הרב הראשי לישראל נגד יהודי ברית המועצות: "גויים שונאי דת". ליברמן: "דורשים את השעייתו מתפקידו".

הבוקר, שלישי 7.1.2020 פורסם בעיתון ידיעות אחרונות כי הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף 'הראשון לציון' צולם מדריך רבנים בכנס בירושלים ומדבר בחריפות כנגד העלאת יהודים מברית המועצות לישראל.

בכינוס שצולם נשמע הרב יוסף, "הראשון לציון", אומר לנוכחים:

"מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק 'מיהו יהודי'. יש כאן הרבה-הרבה גויים. חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתות נגד החרדים ונגד הדת. הולכים לכנסייה כל יום ראשון. העלו אותם לפה שיהיה משקל נגד החרדים, שאם יהיו בחירות לא יהיה הרבה לחרדים. בשביל זה העלו אותם פה לארץ, גויים גמורים. לצערנו הרב, אנחנו רואים את פרי ההסתה שהם עושים".

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ:

"על שנאת חינם חרב בית המקדש. טוב יעשה הרב הראשי הספרדי אם יתנצל בהקדם על דבריו. החזון הציוני עודד עלייה וקיבוץ גלויות לארץ ישראל ומדינת ישראל מאז ראשית הציונות. התבססנו צבאית, כלכלית ותרבותית ובין השאר בזכות העלייה מברית המועצות-עלייה שהביאה איתה מטען תרבותי, מדעי וחברתי מבורך. ‏הישראלים דוברי הרוסית, אלו שעלו ואלו שנולדו כאן הם שווים בין שווים בחברה הישראלית. הם פטריוטים המשרתים בצה"ל, הם נמצאים בכל עמדות המפתח במדינה. ואנחנו נדאג שהמגמה הזו תגדל ותתחזק. עוצמתו של העם היהודי באחדותו".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן:

"רק לפני ימים ספורים לעג הרב הראשי לישראל לציבור החילוני, כשייעץ להם לנסוע לאשדוד ולאכול חזיר והנה היום הוא כבר מסית נגד ציבור יוצאי חבר העמים, שעובדים, משרתים בצבא, עושים מילואים, משלמים מיסים ותורמים למדינה. הרב הראשי, שאמור להיות הדמות הרוחנית של כלל הציבור משתלח בבוטות בחלקים ממנו. דברי הרב הראשי הן גזענות ואנטישמיות לשמה ואי אפשר לעבור על כך לסדר היום. אנו דורשים את השעייתו מתפקידו לאלתר ונפעל שבעתיד הקרוב ייבחר רב ראשי מקרב הציונות הדתית, שידע להכיל ולחבק ולא להפריד ולפלג. אני מצפה מראשי כל המפלגות לא לשתוק כמו דגים ולצאת בגינוי חריף לדברי הרב יוסף, על מנת למנוע פגיעה אנושה במרקם העדין של החברה הישראלית".

יו"ר המחנה הדמוקרטי ח"כ ניצן הורוביץ:

"עוד נאום גזעני של רב ראשי ושוב הסתה נגד מי שלא מספיק יהודי בעיניהם. והיום זה תורם של העולים מברית המועצות לשעבר, שבעיניו של הרב הראשי יצחק יוסף הם לא יותר "ממסות של גויים שונאי דת" אפשר להפסיק להזדעזע ולהתחיל לפעול. נאום השנאה הזה רק מוכיח שוב כמה חשוב המאבק הארוך שלנו לביטול המונופול של הרבנות הראשית. הבעיה היא לא ברב כזה או אחר. אחד מסית נגד עולים השני נגד נשים והשלישי נגד להט"ב. הבעיה היא הרבנות כולה. העובדה שגם ב2020 עדיין למוסד המיושן הזה יש השפעה כל כך משמעותית על החיים האישיים שלנו היא פשוט בושה למדינת ישראל. הרכבת הזו כבר יצאה. כמו שהצלחנו במאבקים עקשים אחרים נגד הכפיה הדתית, אין לי ספק שנצליח גם כאן. בממשלה הבאה נדרוש – ביטול מונופול הרבנות על כשרות, על נישואים ועל גיור ואת פירוק משרד הדתות".

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו):

"אני לא נוהג לצאת בביקורת כנגד רבנים, זה משהו שאני מביא מהבית. אני חושב שצריך לרב הראשי זמן לחשוב על הדברים שאמר כי ככל הנראה לא התבצעה מחשבה לפני שאמר את הדברים הללו".

ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן):

"העלייה מחבר העמים הינה אחד הניסים הגלויים שארעו לעם ישראל בדורות האחרונים. גם בזכותם יכולה המדינה להחזיק את כל מוסדות הדת שמהם נהנה הרב הראשי- הרב יוסף, כמריונטה פוליטית (תקנים, משרות ומונופול מסואב על גיורים כבר אמרנו?). עולי חבר העמים יהודים מספיק טובים כדי להגן על העם ולהקריב את חייהם בשביל העם היושב בציון. הם מספיק טובים בשביל לתרום לעולם המדעים, הכלכלה, הרפואה, הרוח והתרבות שבזכותם המדינה פורחת. הם מספיק יהודים בשביל להיות קורבנות לאנטישמיות. אבל כנראה שהם יהודים לא מספיק טובים להיות חלק מהיהדות החשוכה, המעליבה והמשסעת שמייצג הרב יוסף בתמיכת הקואליציה הימנית חרדית. רק את טובתו ישרת הרב יוסף אם לא יעמיד את החברה הישראלית במבחן מי בעיניה יהודי יותר, הוא או הם. אחרי דבריו הפוגעניים של הרב הראשי כלפי מתגיירים ודייני גיור, מלבד התנצלות ובקשת סליחה, יש צעד אחד מתבקש- לנתק את הרבנות הראשית לפחות ממערך הגיור. אנחנו בכחול לבן מתחייבים להביא למדינת ישראל יהדות אחרת- יהדות מאחדת ולא מפלגת ומסיתה".

ח"כ יעל גרמן (כחול לבן):

"‏כל מי שאחדות העם חשובה לו צריכים לגנות את דברי הרב הראשי הראשון לציון , שמשתלח בישראלים שעלו מבריה"מ לשעבר ונרתם לתעמולה פוליטית מכוערת.  במקום לפעול לאיחוד ולפיוס הוא ממשיך בהסתה מסוכנת ומסכסכת".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו):

"מישהו באמת מופתע מאמירותיו החשוכות, המכוערות ומשולחות הרסן של הרב הראשי יצחק יוסף? ידענו כבר מזמן את הדעות והלך הרוח ברבנות הראשית אבל העובדה שהם אפילו לא מנסים לעטוף ולהסתיר אותם, זה כבר משהו אחר.  הגזענות של בתי הדין הרבניים כלפי דוברי הרוסית הרי נובעים מרוח המפקד ואם ככה המפקד מתבטא צריך שיפנה את תפקידו כמה שיותר מהר ושיילך כמה שיותר רחוק. הוא מכהן בתור עובד מדינה והשאלה האם נציבות המדינה לא יכולה לשחרר אותו מתפקידו, אני בספק אם עובד מדינה אחר שהיה מדבר כך היה נשאר בעבודה עוד יום אחד לאחר מכן. התגובה הרכה של יאיר לפיד שביקש רק התנצלות צריכה להדאיג את מצביעיו הליברלים. לא יאיר, אם באמת הנושא היה חשוב לך, היית מבין שזו ממש לא השתלחות ראשונה וחד פעמית של הרב יצחק יוסף ואין פה מקום להתנצלות אלא להשעייה מיידית מהתפקיד. למען האמת ההתרפסות והרכות שמפגינים בכחול לבן כלפי העסקנים החרדים מאוד מדאיגה אותי. בקשת ההתנצלות זה המינימום שבמינימום, יתרה מכך הבקשה עצמה היא צינית וזו סטירת לחי מצלצלת לציבור ענק- עדיף שכבר לא היו מדברים כלל. גם בכחול לבן וגם בליכוד מתנהגים בצביעות ופשוט מפחדים. חוסר התגובה שלהם, ההתרפסות וחוסר היכולת להתעמת עם הממסד הדתי מוכיח את כוונתם להקים ממשלה עם המפלגות החרדיות ולהנציח עמדות כמו זו של הרב יצחק יוסף. הצביעות חוגגת במיוחד כאשר המפלגות הגדולות לא מגינות על ציבור דוברי הרוסית לאחר אמירות כנגדם ולמעשה לא עושות שום דבר למען הציבור הזה אבל אז מגיע יום הבחירות וזה כבר הופך להיות סיפור אחר. די, נמאס! נמאס מהגזענות, נמאס מבדיקות הדנא לבירור היהדות, נמאס מההסתה ומהצביעות כלפי דוברי הרוסית, נמאס מהמונופול ההולך וגדל של הרבנות הראשית על כל מה שקשור בדת. הדת היהודית לא רשומה עליכם בטאבו, דרושה רפורמה רחבה בכל מה שקשור בשירותי הדת וזה מתחיל ברב ציוני ליברלי כרב ראשי. אנחנו רוצים וצריכים רבנים שמקרבים, מחבקים ומאחדים ולא כאלו שמסיתים ומרחיקים".

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן):

"עולים מברית המועצות לשעבר הם לוחמים בצה״ל המגינים על חיינו, הם רופאים ורופאות, אחים ואחיות הנמצאים עכשיו בבתי החולים. העולים הם הבסיס לתעשיית ההיי-טק הישראלית. העולים הם אחינו. מה קרה ליהדות מקבלת ומאירת פנים שאינה עוסקת בעלבונות? על הרב הראשי להתנצל על דבריו המבישים והחמורים".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) הגיב לדברי לפיד וכתב:

"אל תטיף מוסר לרבנים מה לומר ומי שמך לאיש לחלק להם ציונים. כל מילה הנאמרת ע"י הרב, היא שקולה ומדודה ונתמכת בפסקי הלכה. הראשל"צ הוא הדמות המאחדת ומאירת פנים בין כלל האוכלוסיות, כך שאתה מר לפיד זה שצריך להתנצל ובהקדם". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד):

"אמירה מקוממת שאינה במקומה. העלייה ממדינות חבר העמים לשעבר היא ברכה עצומה למדינת ישראל ולעם היהודי. הממשלה בראשותי תמשיך לפעול למען עלייתם וקליטתם בארץ של אחינו ואחיותיו יוצאי בירת המועצות לשעבר".

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד):

"העולים מברית המועצות הם חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית. הגשמנו בגופנו את חלום שיבת ציון, ואי אפשר לדמיין את מדינת ישראל בלי תרומתה העצומה של העלייה מבריה״מ לתרבות, לכלכלה, למדע ולביטחון של כולנו. גם בתקופת בחירות אין מקום לשיח פסול של שנאה ופילוג. אנחנו בצום עשרה בטבת, שהוא גם יום הקדיש הכללי, עלינו להתאחד ולקוות שיתקיימו בנו דברי הנביא "והאמת והשלום אהבו".

ח"כ עמר בר לב (העבודה-גשר):

"אני מוקיע את דבריו הגזעניים של הרב הראשי לישראל יצחק יוסף. אף אחד לא "העלה" בכוח את האנשים מברית המועצות, כולם עברו לכאן מרצונם, בחרו להתמודד עם הקשיים, הסכנות ועם הקליטה הקשה, מתוך רצון להיטיב עם חייהם. העלייה מברית המועצות השתלבה בצורה נפלאה, תרמה ותורמת רבות למדינת ישראל. משחקי השנאה האלה של ישראל ביתנו וש״ס לא תורמים בפתרון הבעיות האמיתיות בישראל. הן רק מגדילות את השסע במרקם העדין של אוכלוסיית מדינת ישראל. ישראל מדינה חילונית ואני בעד הפרדת דת ומדינה תוך כיבוד כל הזרמים בדת ובמסורת היהודית וגם של אזרחים אחרים. אתמול ראינו אירוע גזעני קשה כנגד צעיר ישראלי יוצא העדה האתיופית והיום כנגד עולי חבר העמים".

מתנועת ש"ס נמסר:

"האחראי הראשי להסתה ולשיסוי בין שומרי המסורת לעולים מחבר העמים הוא אביגדור ליברמן. השנאה האישית שלו לנתניהו מעבירה אותו על דעתו ובכך הוא עוסק כל היום, בניסיונות להדיח את ראש הממשלה נתניהו מתפקידו ובניסיונות לקושש קולות ע"י ליבוי והסתה בין המגזרים. הראשון לציון דיבר בכאב ודאגה לעם ישראל, נוכח מסע ההסתה הציני והבלתי פוסק מצדו של ליברמן כלפי שומרי התורה והמסורת. הציבור היקר של עולי ברית המועצות אוהב את המסורת היהודית ומתנער מדרכו המפלגת והמסיתה של ליברמן ומפלגתו".

שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה):

"האיש האחרון שיכול לדבר ולהטיף לאחרים על הסתה הוא אביגדור ליברמן. האדם שמאז זיהה את ההסתה והשנאה כמנוע לגריפת קולות, אינו מפסיק ללבות אש בין האוכלוסיות, לשסע בין המגזרים ופועל בזדון ובחוסר אחריות ציבורית, על מנת לפלג ולפגוע במרקם העדין שבין הציבורים השונים בישראל. ליברמן ושותפיו לסיעה, כגון אלכס קושניר ודומיו, התירו את דמם של הציבור החרדי והפכוהו לשק חבטות לאומי, בשקרים ובדותות, בבורות ובהכפשות שווא, יום יום, ללא טיפת בושה או אחריות'. מול דמעות התנין של ליברמן ואנשיו על הסתה ושנאה כלפיהם כביכול, יש לומר טלו קורה מבין עיניכם. אלו אנשי ריב ומדון שבגללם קבוצות מיעוט כמו הציבור החרדי ונציגיו, מתמודדים עם מתקפות שנאה והסתה שלא יתוארו ושאינן מתקבלים על הדעת בחברה מתוקנת. אנו מחזקים את ידי הרב הראשי לישראל הראשל”צ הגאון רבי יצחק יוסף שליט”א, נוכח המתקפות הפוליטיות נגדו".

שרת התפוצות ח"כ ציפי חוטובלי (הליכד):

"‏אחינו עולי ברית המועצות הם חלק בלתי נפרד מעם ישראל, ותרומתם למדינת ישראל היא אדירה. אסור שהויכוח הלגימטי על דת ומדינה יגלוש למחוזות של פגיעה אישית בעולים מבריהמ".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו):

"דבריו של יצחק יוסף – שאני מסרב לכנותו רב הם אנטישמיות והסתה לגזענות. מי ששונא את העלייה והעולים – שונא את היהדות. אני ממליץ לאדון הזה להואיל בטובו לצאת לסיור בבתי העלמין הצבאיים, שיעבור על המצבות ויתנצל בפני כל אותם לוחמים עזי נפש שהוא מכנה גויים. שיתנצל בפני אחיות בתי החולים, הרופאות והרופאים, אנשי המחקר והאקדמיה, יזמי ההיי-טק שהצילו את מדינת ישראל – אחרת לא היה כאן מי שיגן עליו ומי שישלם לו את המשכורת הציבורית שהוא מקבל".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה- הגשר):

"‏את הצעת החוק לביטול הרבנות הראשית הנחתי כבר בכנסת ה 19. את הרבנות הראשית צריך לבטל והאיש שמשמש רב ראשי ומתגזען על אחינו ואחיותינו יוצאי ברית המועצות, צריך להתפטר".

ח"כ יואב בן צור (ש"ס):

"מגוחך לראות איך גורמים פוליטיים לוקחים אמירה הלכתית בנושאי גיור ומכלילים בה את כל ציבור העולים מרוסיה. הראשון לציון נגע בבעיה מהותית של "סעיף הנכד" בחוק השבות, דבר שמאפשר לגויים לעלות לארץ מכח החוק ולקבל את סל ההטבות המלא. כמנהיג רוחני על הראשון לציון להמשיך ולהתריע בשער מפני הסכנות הרוחניות שאורבות לפתחה של המדינה. ציבור העולים מחבר העמים הוא ציבור יקר שתורם רבות למדינה, בשנות התשעים בתקופת העלייה הגדולה יו"ר התנועה הרב אריה דרעי הפעיל מצב חירום בנושאי תכנון ובניה יחד עם שר השיכון דאז על מנת לאפשר קליטה מהירה ונוחה של מאות אלפי עולים מחבר העמים. לא ניתן להאשים אותנו בגזענות או אפליה אני קורא לליברמן להפסיק ולהכליל את כל ציבור העולים כשמדברים על נושאי גיור ולהפסיק לעשות להם עוול ולגרור אותם לשיח של שנאה בשביל רווח פוליטי".

ח"כ בוגי יעלון (כחול לבן):

"דברים חמורים ביותר, לא מקובלים ואני חושב שנדרש פה חשבון נפש של הרבנות הראשית, משום שכשבאים וטוענים שהעלייה מחבר העמים הביאה כאלה שאינם יהודים על פי ההלכה אלא על פי חוק השבות, 400 אלף שכן או לא רוצים להתגייר, הרבנות הראשית צריכה לבדוק את עצמה. אני יכול לספר שאני כרמטכ"ל קידמתי את נושא הגיור בצה"ל. האמירות מהסוג הזה הן אמירות של שנאת חינם. אני מקווה שהרב הראשי יתנצל".

שר הפנים ח"כ אריה דרעי (ש"ס):

"סילפו את דבריו של הראשון לציון במתכוון. הוא לא דיבר על כלל עולי ברית המועצות אלא על אותם מאות אלפים שאינם יהודים בהגדרה ושבגללם ליברמן לא חדל להסית נגדנו. יש מסמך רשמי של משרד הפנים שיצא לבקשת הרפורמים במסגרת חופש המידע וביקש לדעת כמה מהעולים הם יהודים, והנתונים הם שרק שליש מאלו שעלו בשבע השנים האחרונות יהודים. השאר, כ-60 אחוזים אינם יהודים ועלו בגלל סעיף הנכד. מדובר ב-350 אלף איש שבגללם ליברמן התהפך ורוצה להחזיר אותם בחזרה למפלגתו לכן הוא לא חדל להסית ולהכפיש את הציבור הדתי והחרדי כדי לזכות בקולותיהם. ליברמן הוא גורם הנזק הגדול ביותר של הרוסים. הוא ויתר על פנסיות שמנות בשבילם רק בגלל השנאה שלו לנתניהו. לא אכפת לו מהם בכלל. מי שמכיר את הראשון לציון יודע שאין מתון ממנו והוא מכתת את רגליו בארץ ובעולם כדי לקרב את העולים. רק חובתו כרב הראשי להתריע נגד ההסתה הבלתי פוסקת נגד היהדות".

הרב יצחק יוסף פרסם סרטון  והגיב לדברים נגדו :

"כידוע ישנם שני סוגי עלייה שעלו מברית המועצות. ישנה העלייה המבורכת של מאות אלפי יהודים שמסרו את הנפש שלהם בברית המועצות, הם ואבותיהם וכל אותם אסירי ציון, שברוך ה' זכינו ועלו פה לארץ ישראל ואנחנו מקבלים אותם באהבה ובחיבה רבה. אבל ישנה עוד עלייה נוספת, לא נתכחש לכך, עלייה של אותם של אינם יהודים, לא רק שאינם יהודים (מי שלא יהודי צריך לכבד אותו ולאהוב אותו, חביב בן אדם שנברא בצלם), אלא ישנם כאלו שאינם יהודים ואפילו מפתחים שנאה כלפי היהדות, כלפי כל דבר שבקדושה, עליהם אנחנו דיברנו שהעלו כמה כאלו לצערנו הרב וגרמו לכל מיני הסתה נוראה כנגד היהדות, אבל אותם אלו שעלו אסירי ציון ומאות אלפי יהודים שעלו במסירות נפש אנחנו מחבבים אותם ומכבדים אותם. אני קורא לכל עולי רוסיה שלא ייקחו את ההסתה שעושים היום כמה אחדים בעקבות הדברים שלנו וניצלו את הדבר לאינטרסים פוליטיים והם מסיתים ומדיחים, שלא ישימו לב אליהם. שידעו את האמת, אנחנו אוהבים אותם ואני מברך את כל העולים שיבורכו מפי עליון ושיעלו מעלה מעלה, יהיה להם ברכה והצלחה הקב"ה ימלא משאלות ליבם לטובה ולברכה אמן ואמן".