הרבנות: מדינה בתוך מדינה? או גוף שסותמים לו את הפה?

ועדת החוקה דנה ביום 19 ביוני 2017 בבקשה לדיון מהיר של חברי הכנסת סמוטריץ (הבית היהודי) ומוזס (יהדות התורה). הח"כים מבקשים לאפשר לרבנות הראשית לייצג את עצמה בפני בג"צ בעתירות העוסקות בנושא מתווה הכותל, ולא לחייב את הרבנות להיות מיוצגת על ידי היועץ המשפטי לממשלה. 
בתום הדיון הסוער לא נתקבלה החלטה. 
ארבעה חברי כנסת מן הקואליציה התבטאו בחריפות נגד הבקשה, ודרשו ליישם את מתווה הכותל ולאפשר תפילה שויונית ומכבדת לכל איש ואיש בכותל, והם- ח"כ רחל עזריה (כולנו), ח"כ ד"ר ענת ברקו (הליכוד), ח"כ יהודה גליק (הליכוד), ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו).

 
ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי):
הדיון הזה לא אמור לעסוק במתווה הכותל אם הוא טוב או רע, ולא אמור לעסוק בעמדת המדינה. השאלה מהי הדרך הנכונה שבאמצעותה אמורה לבוא לפני בית המשפט עמדת הרבנות. בהינתן שיש דיון כרגע, מהי הדרך הנכונה שבאמצעותה תיפרס בפני בית המשפט היריעה כולה.
זה לא סוד שבין הרבנות הראשית לישראל לבין הממשלה ישנה אי הסכמה ביחס למתווה הכותל, גם ביחס לפרוצדורה וגם ביחס לשאלה המהותית
זו סוגיה שיש בה אלמנטים הלכתיים מובהקים ולא רק היבטים משפטיים, וראוי שדעתה של הרבנות יישמע.
ויש כאן חשש של מראית עין, שהיועמ"ש בתפקידו הקודם גיבש את המתווה ואני מכבד את היועץ, הוא פעל כפי שהוא מבין. וכעת נטענות טענות נגד המתווה שהוא גיבש, והרבנות טוענת שלא היתה מעורבת בגיבושו. ויש כאן חשש למראית עין של ניגוד עניינים.
מצטט את פרופ' רות גביזון על כך שהייצוג על ידי היועמ"ש משמעותה דיכוי דעה של רשויות ממשלתיות.
תנו לרבנות ייצוג בבית המשפט, ובית המשפט יפסוק. סותמים את הפה לרבנות הראשית.
 
הרב רפאל פרנק הרבנות הראשית
זה דבר מינימלי שיינתן לרבנות להביא את דעתה. את מי מייצגת פרקליטות המדינה בסוגיה הזו, ואין לנו אפשרות להביע את דעתנו בפני בית המשפט. מבקשים מאיתנו לחתום על תצהיר שאנחנו מסכימים. לא ייתכן שנחתום על תצהיר שאנחנו לא מסכימים אליו. אני מבקש שלא יסתמו לנו את הפה. אנחנו לא מדינה בתוך מדינה, אנחנו מבקשים סעד כדי שנוכל לקבל במה.
אנחנו מנהלים את הדיון עם הפרקליטות כבר תקופה ארוכה. מבחינתנו יש צורך חשוב שדעתנו תובא בפני בית המשפט כפי שהיא צריכה להיאמר.
 
רוני נויבואר, משרד המשפטים:
היועמ"ש הוא בעל הסמכות הבלעדית לייצג את הממשלה בפני בית המשפט. אנחנו לא מחדשים לאף אחד. המדינה מדברת בקול אחד והוא מפי היועץ המשפטי לממשלה.
הרבנות מבקשת לבוא ולטעון נגד עמדת הממשלה. הרבנות היא רשות מדינה שצריכה לנהוג על פי חוק, אנו שוקלים את עמדות הרבנות בכובד ראש. עם זאת הרבנות איננה חזות הכל, הממשלה קבעה כיצד צריכות להתנהל התפילות. עמדת הרבנות תוכל להיות מוגשת ככתבה וכלשונה לבית המשפט, אך לא יהיה עורך דין פרטי שייצג את הרבנות. רוב הטיעונים של הרבנות כבר נדונו, ונפסלו. בית המשפט מודע לטיעונים והדברים כבר נשמעו.
 
ח"כ רחל עזריה (כולנו):
יש פה ניסיון עקבי של הרבנות לייצר מדינה בתוך מדינה. מתעלמים מהעובדה שקמה מדינה. אני רוצה לספר לכם שמדינת ישראל קמה. יש פה ניסיון לקרוע מבפנים את החברה הישראלית. זה מזכיר לי את סוף תקופת בית שני, המשבר שיהיה פה יהיה על הידיים שלכם. אתם כותבים שהעתירות בנושא הכותל אינן שפיטות, כתבתם את זה בעצמכם. כל אדם ציוני צריך להתנגד לזה ב100% ועל אחת כמה וכמה הציונות הדתית.
 
ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס):
ההצעה הזו מזכירה גם לי את החורבן. בית המקדש נחרב בגלל שהגיעו הבריונים וכפו את דעתם על הרבנים. בתפקיד הבריונים נמצאים משרד המשפטים והיועצים המשפטיים.
לבוא לכרסם בקדושת הכותל, לבוא לכרסם בעמדת הרבנים.
הרבנות היא חזות הכל בנושאי הדת.
 
ח"כ יהודה גליק (הליכוד):
לא יעלה על הדעת שמשרד הקליטה ומשרד הרווחה ומשרד הבריאות ירצו לייצג את עצמם. תפקידו של הייעוץ המשפטי הוא לשמוע את כל הדעות ולהביא את הייצוג.
הרבנות אומרת שהכותל הוא שריד בית מקדשנו היחיד. אבל הכותל הוא לא יחיד (כי יש ארבעה), הוא לא שריד (כי הוא שלם) והוא לא של בית מקדשנו (כי הוא של הר הבית).
הרבנות הראשית מגישה מסמך שאני פשוט התעלפתי. הם אומרים שתפילה מעורבת תוביל בהכרח למהומות. מאשימה את המתפללים בטרור?!?
הרבנות רוצה לבוא עם אקדח ותאיים על בית המשפט. במקום שהיא תהיה דרכיה דרכי נועם, תהיו תלמיד הרב קוק, תכבדו את זה שיש אנשים שנוהגים בדרך אחרת. האימפריאליזם של הרבנות הראשית צריך להידחות על הסף.
 
ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה):
יש דרישות גבוהות מהיועמ"ש מבחינה משפטית, אין אפילו דרישה אחת מבחינה הלכתית. האם זה לא פוגע בתהליכים? כי הרבנים הראשיים מדברים הלכה.
צריכה להיות לרבנים הראשיים סמכות ייצוגית באופן כללי, תמיד צריך להיות להם ייצוג מטעמם. כי מדובר על ערכים ועל הלכה.
 
ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
שימו לב להתבטאויות של הקואליציה, ותבינו שגם אין לזה רוב בקואליציה.
החשש שלי שיש פה גוף סמך שנכשל בכל מה שהוא עשה. במקום לקרב אנשים ליהדות כבר 60 שנה הוא נכשל.. אנשים רואים כשרות כשחיתות, גיורים יושב בכלא רב ראשי שמכר גיורים.
מאיפה האימפריאליזם הכובש הזה?! שכל הנזקים שהם עשו בישראל הם רוצים לעשות לנו עם יהדות התפוצות.
מה מפריע לכל הרבנים והח"כים חוץ מהשנה? הם לא באים גם ככה להתפלל שם.
את הפשרה הזאת קיבלו אנשים יראי שמיים.
האיזור הזה לא שייך להם. הם לא התפללו שם בחיים. כשהרבנות הראשית מסמלת כישלון מתמשך ביהדותה של מדינת ישראל, לפחות שאת יהדו התפוצות לא יהרסו לנו.
 
ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו):
שנאת חינם שקולה כנגד כל העבירות ועליה חרב בית המקדש. על קוצו של יוד עושים מהומה שבסופו של דבר פוגעת הרבה יותר. הגיעה הממשלה להחלטה אחרי דיונים משמעותיים. והיו מעורבים אנשים שומרי מצוות. המתווה מאוזן ולא פוגע ברחבת הכותל. ועכשיו באות חלק מרשויות המדינה ורוצות לטעון לבד. זה לא יכול לעבוד ככה. יש מדינה, מחר כל משרד ירצה לבוא ולטעון.
 
ח"כ ענת ברקו (ליכוד):
יש לי תחושה לא טובה שהנשים הפכו להיות סדין אדום. אני לא מעורבת וזה לא נושא שעסקתי בו, אבל נמצא מתווה שמקובל על יהדות התפוצות. שלא דוחקים אותם החוצה מהיהדות. צריך לתת להם אפשרות לעשות את הדברים גם בדרך שלהם. אנחנו פונים אליהם רק מתי שאנחנו רוצים את התרומות שלהם ואת ההתגייסות הפוליטית שלהם? הם חלק מאיתנו. צריך לקרב לבבות ולא לזרוע שנאה, וגם לא לאפשר אפלייה מגדרית. זה שטח ששייך לרשות העתיקות.
אני יוצאת נגד האמירה של ח"כ מלכיאלי, גיורים אינם נקנים בכסף, לוחם בצהל שייך למדינה הזאת, ואני לא יודעת בכמה לוויות צבאיות אתה היית.
אני מבקשת שייאפשרו לנשים וליהדות התפוצות להתפלל בדרך שלהם ולא לייצר קרע עם יהדות התפוצות.
 
 
ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני):
עצם זה שהרבנות בכלל מביאה אותנו לדיון הזה ומעוררת כל כך הרבה מדון ושנאה, זה דבר נורא.
נשים הן בנות אדם ומותר להן להתפלל. זה ממש הזיה שיש בכלל התנגדות, ומוסדות המדינה צריכים להיות מיוצגים על ידי היועמ"ש.

היו"ר ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) סגר את הדיון

לנוסח ההצעה לדיון מהיר:
http://www.mishmar.org.il/page.php?p=19482