השר ארדן על המשבר בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות: "לא כל דיאלוג משמעותו קבלת הדרישות של חלק מיהדות התפוצות"

בתאריך ה-29.1.2018 במסגרת שעת שאלות לשר לביטחון פנים, נושאים אסטרטגיים והסברה, חה"כ גלעד ארדן (הליכוד), הפנה ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) שאלה בנוגע ליחסי מדינת ישראל ויהדות התפוצות.

חה"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
אני שואל על דברים שאולי הם נופלים בין הכיסאות, ואני מניח שבשביל זה יש שר לעניינים אסטרטגיים, כיוון שכמו שאמרת, הכול אסטרטגי. אם הכול אסטרטגי, אולי רק תענה על מה שבאמת זה נופל בין הכיסאות, בגלל שזה הדבר אולי הכי צועק. אם זה נופל בין הכיסאות.
אני מניח שאתה גם מכיר את זה ממה שקודם דיברת על ה-BDS, על המצב שלנו בחלק גדול מהקמפוסים, על הנוער, על יהדות ארצות הברית, בעיקר על הסטודנטים. אני לא רוצה לחזור עוד פעם על מתווה הכותל ועל דברים אחרים, אלא רק על העובדה הכואבת עצמה: יהדות ארצות הברית היא נכס אסטרטגי, ככה כולנו אומרים כל הזמן. אני מניח שגם לך יצא להגיד את זה לאורך הקריירה הפוליטית.
אין ספק שיש משבר, והשאלה שלי: מתי ממשלת ישראל תקיים דיון? מתי אתה, כעניין אסטרטגי, תוביל דבר כזה?  מישהו בממשלה ייקח את הנתונים האלה ויגיד: אוקיי, זה לא מתגלגל מעצמו; זה משהו שאנחנו יכולים לעשות בו משהו. אתה יודע מה? הוא חשוב לא פחות מה-BDS.

השר לביטחון פנים, נושאים אסטרטגיים והסברה, חה"כ גלעד ארדן (הליכוד):
לא חייכתי בגלל שהנושא לא חשוב, אלא בגלל ההתחכמות של השואל, איך להכניס את זה לכאורה תחת התחומים של משרדי. היחסים של מדינת ישראל עם יהדות התפוצות הם ודאי נושא חשוב מאוד מאוד מאוד. אבל אני חושב שמטבע הדברים היה הרבה יותר טבעי להפנות את השאלה לשר נפתלי בנט, שהוא אחראי על נושא התפוצות.
לי, כשר, יש דעה מאוד ברורה: אני חושב שיש חשיבות אדירה ליחסים. אני פועל רבות עם יהדות – לא רק ארצות הברית, בכל רחבי העולם – כי הם עוזרים לנו מאוד מאוד במאבק בחרם ובדה-לגיטימציה. המשרד שלי חתם על שותפויות עם חלק מהארגונים הללו, ולכן אני מאוד מאוד קשוב למה שהם אומרים. אני חושב שאנחנו מקיימים איתם דיאלוג.
לא כל דיאלוג משמעותו קבלת הדרישות של חלק מיהדות התפוצות. בנושא הזה יש דיאלוג מתמשך. יש גם התקדמויות שאני לא בטוח שאני רשאי להרחיב עליהן, כולל בנושאים שאתה הזכרת. אני מניח שאם המופקדים על העניין הזה ישירות ירצו, הם יוכלו להשיב לך   

שינוי גודל גופנים