הרבנים הראשיים לישראל מבקשים ליזום הצעת חוק שתתיר בירור יהדותו של אדם גם אם כלל לא נרשם לנישואים, לא פנה לקבלת שרותי דת ולא מתקיימים הליכים בעניינו

 כיום נוהגים בתי הדין הרבניים והרבנות הראשית ליזום בירורי יהדות של "צד שלישי", בהמשך לדיון במעמדו של קרוב משפחה אשר ביקש לברר את יהדותו שלו. במסגרת עתירה לבג"ץ בעניין, וכפי שנחשף מוקדם יותר היום באתר YNET, הודו נציגי המדינה כי הדבר איננו חוקי, אך ציינו כי בעקבותיה ביקשו הרבנים הראשיים להכשיר את ניהול הרשימות של האנשים שיהדותם "מוטלת בספק" וכי במשרד המשפטים כבר בוחנים את ההצעה.

הנחיות בירור היהדות הנהוגות במסגרת הרבנות הראשית כיום, קובעות כי נציגי הרבנות או בתי הדין רשאים "להתייצב, לטעון וליזום הליכים" בעניין יהדותו של אדם. עוד הן קובעות כי במידה שהאיש מסרב לשתף פעולה, שמו יתווסף ל"רשימת טעוני בירור יהדות".

צעד זה של הרבנים הראשיים לישראל התחיל בעתירה של ארגון "עתים"  אשר ליווה שלושה אנשים שזומנו לחקירת יהדות יזומה וביקשו לפנות לבג"ץ בטענה שההנחיות הנ"ל נקבעו בחוסר סמכות, פוגעות בזכויות יסוד של הצדדים השלישיים ועומדות בסתירה להנחיית היועץ המשפטי לממשלה.

כאמור, התגובת המקדמית של פרקליטות המדינה מאשרת כי המדיניות הקיימת נאסרה בעבר על ידי היועמ"ש. היא הוסיפה כי בדיונים שהתקיימו לאחרונה במשרד המשפטים בעקבות העתירה הדבר הובא לידיעת נציגי הרבנות ובתי הדין וכי הם פועלים לשינוי ההנחיות.
 
 עם זאת צוין בתגובת המדינה כי "במקביל לאמור, ביקשו הרבנים הראשיים לישראל לבחון ייזום הצעת חוק אשר תסדיר בין היתר את נושא הסמכות ליזום הליכים לבירור יהדות ביחס לצדדים שלישיים", וכי "הצעה זו נבחנת על ידי הגורמים הרלבנטיים במשרד המשפטים בימים אלה".
בתגובה לפרסום, התבטאו מספר חברי כנסת המגנים את הרעיון:

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו):"צריך לנהל רשימות 'ספק רבנים' ולבחון מחדש את הסמכתם לרבנות. אם בישראל השתבשה דעת הרבנות הראשית עד כדי כך, צריך לחוקק חוק שיאפשר לבדוק את כל הבחינות שעברו מוסמכים לרבנות שוב, ללא קשר למעמדם והוותק שלהם".

לקריאת הכתבה המלאה באתר YNET, לחצו כאן.