הרב דובי חיון העומד בראש הקהילה המסורתית-קונסרבטיבית 'מוריה' בחיפה עוכב לחקירה בחשד שערך חופות ללא רישום ברבנות. ח"כ יעל כהן פארן: "מישהו צריך לרסן את הרבנות"

היום, חמישי 19.07.2018 לפנות בוקר הרב דובי חיון העומד בראש הקהילה המסורתית 'מוריה' בחיפה מהתנועה הקונסרבטיבית עוכב לחקירה בחשד שערך חופות לא אורתודוקסיות בניגוד לחוק, ושוחרר לאחר כשעתיים.

בית הדין הרבני של חיפה הגיש נגדו תלונה בעוון עריכת חופות מחוץ לרבנות. הרב דובי חיון נחקר בחשד לעבירה על סעיף 7 לפקודת הנישואין והגירושין, האוסר על קיום נישואין וגירושין פרטיים וקובע עונש מאסר של שנתיים על עריכת נישואין או גירושין ללא רישום.

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי: "כאן לא איראן! המשטרה לא תהיה משטרת דת שמופעלת על ידי רבנים שחוששים מתחרות. תסבירו פנים, תכבדו נשים שמבקשות גט, תנו שירות לאנשים במקום להפעיל משטרה! קורא למפכ"ל לוודא שהמקרה הראשון יהיה גם האחרון".

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג: "הרב הקונסרבטיבי דב חיון, עוכב הלילה לחקירה, כי יש לו מנהג: לחתן באהבה גדולה זוגות שהרבנות לא מכירה בזכותם להינשא. זוגות גאים, זוגות חילונים, זוגות שפשוט מאסו ברבנות שמתעקשת להפלות אותם ולנהוג בהם כסוג ב'.הרב חיון הגשים חלום לזוגות רבים, והקים להם חופה אלטרנטיבית שבה הם זכו להכרה באהבה שלהם, בזוגיות שלהם ובזכותם להקים משפחה במדינה שלהם. ממש כמו כולם. הסובלנות ואהבת החינם לא מתאימים לרבנות הראשית ולמשטרה, שהחליטו שהדבר הדחוף ביותר למדינת ישראל – הוא לעצור בה אנשי רוח ליברליים".

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד : "טירוף של כפייה חרדית. דוד התחתן עם מיכל בלי הרבנות. נעצר רב במדינת ישראל מפני שחיתן שני אנשים. החרדים החליטו להראות שהם שולטים במדינה. נתייצב מאחורי הרב חיון, זו חרפה". בחמש וחצי בבוקר הופיעו שוטרים בביתו של רב קונסרבטיבי בחיפה וזימנו אותו לחקירה דחופה. סיבת החקירה: עריכת חופה. זה בלתי נתפס, אבל זה אמיתי. רב בישראל נחקר על כך שחיתן זוג, יהודי ויהודיה, מבני קהילתו. זהו טירוף של כפיה חרדית. השתגענו? תחשבו על יהדות העולם. מה צריכים לחשוב מיליוני יהודים בארה״ב (שם הרפורמים והקונסרבטיבים הם רוב מוחלט) שמתעוררים הבוקר ושומעים שבעיני מדינת ישראל אמונתם הדתית היא עבירה פלילית? מה זה אומר עלינו שישראל הפכה להיות הדמוקרטיה היחידה בעולם שבה ליהודים אין חופש דת? הממסד הדתי משוכנע שאם הוא שולט בנתניהו, הוא שולט במדינה. לא נאפשר את שיבוש המערכות הזה. מול שיכרון הכוח הזה יש עתיד תתייצב במלוא כוחה".

 • ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "יש דברים שלא אמורים לקרות במדינה דמוקרטית וזה אחד מהם. מיותר מזיק וטיפשי".

  ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני): "זה אירוע מחריד חמור קשה בלתי נתפס לחלוטין. הפעולה הזאת של הרבנות בחיפה להגיש תלונה במשטרה על הפעילות של הרב דוב חיון היא חציית גבול מאוד מסוכנת. יש בארץ אלפי זוגות שמתחתנים בנישואין קונסרבטיבים ולא רוצים להתחתן באמצעות הרבנות, זה לא סוד. זה תופעה שאכן הולכת ומתגברת ואולי מאיימת על הרבנות. אין מה לעצור אדם שלא קיים נישואין כי המדינה במלא לא מכירה בנישואין קונסרבטיבים, לכן עצם המעצר הוא מגוחך ומופרך. אני קוראת למנכ"ל הרבנות הראשית לנזוף בבית הדין הרבני בחיפה".

  ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "המעצר הבוקר הוא נקודת שפל, מעשה רשעות ואובדן עשתונות מוחלט שיביא את האמון ברבנות לשפל חסר תקדים. מעצרו של אדם בגין טקס חתונה היא מעשה רשעות שמשקף אובדן עשתונות מוחלט, ושם את מדינת ישראל בשורה אחת עם הגרועים שבמשטרים.  זה שלוש שנים שאני פועלת לבטל את אחד החוקים המבישים ביותר שיש לנו בספר החוקים – אותו חוק המטיל עונש מאסר בגין טקס נישואים כדת משה וישראל, ללא רישום ברבנות. לכל אורך הדרך אומרים לי שאין מה לדאוג כי החוק  ולא ייאכף לעולם. והנה הבוקר, במעשה טירוף חסר תקדים נשלף אדם ממיטתו לחקירה בגלל טקס חופה שקיים.  עצם קיומו של הסעיף הזה בחוק הוא כתם בספר החוקים, ולכן אני שבה ומעלה התיקון הקורא לבטלו.  חוקים מסוג זה הם בדיוק מה שמרחיק יותר ויותר צעירים מהממסד הרבני והם מצביעים ברגליים ומחפשים חלופות ראויות יותר. לא ביהדות הם מאסו, אלא בבירוקרטיה הדתית המסואבת, בכפייה הבוטה, בכוחנות ובניתוק. המעצר הבוקר הוא אחת מנקודות השפל הגרועות ביותר אליה הגיעה הרבנות הראשית, בית הדין בחיפה, והמשטרה שהפכה כלי שרת בידי הקיצונים שבקיצונים. במקום לשאול את עצמם ברבנות מדוע צעירים בישראל, שאוהבים את היהדות, מדירים רגליהם מן הרבנות ולא רוצים לבוא איתה במגע, הרבנות עושה כל שהיא יכולה כדי להמשיך במסע ההתרחקות וההתנתקות מהחברה בישראל. המעצר הבוקר רק יסלים את התהליך הזה. עצוב מאוד שבסמוך ל-ט' באב דווקא הרבנות הראשית לישראל שוברת את הכלים ומרבה שנאת חינם בישראל. עוד היום אפנה ליועמ"ש שיבחן את חוקיות המעצר ואת השאלה האם הוא עולה בקנה אחד עם המדיניות שפירסם.".

  ח"כ יעל כאן פארן (המחנה הציוני): "וחושך על פני תהום. כחברה בתנועה המסורתית אני מזועזעת וזועמת. מעצרו לחקירה של הרב חיון זו נקודת תפנית חמורה ומחרידה. האם מתחילה כאן משטרת דת? מדיניות הלשנה? פניתי באופן דחוף למפכ"ל ולשר ארדן שפעלו בניגוד להנחיות היועמש באשר לאכיפה. לא ניתן לרבנות להשליט שלטון דתי שמבוסס על הפחדה. . לא מספיק שהחוק שמחייב רבנים לדווח לרבנות על טקסי חופות הוא בעייתי, מקרה כזה מלמד על ההקצנה המדאיגה בקרב הרבנות שמנסים להשליט כאן משטרת דת ומדיניות הלשנות. מה יהיה הצעד הבא? מעצר נשים שלא ילכו עם כיסוי ראש?  מישהו צריך לרסן את הרבנות ולהבהיר שבמדינת ישראל יש מקום לכל יהודי. העליונות של האורתדוקסים וניכוס שלהם את אלוהים הוא בלתי מתקבל על הדעת ומדיר את כל היהודים שלא משתייכים לזרם האורתודוקסי ובהם ישראלים רבים וכמובן יהודי התפוצות. זה מהלך שיוצר קרע עמוק ויהיו לו השלכות על הדורות הבאים שירגישו עצמם חסרי כל זיקה לישראל."

  ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): "אדם שנעצר כי מחתן בטקסים אלטרנטיביים – טירוף! לא מדינת העם היהודי, מדינת הלכה. זה לא במקרה, לא עוד אירוע – אלה ימי הממשלה הזאת. זאת אווירה שלמה שמכשירה אירועים חסרי תקדים. את האושר על הפנים של הזוגות שערכתי להם טקס חתונה אני לא אשכח. את האושר הזה הממשלה רוצה לקחת מאזרחי ישראל".

  ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) : "בהפוך על הפוך הקמפיין הצבוע והחד צדדי של העיתונאים כאן בפיד נגד הרבנות משכנע אותי שהרבנות היא אחד הגופים הטובים והיעילים במדינת ישראל. לא מכיר שום גוף אחר שהיה שורד קמפין דה- לגיטימציה בזוי ואכזרי כזה וממשיך לתפקד. כנראה שנקודת המוצא שלה טובה. נתקן את שדרוש תיקון ונחזק את הרבנות. 

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני): "שעתיים אחרי שחוק הלאום נכנס לספר החוקים שוטרים דופקים בדלת של רב קונסרבטיבי רק בגלל שהעז לחתן בני זוג על פי דתם ואמונתם, סצנה שלקוחה מ״1984״ של ג׳ורג׳ אורוול. זוהי מדינת ישראל החדשה, תתרגלו".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "הרב דב חיון נעצר ב-5:30 בבוקר כי ערך חופה כדת משה וישראל אבל לא כדת הרבנות הראשית. כך נראית מלחמה מתוך יאוש, כך נראית יהדות במצוקה, כך נראית רבנות שלא מבינה על מה נחרב בית המקדש ועל מה נצום בתשעה באב. חבל שמשטרת ישראל משמשת כלי שרת בידיה. לאחרונה ערכתי שתי חופות. הכלות היו אחיות שכולות. בשתי החתונות היו רבנים שבדקו שהדבר נעשה כדת משה וישראל. אולי גם אני בדרך. הבוקר הודעתי לדורית שאחזור לישון עם נעליים".

ח"כ בוזי הרצוג (המחנה הציוני): "תודה לנשיא המדינה ראובן ריבלין שכמידי שנה הוביל שיעור לקראת ט׳ באב עם נציגי כל הזרמים. שמחתי לשמוע את הרב דב חיון שנעצר הבוקר לשווא בדרשה מרתקת. מברך את היועמ״ש על החלטתו לעצור את החקירה ובטוח שיידע לשים קץ למחול השדים. אין צורך בעוד סיבה לריב ושנאת חינם".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): "אז בזמן שישנתי אחרי שלושה ימים ולילות של מאבק בחקיקה ימנית-דתית-אנטי-דמוקרטית, התחילו לממש אותה במעצר של רב, שכל חטאו היה שחיתן לא דרך הרבנות. אין מה להגיד, הממשלה הזאת מתכוונת למה שהיא מחוקקת. זה מה שיהיה כאן על בסיס יומי אם לא נחליף אותה".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): " משטרת דת? שלטון איאתולות? מה מצפה לנו? היום לפנות בוקר, בשעה חמש וחצי, עצרה משטרת חיפה את הרב דובי חיון, רב הקהילה המסורתית בחיפה בגלל שהוא עורך חופות לא דרך הרבנות האורתודוקסית. השבוע הצליחה הקואליציה לאשר חוקים הפוגעים בכבוד האדם, שוויון זכויות והחירות לזהות אישית-יהודית-פלורליסטית. המונופול האורתודוקסי הפך לזרוע הפוגעת מתעללת בבני אדם הרוצים לעבוד ולהתפרנס, להנשא-פשוט לחיות! אתמול זו פגיעה באזרחים ממוצא אתיופי ביקב והשפלתם, בעולות ממוצא רוסי במסעדות ופגיעה גם במעסיקים וגם בעובדות. ההתעללות של הרבנות האורתודוכסית במבקשים להנשא היא לא חדשה ורק מתגברת ככל שהממסד האורתודוקסי מקבל רוח גבית ממשלת ישראל: חשוב לזכור! הכפיה הדתית הזאת מתבצעת בחסות המדינה שהיא איננה מדינת הלכה, ראשיה חיים במובנים רבים בניגוד מוחלט לתפיסה דתית ולבטח אורתודוקסית. זה משרת אותם בהנצחת השלטון על חשבון כולנו. לכן חברי תמר זנדברג ועמר בר לב ואני, הקמנו שדולה חילונית בכנסת והשבוע באמצע כל הטירוף של חוק לאום ערכנו כנס על ההדתה בצה״ל-כפיית תכנים ואידיאולוגיה דתית בצה״ל. היא גם משפילה בעיקר חיילות מסורות לתפקידן והופכת אותן לחשודות בפריצות ובפתיינות, בגלל לבישת חולצה לבנה וטייץ לשיעור ספורט. על זה גם הולכים גם לכלא צבאי. אנו בפני השתלטות נחושה של משטרת דת שמשתווה למשטר איאתולות. לא ניתן לטירוף הדתי אורתודוקסי לגזול את החירות של כל מי שהחירות האישית שלהם יקרה לליבם. הבטיחו לנו להיות עם חופשי בארצנו ולא ניתן להם לקחת זאת מאיתנו!".

ח"כ רחל עזריה (כולנו): "לא יכול להיות שבשבוע של תשעה באב שבית המקדש חרב על שנאת חינם נעשה מהלך כזה. אין שום בעיה הלכתית בקידושין אלו, זה רק עניין שימור הכח של מונופול הרבנות. הציבור בישראל הבהיר מזמן שהוא מעוניין ביהדות אך לא מוכן לשלם את מחיר מונופול הרבנות. אני קוראת לכל בעלי העניין לשבת יחד ולמצוא פתרון למשבר האמון החמור של הציבור ברבנות לטובת כולם".