הרב הראשי לישראל יוצא נגד הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "מטילה רפש על בתי הדין הרבניים"

הצעת החוק של ח"כ לביא לתיקון חוק שיפוט בתי הדין הרבניים, מבקשת למנות גם נציגות ציבור להרכבי בתי הדין הרבניים כך שיהיו חלק מהדיונים הנערכים בענייני מעמד אישי, כדי להקל ולשפר במעט את חוויית האישה הבאה בשעריו של בתי הדין. כפי שפורסם מוקדם יותר באתר וואלה!, הרב הראשי לישראל יצחק יוסף שלח מכתב לשר הדתות דוד אזולאי (ש"ס) ובו הצהיר כי הוא מתנגד להצעת החוק.

ועדת השרים לחקיקה דחתה בחודש נובמבר את ההצעה, אך ח"כ לביא העלתה אותה להצבעה במליאת הכנסת. שר הדתות דוד אזולאי הצהיר כי הוא ממליץ לה לקיים הצבעה במועד אחר בניסיון להשיג הסכמה של הרבנים. לביא נעתרה, ואזולאי קיבל את המכתב של הרב יוסף שבו הצהיר כי "אין כל היתר הלכתי לאפשר דבר כזה".

בין דבריו אמר הרב יצחק יוסף, המכהן כנשיא בית הדין הרבני הגדול כי: "ההלכה קובעת מי הם הכשרים לדון וכל מצב בו מי שאינה כשרה לדון הופכת להיות חלק משפיע בהרכב בית הדין, יש בו להטיל ספקות בכשרותו של כלל ההרכב. בתי הדין הרבניים פועלים על פי ההלכה היהודית, אשר אינה בהכרח עולה בקנה אחד עם מכלול הערכים הנלווה לשלטון הדמוקרטי. החברה הישראלית עברה כברת דרך משמעותית בכל הנוגע לשוויון מגדרי ולקידום נשים, אולם שינויים מבורכים אלו פסחו על בתי הדין הרבניים. אמירות מתנשאות אלו, מזלזלות בהלכה היהודית ובמערכת בתי הדין, אשר פועלים על פי ההלכה אשר לצד המגבלות ההלכתיות נותנת מקום רב לאישה ולכבודה. יוזמי החוק מנסים כאמור להכניס אל תוך בתי הדין שינויים הנוגדים את ההלכה היהודית".

חברת הכנסת לביא הגיבה לפרסום המכתב המגנה את הצעת החוק שלה, ואמרה כי: "הצעת החוק שיזמתי באה להקל על מצוקה ואי-נחת שחוות נשים בעומדן בפני בתי הדין, ואין בה בכדי לפגוע חלילה בהלכה או בדיינים. ההצעה לא פוגעת בבתי הדין, להפך. בכוחה גם לשפר מאוד את המענה והרגישות בבתי הדין, וגם לחזק את האמון במערכת. רוח התגובה מצערת מאד, היות וההצעה נולדה מתוך ניסיון כן ואמיתי להביא לתיקון שיטיב גם עם המתדיינים וגם עם המערכת, תוך התחשבות בכלל המורכבויות הכרוכות בנושא. אני מודה לשר לשרותי דת אזולאי שניגש לנושא בלב פתוח ובנפש חפצה מתוך כוונה אמיתית לסייע, ומאמינה שזה רק תחילתו של דיאלוג מבורך שיוביל לבסוף לתיקון המיוחל".

המכתב ששיגר הרב יוסף לשר הדתות דוד אזולאי:

לקריאת הכתבה המלאה באתר וואלה, לחצו כאן.