השרה יעל גרמן, בכנס בנושא מגילת העצמאות: "בכל מקום בו מנסים לחזק את אופייה היהודי של המדינה- אני חוששת מהחלשת אופייה הדמוקרטי"

את הדברים אמרה השרה גרמן, בכנס שנערך היום (9/7) במשכן הכנסת בנושא "מגילת העצמאות- הבסיס הערכי והחוקתי למדינה יהודית ודמוקרטית" ביוזמת ח"כ רות קלדרון.

בכנס נכחו השרה גרמן והשר יעקוב פרי, ח"כ רות קלדרון, עדי קול ומרב מיכאלי וכן אנשי רוח ואקדמיה העוסקים בנושא.

ח"כ הכנסת רות קלדרון ציינה כי "הכנס נוצר כאלטרנטיבה מסודרת לחוק שמלחיץ אותי מאוד- "חוק יסוד הלאום" שיזם ח"כ יריב לוין. ישנה ועדה בה אני חברה בראשות השרה ליבני העוסקת בהסדרת הנושא ובה אני מהווה את המיעוט הלא לאומני." 

ועוד אמרה כי "יש להפסיק את הדיכוטומיה שאנשי רוח ודת עוסקים במהות ואילו חברי הכנסת מחוקקים חוקים ותו לא, הכנסת צריכה להיות המקום ממנו תצא הבשורה היהודית דמוקרטית."

להלן עיקרי הדברים שנאמרו בכנס:

שרת הבריאות, יעל גרמן:
"אני מודאגת מדמותה הדמוקרטית של המדינה, פחות מדמותה היהודית.
יש כרסום הולך וגובר בשנים האחרונות באיזון העדין שנוצר בקום המדינה בין אופייה היהודי לדמוקרטי של המדינה."

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, יעקב פרי:
"אני לא בטוח כי צריך לקחת את הפשרה הרגעית שנוצרה בקום המדינה ונכתבה במגילת העצמאות ולתת לה מעמד חוקתי. היום היה יותר נכון לשתף גם את המיעוט הערבי בכתיבת מסמך זה."

ח"כ מרב מיכאלי:
"מגילת העצמאות היא טקסט יפייפה ומרחיב את הנפש, לצערי מאז אנחנו לא מצליחים לפעול לאורו.
ארגונים דמוקרטים מודרים מתוכניות הלימוד של בתי הספר לטובת אירגונים בעלי אג'נדה יהודית- ימנית.
אנחנו הענקנו את הסמכות היהודית לאורתודוכסיה- וזה גרם לכך שרק הם אחראים ליהדות, נוצר שיח של חרשים, אין יכולת לנהל דיון על הסטטוס קוו בשבת כי לנו החילונים אין מושג מהי השבת.
הטרגדיה של הפסיקות הרגעיות בקום המדינה- הביאה אותנו לאן שאנחנו היום, שאין חופש דת ואין נישואים אזרחיים, כעת קשה להחזיר את הגלל אחורה."