השדולה החילונית בכנסת התכנסה לדון בהדתה בחינוך- המאבק על חינוך ישראלי ממלכתי. ח"כ מיכל רוזין: "אני בעד לימודי יהדות אך מנקדות מבט פלורליסטית וקבלת סוגים שונים של יהדות".

היום, שלישי 6.11.2018 התכנסה השדולה חילונית בראשות חברי הכנסת עמר בר לב (המחנה הציוני), קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) ותמר זנדברג (מרצ) לדון בנושא ההדתה בחינוך- המאבק על חינוך ישראלי ממלכתי.

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): "צר לי שמשרד החינוך לא הועילו לשלוח נציג מטעם המשרד. זכותנו כאנשים חילונים לשלוח את הילדים שלנו למסגרות חינוכיות שתואמות את השקפת העולם שלנו. התכנסנו בשל פניות רבות של הורים אשר טוענים שמערכת השעות שונתה והוכנסו שעות נוספות לשיעורי מורשת ישראל ותנך. במקביל כמובן יש זליגה של נושאים דתיים לגאוגרפיה וכו'. האם ילד שהולך לבית ספר חילוני ממלכתי צריך להרגיש לא בנוח. יש מגזרים רחבים ביותר שחרדים ממערכת השעות של הילדים שלהם".

ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני): "ההדתה גומרת לכרסום הסטאטוס קוו בדרכים ממוסדות של חקיקה בכנסת. יש דרכים לא פחות מסוכנות ומאיימות מהדרכים הממוסדות וכך אנחנו נתקלים בתופעות לדוגמא בכפר סבא שבמפגש של בית ספר דתי עם חילוני הופרדו הבנים והבנות והונחו לשבת בנפרד. אני שואל למה המורים והמנהלים האלה הסכימו? התשובה שאני מקבל זה למה לא? בואו נתחשב בהם. בשלב מסויים הלמה לא הזה הולכת ומשתלטת מהתהליכים הממוסדים  והרוב החילוני והמסורתי בישראל נרדם בשמירה".

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג: "אתם מרגישים את ההדתה בחינוך? גם אנחנו. אבל לא צריך להסתפק בתחושות. מחקר של מכון מולד הוכיח באופן ברור שהילדים שלנו סופגים עוד ועוד שיעורים בנושא דת ופחות שיעורים בנושאים ליברלים ודמוקרטים. כעת סיימנו דיון בשדולה החילונית על ההדתה במערכת החינוך. מי לא טרחו להגיע? נציגי משרד החינוך ושר החינוך. מבחינתם כנראה לא מדובר בנושא כל כך מהותי. להתייצב מול מיקרופונים עם סיסמאות כמו הדתה שמדתה זה קל, אבל להסתכל בעיניים של ההורים והתלמידים זה כבר יותר קשה אז פשוט מתעלמים. את מערכת החינוך של ישראל מוביל שר שמנצל את אחד המשרדים החשובים ביותר במדינת ישראל לצורך תעמולה ואינדוקטרינציה, הילדים שלנו וההורים שלהם? זה כבר ממש לא מעניין אותו".

ח"כ מוסי רז (מרצ): "הדתה במערכת החינוך הייתה עוד לפני שהייתה קיימת המילה הדתה אבל היא הולכת וגוברת עם השנים. יש סיבות לכך שההדתה הזאת הולכת וגדלה. אנחנו יצרנו חוסר איזון מוחלט במערכת החינוך הישראלית. אנחנו יצרנו במשק הזה שלנו את עניין העמותות  שמתוכם יותר מ40 אחוז המטרה שלהם היא דת. אנחנו יצרנו מערכת שבמקום לתת כסף לחינוך הם נותנים כסף לעמותות דתיות. אם לא ניצור שינוי מבני של המערכת אז חבל על הדיון הזה כי זו המערכת שבנינו. בנינו מערכת שהחינוך הממלכתי צריך להתחרות בחינוך הממלכתי דתי בלבד".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "כסוציאל דמוקרטים אנחנו מאמינים שנכון יהיה, שיהיה חינוך דתי ולכן  אני צריכים ליצר בהתאם מערכת חינוך חילונית. המטרה שלנו היא לחזק את הזרם החינוך הממלכתי. אני חושבת שיש צעדים בדרך שאנחנו יכולים לנקוט בהם בכדי להפחית את ההדתה בבתי הספר. חשוב להגיד שיש מחיר לכל צעד כזה. אני מאוד בעד לימודי יהדות בבתי הספר, כמי שעבדה שנים עם ארגון פנים והילדים שלנו לא יודעים כלום על היהדות אבל אני רוצה יהדות שבאה מנקודת מבט פלורליסטית ואני יכול לקבל עוד סוגים שונים של יהדות. אני חושבת שצריך לצמצם באופן משמעותי את הכניסה של בנות שירות לאומי לבתי הספר החילונים".