השקת השדולה לחיזוק ושימור הזהות היהודית בישראל

ביום ב', 07 בפברואר 2022, ו' באדר א' תשפ"ב, הושקה השדולה לחיזוק ושימור הזהות היהודית בישראל. שדולה זו מונה 31 חברות וחברי כנסת ותפעל כשמה, לחיזוק ושימור הזהות היהודית בישראל וזאת בשיתוף פעולה עם ארגוני חברה אזרחית שהוזמנו להשקה.  

יו"ר השדולה הינו: ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית).  

הח"כים החברים וחברות בשדולה: מיכאל מלכיאלי (ש"ס), מיכל מרים וולדיגר (הציונות הדתית), יצחק זאב פינדרוס (יהדות התורה), שלמה קרעי (ליכוד), ישראל אייכלר (יהדות התורה), עמיחי שיקלי (ימינה), אורית סטרוק (ציונות הדתית), משה אבוטבול (ש"ס), אוריאל בוסו (ש"ס), דסטה גדי יברקן (ליכוד), בצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית), יואב בן צור (ש"ס), יואב קיש (ליכוד), חוה אתי עטייה (ליכוד), יעקב אשר (יהדות התורה), ינון אזולאי (ש"ס), דוד אמסלם (ליכוד), משה ארבל (ש"ס), מאיר פרוש (ש"ס), אורי מקלב (יהדות התורה), מאי גולן (ליכוד), משה גפני (יהדות התורה), אופיר כץ (ליכוד), חיים ביטון (ש"ס), איתמר בן גביר (הציונות הדתית), דוד ביטן (ליכוד), יעקב מרגי (ש"ס), קטי קטרין שטרית (ליכוד), מכלוף מיקי זוהר (ליכוד), אופיר סופר (הציונות הדתית).   

לעינוכם.ן כלל ההתבטאויות של חברות וחברי הכנסת באירוע השקת השדולה. 

יו"ר השדולה ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) פתח ואמר:  

"המושג ההפוך מהמדינה היהודית זה מדינת כל אזרחיה יש פה מאבק בין המדינה היהודית לבין מדינת כל אזרחיה. תרבות הפוסט מודרנה מייצרת את הפרוגרסיביים שפועלים באופן אקטיבי ואלים למחוק את הזהויות. החל בזהות האישית ובזהות המשפחה מוחקים אב ואם. הזהות היהודית כוללת כמעט את כל המושגים, בראש ובראשונה את הרבנות הראשית. ולאחר מכן חיזוק ושימור הזהות היהודית של המדינה זה אומר שאנחנו צריכים להתנגד לרפורמת הגיור, רפורמת הכשרות, הם רוצים להקים נישואים אזרחיים ורוצים ליצור פה תחבורה ציבורית בשבת. אנחנו נלחם נגד הדברים הללו. חיזוק ושימור הזהות היהודית במדינה זה אומר לשמור על קדושתו של הכותל המערבי ואי חלוקתו. אני מודה ל-31 ח"כים שחתומים על השדולה הזאת ואנחנו נלחם כדי לחזק ולשמר את הזהות היהודית של המדינה."

יו"ר האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו (ליכוד):  

"נשאלת שאלה, למה אנחנו לא בשוודיה או במקום אחר? אנחנו מחוברים לארץ הזו, לאמונה שלנו, לדת שלנו וללאום שלנו שמחוברים בטבורם לארץ הזו, למולדת שלנו. בלי השורשים האלה אנחנו נהיה עלים נדפים ברוח ובאמת כך היינו ושילמנו על כך מחיר יקר מאוד. הדבר הזה הוא לא לוקסוס או בונוס הוא אבן היסוד שלנו."

ח"כ דודי אמסלם (ליכוד):  

"זאת השדולה הכי חשובה בכנסת, בגלל שאני רואה בחיזוק ושימור הזהות היהודית כבסיס של מדינת ישראל. אין יהדות אין מדינת ישראל. לא צריך להיות חרדים או דתיים לאומיים זה לא שם אנחנו כרגע לא מתווכחים אם לאכול גוש קטיף או רבנות, זה מאבק על הבסיס של הבסיס עוד מעט הילדים שלנו לא ידעו מזה יהודי."

ח"כ עמיחי שיקלי (ימינה):  

"אחת השגיאות היותר קשות היא לייצר חפיפה בין זהות יהודית לזהות דתית. אף אחד לא חושב שאין קשר וודאי שיש קשר. אבל לעשות את החפיפה והסימטריה ולהפוך את זה לעניין של הציבור הדתי זו טעות פטאלית. כי מה שאנחנו רואים היום בקרב חלקים עיקריים בציבור הכללי זהות יהודית זה עניין לדתיים ואם זהות יהודית זה עניין לדתיים, אז מה אכפת לי מזהות יהודית. אני ישראלי. ואז בעצם עולה השאלה אם זה לא רלוונטי? ואין צורך במדינה יהודית. האתגר הגדול זה איך אנחנו מחזקים את הזהות היהודית לא בציבור החרדי או ציבור של הציונות הדתית שלא נראה לי צריכים חיזוק. השאלה איך אנחנו מייצרים את החיזוק הזה בציבור הכללי."

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס):  

"כשראיתי שקמה שדולה לשמירה על הזהות היהודית שאלתי, למה הזהות היהודית צריכה שדולה שתשמר אותה? אבל מי שהיה כאן בחצי שנה האחרונה ראה שאין אף דבר שעובר בצור חלקה כמו הנושאים שקשורים ליהדות. בתפילה ובלב אחד נלחם בדבר הזה." 

ח"כ יוסף טייב (ש"ס):  

"עולים מסורתיים בצרפת שהם לא דתיים, היו קוראים להם יהודי יום כיפור, אבל הכבוד שיש למסורת ולמדינה בגלל שהיא מדינה יהודית. היו לי תלמידים שאמרו שאנחנו מגיעים לישראל אם כתוב בעברית מבחינתנו זה כשר. זה הולך ונעלם כשממשלת ישראל באה להילחם ברבנות הראשית."  

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד):  

"בימים אילו אנחנו רואים איך מדינת ישראל מאבדת מהאחיזה היהודית שלה. גם בגלל מדיניות ממשלה לצערי הרב שלא שומרת על העוצמה היהודית ולהיפך מחלישה את העוצמה היהודית בהרבה מאוד פרמטרים. אנחנו רואים את הגישה המוזרה של השר לשירותי דת שאמור להיות אמון על החיזוק היהדות ומורשת ישראל ולצערי הרב הוא פועל באופן הפוך. אני חושש שהוא עושה את זה כי הוא חלק ממשלה שהיהדות היא לא בראש סדר העדיפויות שלה." 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה):  

"היום הכל נעשה בצורה מופקרת כמו בסדום ועמורה, נושא היהדות נדחק לשוליים. אנחנו הציבור החרדי נהיינו חברים הכי טובים של הציבור המסורתי זה לא היה בעבר. היום אני חבריי נלחמים בשביל הציבור המסורתי." 

ח"כ קטי שטרית (ליכוד):  

"אבי אבותינו בתנועת הליכוד ותנועת הנוער בית"ר היה ז'בוטינסקי שהייתה לו הגדרה מדויקת איך המדינה הזו הייתה צריכה להיות. תיקחו את כל מה שאמר ז'בוטינסקי על המדינה היהודית ותראו איך הכל קורה הפוך היום. למה? מפני שהמדינה הזו הפכה למדינה כלל אזרחיה. יש אמירות כמו מדינה יהודית זה משהו גלותי ואנחנו צריכים לשנות את זה. אני הייתי כל חיי מורה בחינוך הממלכתי ואני זוכרת שיעורי תושב"ע ומורשת ישראל ופתאום הכל נעלם ופה מתחילה הבעיה שלנו, במערכת החינוך." 

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד): 

"אני שמעתי שלוקחים נערי בר מצווה במערכת החינוך לבתי תפילה רפורמים. בעיני זה דבר שפשוט צריך לקרוע עליו. זה לא ייתכן שבמדינה יהודית, בחינוך הממלכתי של מדינת ישראל, לוקחים נערים יהודים ומלמדים אותם כפירה ולשבש את המצפן שיש בכל לב של יהודי. החוסן הלאומי שלנו כרוך גם הוא בזהות היהודית ולאט לאט זה הולך ונפרם. בהחלט נדרשת כאן עבודה רבה." 

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה):  

"לא חשבנו שנתכנס לדון בזהות היהודית דווקא בגלל אויבים מבית. הדבר הכי קל לבוא לנפנף על זכותנו בארץ. לוקחים מספר גדול עמוד אחד את ההבטחה על הארץ אבל את שאר העמודים של שמירת שבת, שמירת היחס היהודי והכל את זה זורקים. לכן זה מאבק של כולנו, חרדים, דתיים לאומיים, דתי יותר או דתי בפחות. יש רוב דומם במדינת ישראל שרוצה שהמדינה הזו תישאר מסורתית ויהודית." 

ח"כ משה ארבל (ש"ס):  

"ידוע לכולם רק על סוגית הכותל, רפורמת בנט ומרפסת בנט שהקרן החדשה לישראל משקיעה עשרות מיליוני שקלים כדי לקעקע את הזהות היהודית של מדינת ישראל. בטענות שווא משתמשים בשם השוויון לקדם איזה שהיא אג'נדה הזויה וקיצונית. מדינה שלוקחת את מגילת היסוד שלה את מגילת העצמאות שכתוב בה מדינה יהודית ודמוקרטית. עכשיו שאנחנו נמצאים בסיטואציה שאנחנו שומעים שהדמוקרטיה מרוסקת עם סוגית פגאסוס והאזנות הסתר. אנחנו צריכים לפחות יחד לאחד כוחות שהיהדות לא תתרסק."