הרב קנייבסקי הורה על פתיחת תלמודי התורה. רה"מ נתניהו מסר לתקשורת: "מבקש מהציבור החרדי לשמור על ההנחיות".

במהלך סוף השבוע, שבת 17.10.2020 שר התורה הרב קנייבסקי הורה לפתוח את תלמודי התורה לאחר שהממשלה לא הצליחה להגיע להסכמים עם המגזר החרדי. הוראתו של הרב קנייבסקי מגיעה לאחר שבמשך השבוע החולף מוסדות הלימוד החרדי נמנעו מלפתוח את מסגרות הלימוד בשל הידברות מול הממשלה.

בחסידות גור הודיעו כי ימשיכו את הלמידה מרחוק ובתנועת ש"ס הבהירו כי מוסדות הלימוד שלהם יישארו סגורים בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו (הליכוד) אמר במסיבת עיתונאים שקיים בצאת השבת:

"אני מבקש מהציבור החרדי לשמור על ההנחיות, התורה שלנו מקדשת את החיים, יש לשמור על הכללים על פי החוק. אני רוצה לראות את הערים האדומות הופכות לירוקות ולא שהתחלואה בערים האדומות יזלגו לערים אחרות".

ראש הממשלה החליפים שר הביטחון ח"כ בני גנץ (כחול לבן) אמר:

"אני מכבד את ראשי המנהיגים והרבנים אבל מבקש מהם לקרוא לציבור כולו לעמוד בהנחיות מצילות החיים – זהו פיקוח נפש לכל דבר. חשוב להדגיש- רוב הציבור בישראל בכלל וגם רוב הציבור החרדי עומדים בהנחיות ומצילים נפשות- כך הצלחנו להוריד את התחלואה. ורק ביחד, בערבות הדדית, ננצח את המגיפה".

שר העבודה והרווחה ח"כ איציק שמולי (העבודה) אמר:

"הקריאה לפתוח את תלמודי התורה חמורה ומסוכנת. במידה ותתממש היא תוביל בהכרח לעלייה בתחלואה ובתמותה ואולי גם לסגר נוסף על כל המדינה. יש למנוע זאת בהסברה ובאכיפה נחושה. ברור לכל חשיבותו הרבה של לימוד התורה לחברה החרדית, אבל מדובר בפיקוח נפש ועולם התורה באמת לא יקרוס בשבועיים/ שלושה".

שר הבריאות ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד) אמר:

"נטיל קנסות גבוהים על מי שפותח את מוסדות החינוך בניגוד להנחיות, ואולי גם נשלול רישיון ותקציב מהמוסד. אם ניזהר ונשמור על הכללים הבסיסיים נוכל להיכנס לחורף עם מספרי תחלואה נמוכים. כשמישהו עושה משהו לא בסדר הוא מסכן את עצמו אבל הוא לא צריך להיות דוגמה לאחרים".

יו"ר 'מרצ' ח"כ ניצן הורביץ' טען:

"כניעת נתניהו להנהגה החרדית המופקרת מובילה את ישראל לסגר שלישי. פתיחת מוסדות החינוך החרדיים בסתירה מוצהרת לכללי הבריאות ובניגוד מוחלט למוסדות החינוך הכלליים ולחוק, היא סכנה ודאית לבריאות ולכלכלה של המדינה כולה. מאות ישראלים, ובראשם החרדים, ישלמו בחייהם, ומאות אלפים ישלמו בפרנסתם".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) הגיב וכתב

"ראש הממשלה צריך לצאת בהודעה פשוטה ובקול ברור: יש חוק אחד לכולם. המגזר החרדי אינו פטור ממנו".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן התראיין לרדיו 103fm לתוכניתם של בן כספית ואריה אלדד ואמר:

"לא צריך להיכנס עם הטנקים לתוך מאה שערים, מה שצריך לעשות זה סך הכול לשלול את התקציבים של אותם תלמודי תורה וישיבות שנפתחו בניגוד לכל ההנחיות וההוראות, זה הכול. אפשר להשיג את הרשימה הזאת תוך כמה שעות. נתניהו מוכר לחרדים את כל המדינה".

שר החקלאות ח"כ אלון שוסטר (כחול לבן) כתב:

"פתיחת תלמודי תורה מחר תהיה מרד במלכות. מצער שהרב קנייבסקי, במקום לנצל את סמכותו הרוחנית כדי להוביל את צאן מרעיתו לדרך הישר, בחר בהתרסה בלתי נסבלת כלפי החוק וסמכות הממשלה. אם לא יחזור בו יהיה אחראי לפיקוח נפש כבד ולהחרפת המתח הבין מגזרי".

שר האנרגיה ח"כ יובל שטייניץ (הליכוד) אמר:

"אין ספק שההפרות במגזר החרדי מדאיגות מאוד. זו הפרה שעלולה לעלות להם ולכולנו ביוקר. אם יש מי שמפרים את ההוראות באופן שיטתי, יש לשקול פגיעה במימון של הישיבות".

סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש מסר:

"רואה בחומרה רבה כל מהלך או קריאה להפרת הנחיות ומגבלות. חייבים לאכוף בחומרה רבה כנגד הפרות אלו".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) כתבה בחשבון הפייסבוק שלה:

"אתמול בערב ראש הממשלה והחליפי שלו ביקשו מהציבור החרדי שלא לפתוח את מערכת החינוך שלהם והיום נוכחנו לראות שהבקשות שלהם לא התקבלו. אתמול המנהיגים לכאורה של המדינה ביקשו ואלו שבפועל מנהלים את המדינה שמו עליהם פס. בזמן שמערכת החינוך החרדית חזרה לפעול כרגיל, הילדים של כולנו יושבים בבתים מול הזום. מדינה אחת לשני עמים- יש לנו ארץ נהדרת".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) צייצה בחשבון הטוויטר שלה:

"‏מוסדות הלימוד החרדים ממומנים מכספי המדינה. גם מוסדות הפטור. בהיקף קטן ייתר, ועדין. מוסד שיפתח מחר צריך לקבל קנס של 50 אלף שח ושלילת תקציב על תקופת הפרת החוק. לא תיתכן מדינה בתוך מדינה ובוודאי כשהאחת נסמכת כלכלית, ביטחונית ותפקודית על השניה. זה ערב קשה מאין כמותו לחברה הישראלית".

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) צייץ בחשבון הטוויטר שלו:

"הצעת החוק שהגשתי לשלילת תקציבים ממוסדות תורנים שיפרו הוראות משרד הבריאות רלוונטית היום יותר מתמיד. ושוב אני קורא ודורש הקמת וועדה חיצונית לבדיקת ההפקרות של נציגי הציבור החרדי".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הגיב להצעתו של פרופסור רוני גמזו לנהל סגר בערים האדומות ואמר:

"אצל רוני גמזו לא קובע מספר החולים, קובע רק אם מדובר בחרדים. כל המאמצים שנעשו והורידו את מספר החולים בערים החרדיות ובשכונות החרדיות בירושלים הביאו אותו לעשות תרגילים מספריים באישון ליל כדי להכניס את החרדים לסגר. להפסיק את הפעילות של האיש הזה לאלתר. כולנו שמחים על הירידה בתחלואה, וקוראים לכולם לשמור על ההנחיות בהקפדה. אבל אסור לנצל את זה כדי לפגוע בציבורים גדולים שנאבקים זמן רב כדי להוריד את מספר הנדבקים וברוך השם מצליחים בכך".