הרבנות הראשית קבעה כי אין לברר יהדות לאדם בשל מוצא וצבע עור. ח"כ יברקן: "צעד חשוב של הרבנות".

היום, שני 4.11.2019 פורסם בתוכניתם של קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכ'אן רשת ב' כי מועצת הרבנות הראשית קבעה שאין לבצע בירור יהדות לאדם בשל מוצאו או צבע עורו.

ההחלטה של הרבנות התקבלה בעקבות פרסום 'חדשות כאן' על עובדים יוצאי אתיופיה במפעל הקייטרינג לי-בר בקריית גת שנדרשו להוכיח את יהדותם.

עד כה לא היו לרבנות נהלים מוסדרים בעניין בירור היהדות בתחום הכשרות. ביום חמישי האחרון התכנסה מועצת הרבנות הראשית ואימצה את המלצות ועדת הכשרות, לפיהן כל עוד אין לרב נותן ההכשר יסוד סביר לחשש כי עובד אינו יהודי, כגון קיומה של זיקה ברורה לדת אחרת וכיוצא בזה, אין הוא מחויב לערוך בירור יהדות לעובדי בית העסק.

עוד הובהר כי שיוכו של עובד לעדה או ארץ מוצא מסוימת, אינו יכול כשלעצמו להוות הצדקה לעריכת בירור יהדות לאותו עובד באופן ספציפי.

ח"כ גדי יברקן (כחול לבן) עלה לנאום במהלך המליאה במסגרת נאומים בני דקה ואמר:

"‏‎‎צעד חשוב של הרבנות בעקבות חשיפת ‎'חדשות כאן' והכתב אוריה אלקיים אך זה לא מספיק. במדינה יהודית מתוקנת לא היה צריך את ההחלטה הזו. אני מאתגר את הרבנים הראשיים להביא הוכחות ליהדותם. אם הם יספרו 7 דורות אני אספור 14 דורות. אם הם יספרו 14, אני אספור 28 דורות אחורה להוכיח את היותי בן ישראל עצימת העיניים של הרבנות הראשית למעשי פשע של רבנים בערים שונות, שהאחרון שבהם ק. גת. (שוב ק. גת…) חייבת להיפסק. רבנים שאפילו לא יודעים להוכיח איך הם יהודים מטילים ספק ביהודים טהורים. ביתא ישראל לא צריכים את האישור של הרבנות ליהדותם ואני ממליץ לרבנות ה"אורתודוקסית" קודם כל למצוא שם יהודי לעצמם לפני שהם מפקפקים ביהודים תמימים. וגם אם יש ספק, יש דרכים אנושיות ולגיטימיות לבדוק בלי להשפיל ולבזות. ההתנהלות של כמה רבנים בשם הדת, פוגעת ביהדות וביהודים ומרחיקה אנשים מהדת הרבנים הללו הם לא יותר מעבריינים שסוחרים בדת. הדת היהודית היא דת יפה עם מוסר וערכים שהם בסיס לכל הדתות בעולם, ואין סיבה שכמה רבנים מפוקפקים יטילו צל כבד על הדת המפוארת שלנו. אנחנו צריכים להלחם קודם כל בגזענים, ולאחר מכן להלחם בגזענות בחקיקה".

גם ח"כ עמר בר לב (העבודה- גשר) התייחס לנושא ואמר:

"אדוני היושב-ראש, הגזענות לא מפסיקה להרים את ראשה המכוער, והפעם בחסות רבנות העיר קריית גת, שדרשה מעובדי מפעל קייטרינג ממוצא אתיופי להוכיח את יהדותם, למרות קביעתו ההלכתית של הרב עובדיה יוסף, זכר צדיק לברכה, שבימים אלה מציינים שש שנים לפטירתו, שאין לפקפק ביהדותם של יוצאי אתיופיה. למרות כך, הרבנות בקריית גת מחליטה, ולא בפעם הראשונה, לעשות דין לעצמה ולפעול בצורה גזענית כנגד בני אדם, יהודים בני העדה האתיופית. אני רוצה לברך את מועצת הרבנות הראשית על החלטתה מהיום כי אסור לבצע הליך בירור יהדות לאדם בשל מוצאו או בשל צבע עורו".

ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן):

"אדוני היושב-ראש, אני רציתי קצת להרחיב את מה שחברי עמר בר-לב אמר כאן, על מה שקרה בקריית גת. אנחנו אומרים שני חברים, או יוצאי אתיופיה, ואנחנו לא אומרים את השמות שלהם, בגלל שגם אותו רב לא עניינו אותו השמות שלהם – עניין אותו צבע העור שלהם. יש את מה שנקרא בירורי היהדות. לצערי הרב, גוף שנועד לעזור לאנשים שיש איתם בעיות, או שאיבדו תעודות, או שאיפשהו בכספות בברית המועצות לשעבר יש תעודות שלא הגיעו, אז יביאו ויוכיחו את יהדותם. לצערי הרב, בהרבה יותר מדי מקרים הוא שולל יהדות מעולים חדשים, או אפילו מאנשים ותיקים. באשר לברכות לרבנות הראשית על זה שהזדרזה ואסרה – קודם כול, לצערי הרב רבנים בהרבה מקומות עושים מה שבא להם. הרבנות הראשית לא מהווה שום שוט. אנחנו מכירים רבנים, שבניגוד לעמדת הרבנים הראשיים – אני רק יכול להזכיר את הרב עמאר ואת הרב קוק מרחובות, שהרב קוק מרחובות, למרות מה שאמר הרב עמאר, לא הכיר בגיורים גם של הרב דרוקמן בדברים האלה. לכן, מי שאני רוצה לברך פה זה את בית המשפט העליון. הרבנות הראשית ידעה שביום חמישי הולך להיות דיון בג"ץ על האפליה הבלתי נסבלת הזאת ולכן היא הזדרזה להגיד שהוציאה הנחיה. הלוואי שההנחיה הזאת תקודם, ואז בזכות אותם שני עובדים מסורים נתקדם כולנו".