלטים שיכולים להניע אנשים לפעולה של פגיעה פיזית באנשים אחרים. את הגבול לא קובעת המשטרה, ואת הגבול הזה בין אי-הסכמות לתוכן של שלט – שזה יכול להיות במסגרת חופש הביטוי, גם אם התוכן מאוד מעצבן אותנו – לבין הסתה לפגיעה פיזית, הסתה לאלימות שעלולה להתרחש, את הגבול הזה על פי החוק והחלטות בתי המשפט קובע יועץ משפטי לממשלה ופרקליט המדינה.

אני מסביר את זה, פעם אחר פעם, אני כנראה צריך להסביר את זה עוד שנים רבות, כי תמיד כשמישהו רואה שלט, או בכלל כל פרסום שנראה לו מסית לאלימות, תמיד הפנייה היא למשטרה, למרות שהמשטרה – לא בסמכותה להחליט איפה עובר הגבול בין אמירה או מיצג או התבטאות שהיא במסגרת חופש הביטוי – גם אם היא נורא מעצבנת – לבין אמירה שעלולה להוביל לפגיעה פיזית במאן דהוא. במקרה של אותם שלטים בבית שמש, וזה מבוסס גם על מעשים שהתרחשו בעבר, אני, אישית, קיימתי דיונים אצלי, ופגשתי נערות צעירות מתנועת הנוער עזרא – אני לא זוכר אם בני עקיבא, נדמה לי לא קיים בני עקיבא, אבל עזרא – שהותקפו, פיזית, בעוברן בחלק מהשכונות בעיר. אני חושב שהדבר הזה, חבר הכנסת אייכלר, הוא בלתי נסבל, אני בטוח שגם מבחינתך.

לדעתך, זה לא קשור, ולדעת בית המשפט, ככל הנראה, ולכן הוא הורה לעירייה בסיוע המשטרה – האווירה והתוכן של אותם שלטים, שלפעמים מגדירים למי מותר לעבור ולמי אסור לעבור, ואיך לעבור, ואין לאף אחד סמכות עדיין להחליט – גם אם זה נורא מעצבן, וגם אם אני חושב שזה אולי כן נכון או לא נכון, אפשר להתווכח על זה. אני בהחלט חושב, כן, שצריך לכבד מנהגים או אוכלוסייה במקום מסוים ולא לבצע פרובוקציות – זה לא המקרה. תאמין לי, אני מכיר, וראיתי גם את אותן נערות מדריכות ועוד הרבה מאוד דוגמאות שם בעיר, אלו לא המקרים. יש שם, לצערנו, גם בני נוער וצעירים מוסתים, חלק מזה על ידי אותם שלטים, והשלטים האלה צריכים לרדת.

לצפייה בשאילתא של ח"כ עאידה תומא סלימאן