הצעת חוק הפרשנות ( תיקון- הגדרת הפליה על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית התשע"ו של ח"כ דב חנין עברה בקריאה טרומית.

היום, רביעי 20.06.2018 אישרה הכנסת בקריאה טרומית למרות התנגדות הממשלה, זאת בעקבות הצבעתם של חברי הכנסת מרב בן ארי (כולנו) ואמיר אוחנה (הליכוד) יחד עם האופוזיציה, ברוב של 37 תומכים לעומת 36 מתנגדים, הצעת החוק של דב חנין  אשר הוצמדה להצעת חוק זהה של ח"כ מיכל רוזין וסיעת מרצ.

שתי הצעות החוק, מבקשות להציע כי בכל מקום בספר החוקים ותקנות המינהל שבו יש  התייחסות לאיסור הפליה, יתווסף האיסור על הפליה מנימוקים של נטייה מינית או זהות מגדרית. בנוסף, חוק זה יהווה כלי פרשני לבתי משפט בכל סוגיה הקשורה להפליה ואף הצהרה חינוכית בנוגע לשוויון הזכויות בחברה הישראלית.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "עשינו היסטוריה עכשיו במליאת הכנסת! ניצחון לאופוזיציה, לציבור החופשי ולקהילה הגאה בישראל. מול הניסיונות של הקואליציה להמשיך באפליה, לפני כמה דקות הצלחנו בצעד חסר תקדים להביא צדק ולאשר את חוק הפרשנות שבכוחו לבטל את האפליה החוקית נגד הקהילה הגאה בישראל. גאה בחברי ח"כ לשעבר ניצן הורוביץ שהצליח בכנסת ה-19 להעביר את הצעת החוק בקריאה טרומית, ואני נרגשת להמשיך את דרכו ולייצג את סיעת מרצ בקידום צעד נוסף במאבק ההיסטורי.  חודש הגאווה 2018 ייזכר כזמן בו שוויון הוא הכרח והצדק הוא שמנצח".

 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) : "היסטוריה בכנסת! העברנו כעת בקריאה טרומית הצעת חוק שלי, שאוסרת כל אפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית. הממשלה התנגדה, והפסידה בהצבעה הדרמטית במליאה.מדובר בהצעת חוק רוחבית, שקובעת שבכל מקום בחוק שבו מופיע סעיף האוסר על אפליה – הסעיף יכלול גם איסור על אפלייה מטעמי נטייה מינית וזהות מגדרית. מדובר בהצעה היסטורית, עם השפעות רוחב מרחיקות לכת. הכנסת שהעבירה היום את הצעת החוק אמרה היום אמירה חשובה: אפליה היא אסורה. בני האדם הם שונים, אבל גם שווים. אלה דברים שצריכים להיות מובנים מאליהם לכל אדם שרוצה לחיות בחברה ראוייה, שמתייחסת בכבוד לבני אדם. לפני כמה שנים העברתי חוק האוסר אפליה כזו במערכת החינוך, והגיע זמן לאסור אותה בחברה כולה.

 

השר אורי אריאל (הבית היהודי) בשם שרת המשפטים ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) : "קיים קושי לתקן בדרך זו את חוק הפרשנות. ככלל, חוק הפרשנות עוסק בהגדרה פשוטה וברורה של מושגים רווחים בחקיקה. החוק אינו מהווה אכסניה מתאימה לקביעת נורמות מהותיות כגון איסור הפליה כללי מחמת מגדר או נטייה מינית. קביעות מסוג זה צריכות להיעשות אגב הדיון בחוקים הספציפיים הקובעים איסור הפליה. לאחר דיון מעמיק וממצה של הכנסת במשמעות הכללת איסור הפליה מחמת מין או נטייה מינית בהקשרו של החוק המסוים. נוכח האמור לעיל, מתנגדת הממשלה להצעת החוק".

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) : "חוק הפרשנות הוא חוק טוב, הקובע שבכל מקום בו אסורה בחוק הפליה מטעמי דת, גזע, מין וכו' – תיאסר מכח הפרשנות גם אפליה מטעמי נטייה מינית או זהות מגדר. זהו חוק שקודם עוד בכנסות הקודמות. אני שמח שקבוצת גאווה בליכוד פעלה בזמנו מול שרי וח"כי הליכוד כבר בכנסת ה-19 כדי שיצביעו בעדה, מה שקרה בסופו של דבר – הן בוועדת השרים לענייני חקיקה והן בקריאה טרומית במליאה. בניגוד לכל השקרים שלצערי הפכו בעיני אנשים מסויימים ל"עובדות" – מעולם לא הצבעתי נגד אף הצעה להט"בית – גם כשהמשמעת הקואליציונית חייבה זאת. כבר שנה, מאז "קו פרשת המים" כשיצאתי נגד עמדת משרד הרווחה בסוגיית האימוץ וסירבתי להצביע עם הקואליציה עד שתשונה, שאני מצביע נגד עמדת הקואליציה ובעד הצעות להט"ביות. היום, לראשונה, זה גם שינה משהו: הצעת החוק עברה את הקריאה הטרומית, על חודו של קול. גם חברתי חה"כ מירב בן ארי (כולנו) הצביעה בעד. כל זאת חרף עמדת הקואליציה שמבטאת, למען הסר ספק, אך ורק את כוח הווטו שיש לחה"כ ליצמן בקונסטלציה הפוליטית הנוכחית, ולא את עמדת רוב חבריה. שוחחתי עם חברי יו"ר ועדת הכנסת חה"כ מיקי זוהר וביקשתי להוסיף ולקדם את הצעת החוק. מדובר בהצעה המגשימה את פרק ב' סעיף ה' לחוקת הליכוד, שהייתה לי הזכות להציג בפני ועדת החוקה של הליכוד, שהתקבלה שם פה אחד: קיום משטר ממלכתי דמוקרטי במדינה: הבטחת עליונות החוק, זכויות האדם והאזרח, חופש המצפון, חרות הפרט, שוויון זכויות והזדמנות לכל אזרחי המדינה ומניעת כל אפליה על רקע מין, נטייה מינית, גזע, עדה, דת, מעמד או השקפה".

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג: "היסטוריה במליאה וניצחון לקהילה הגאה. גאה לברך את חברתי, מיכל רוזין יוזמת הצעת החוק לאיסור אפלייה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית. ח"כ רוזין, יחד עם ח"כ דב חנין, העבירו את ההצעה שהגיש במקור ח"כ הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ,  ונאבקו בהתנגדות הקואליציה עד שהצלחנו ביחד להעביר את ההצעה בטרומית במליאת הכנסת. "זהו ניצחון לאופוזיציה, לציבור החופשי ולקהילה הגאה בישראל", אמרה ח"כ רוזין, יוזמת ההצעה ויו"ר השדולה הגאה בכנסת. "מול הניסיונות של הקואליציה להמשיך באפליה, היום הצלחנו בצעד חסר תקדים להביא צדק ולאשר את חוק הפרשנות שלמעשה בכוחו לבטל את האפליה החוקית נגד הקהילה הגאה בישראל. אנחנו ממשיכים במאבק עד ליום שבו ננצח".שמעתם את מיכל. מרצ תמשיך להיאבק עד שנגיע לשוויון מלא לקהילת הלהט"ב. אין לנו את המותרות להתייאש בדרך, אנחנו ננצח. יש לנו במה להתגאות".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) : "צעדנו היום צעד נוסף אל עבר שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב. החוק של ח"כ מיכל רוזין ודב חנין, שקובע איסור אפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית עברה בקריאה טרומית. ניצחון לאופוזיציה בעוד שהקואליציה התכוונה להפיל את החוק. משמח מאד שהצעד החשוב אל עבר צדק חברתי ייזקף לזכות האופוזיציה".

צפו ברגע ההודעה על הצלחת האופוזיציה: