השקת שדולת העם היהודי

יום שני, 15 לנובמבר 2021, י"א בכסלו הושקה בכנסת שדולת העם היהודי בכנסת בראשות חה"כ דוד ביטן (ליכוד), חה"כ מירב בן ארי (יש עתיד) וחה"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו), בשיתוף הסוכנות היהודית. שדולה זו הינה השדולה הכי גדולה בכנסת ומונה 64 ח"כים. השדולה תעסוק בחיזוק הקשרים בין ישראל ליהדות התפוצות תוך חיבור הדור הצעיר לישראל ולעולם היהודי.

חה"כ מירב בן ארי (יש עתיד) בירכה:

"זאת זכות גדולה עבורי להוביל את השדולה הזאת, אני חושבת שאנחנו לא מכירים מספיק את העם היהודי והשדולה הזאת תעמיק את ההיכרות ותחזק את הקשר עם יהדות התפוצות, לחבר בין חברי הכנסת ליהדות התפוצות זאת משימת העל. זאת אחת השדולות החשובות בכנסת בעיני ואני מברכת על הקמתה."

חה"כ דוד ביטן (ליכוד) הוסיף:

 "הייתה לי הזכות לפעול למען עמנו בתפוצות עת פעלתי כיו״ר ועדת העלייה הקליטה והתפוצות, ובמסגרת השדולה שפועלת לחיזוק הקשר עם העולם היהודי בתפוצות ובמאבק באנטישמיות. זו אחת השדולות החשובות ביותר בכנסת ואין שליחות גדולה יותר ממטרותיה".

שר התפוצות נחמן שי (עבודה) התייחס למתווה הכותל:

"היחסים בין 7 מיליון יהודים בישראל ל8 מיליון בתפוצות דורשים ראיה חדשה ומהפכנית. עלינו לשאול את עצמנו מה אנחנו, כמדינה חזקה ומשגשגת יכולים לעשות בשבילם? זו אחריות כבדה שלנו, של מדינת ישראל, לבנות את מערכת היחסים, החום והקשר של העם היהודי למדינת ישראל ולאזרחיה. אחד הצעדים המשמעותיים יהיה חידוש מתווה הכותל. לא אנוח ולא אשקוט עד שהדבר יקרה, מדובר במהלך מהותי לעם היהודי בתפוצות ולרבים מאזרחי ישראל".

ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד (יש עתיד) שיתף בסיפור אישי:

"ב-28 לדצמבר 1944, אבא שלי ישב במרתף בגטו בודפסט. הם היו רעבים והיה להם קר והם חיו בעיקר מבשר סוסים מתים שהם מצאו ברחוב. ביום הזה סבתא קראה לאבא אליה ואמרה לו אתה לא זוכר את זה ולא יודע את זה אבל היום יום הבר מצווה שלך ואבא שלך לא יבוא. סבא שלי נספה בשלב הזה במחנה הריכוז. סבתי הוציאה בקבוקון קטן של בושם שאנל 5 ושברה את הבקבוק על הרצפה ואמרה: לפחות לא יהיה מסריח בבר מצווה שלך ולרגע היה עננה של פרחים ואביב בגטו. זו לא הייתה בר מצווה אורתודוקסית, זו לא הייתה בר מצווה רפורמית, זו לא הייתה בר מצווה קונסרבטיבית, זו לא הייתה בר מצווה חילונית אבל זו הייתה עדיין הבר מצווה הכי יהודית שיכולה להיות לאדם. זו נטייה יהודית להתמכר למחלוקות ביננו ושוכחים שמה שמחבר אותנו גדול מכולנו."

חה"כ עמיחי שיקלי (ימינה) התייחס למשבר שמתרחש ביהדות:

"אנחנו בתקופה מתעתעת העם היהודי חווה משבר עצום, יהודים מתרחקים מיהדות מעבר לים ולא רק מעבר לעם גם בארץ זה קורה. אנחנו לא מצליחים להפוך את היהדות למספיק רלוונטית לצעיר הממוצע. השבת מבטאת גם רעיון סוציאלי וגם רעיון עמוק. אנחנו טוענים לעליונות רוח על החומר וזה הרעיון של שבת. אם נער בישראל לא יכיר רמב"ם וגמרא אנחנו עוקרים את השורשים של עצמנו זה לא רק של דתיים."

חה"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו) הדגיש את חשיבות העלייה:

"מדינת ישראל מהווה בית לכל יהודי בעולם באשר הוא, הוויכוח הפוליטי שמתחולל בכנסת סביב שינוי אפשרי של חוק השבות הוא פגיעה עמוקה בקשר ההדוק שלנו עם יהודי התפוצות. גלי העלייה השונים בנו והעצימו את מדינת ישראל וימשיכו להיות התווך המרכזי בבניין הארץ. ישראל מההווה בית לכל היהודי והיא צריכה להתחרות על כל יהודי בעולם, מדינת ישראל צריכה להיות אטרקטיבית לכל יהודי. שילוב של חברי כנסת שבאים ממקומות שונים ומדינות שונות זו הדרך הנכונה, בעבודה משותפת בלי קשר לאופוזיציה וקואליציה."

חה"כ יוסי שיין (ישראל ביתנו):

"אני בא אלכם לשדולה הזו כמי שעסק שלושה עשורים בתפוצות ובעם היהודי. זו הפעם הראשונה מאז בית שני שהרוב המכריע של העם היהודי יחיה במדינה ריבונית שתעצב לעתיד את כל זהותו ותרבותו של העם היהודי. ולכן האחריות של השדולה הזו וכל המנהיגים שנמצאים כאן יודעים כמה יש לנו מה לעשות ואני אישית מאוד שמח על השדולה הזאת וכמובן נרם בכל כוחי לעשות על מה שנדרש."

חה"כ יום טוב כלפון (ימינה):

"שמונה מיליון יהודים עדיין חיים בתפוצות ואני רואה את הבית הזה כפרלמנט לא רק של העם היהודי אזרחי ישראל אלא של כל העם היהודי. לכן זו שדולה כל כך חשובה זו שדולה שמייצגת שמונה מיליון יהודים שלא נמצאים כאן בארץ. החוק הכי חשוב שחוקק בבית הזה הוא חוק השבות. עלינו לפעול לכך שיהודי התפוצות תמיד ירגישו כאן בבית."

יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית סיכם:

"אני מברך על הקמת השדולה ומקווה שהירתמות חברי הכנסת בפעילות למען העם היהודי היושב בתפוצות תסייע בעלייתם לארץ, במאבק העיקש באנטישמיות, בשיפור השפה העברית ועוד."