הצעת חוק הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, התשע"ז- 2017 של ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) נפלה המליאה ברוב של 34 מתנגדים לעומת 25 תומכים.

היום, רביעי 06.06.2018 עלתה במליאה הצעת חוק הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, התשע"ז- 2017 של ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני). הצעת החוק נפלה ברוב של 34 מתנגדים לעומת 25 תומכים

הצעת חוק זו של חברת הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) מבקשת לקבוע שלא להעסיק נהגי תחבורה ציבורית שיום מנוחתם השבועי הוא יום השבת, וזאת כדי לא לפגוע באופיו הדתי והחברתי של יום השבת לאלו שהדבר רצוי להם.

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני): "חוק הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, שאני מציגה אותו כאן היום, הוא בעצם תיקון עוול היסטורי וצביעות שלנו כנבחרי ציבור, שכולנו מקבלים רכב צמוד. ומה לעשות? לא כל אזרחי מדינת ישראל נמצאים בפריבילגיה הזאת. מדינת ישראל מפירה באופן בוטה את סעיף 5 לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, שאומר שאין נוטלים ואין מגבילים את חירותו של אדם במאסר, במעצר, בהסגרה או בכל דרך אחרת. אז איך תסבירו, איך אנחנו מסבירים למיליוני תושבי ישראל שאין ברשותם רכב, שאנחנו שמים אותם בהסגר בביתם במשך 24 שעות כל שבוע? איך אנחנו מסבירים את זה. החוק, בא לתקן עוול היסטורי, וזה תיקון מתבקש שיצעיד את מדינת ישראל קדימה, לעולם המודרני. יש לו שני היבטים עיקריים: קודם כל, ההיבט החברתי: ל-40% ממשקי הבית בישראל אין רכב פרטי. זה לא מספרים שאני המצאתי, זה נתונים של הלמ"ס, ואני מודה לארגון "תחבורה היום ומחר" שסיפק לי את המידע ואת הנתונים. אנחנו מדברים על מיליוני אנשים שהם חסרי רכבים, והם נשארים כלואים בבית במשך יממה אחת בשבוע. זה נראה לכם הגיוני? הם לא יכולים לבקר קרובי משפחה בשבת, הם לא יכולים להגיע לים או לאתרי נופש וטבע או בילוי. הם לא יכולים להתנייד במקרי חירום. אנחנו מדברים שבישראל, אחוז האוכלוסייה שזקוקה לתחבורה ציבורית הוא מהגבוהים במדינות ה-OECD. תחבורה ציבורית בשבת זאת לא התרסה נגד הציבור הדתי. החוק נוסח בצורה כזאת שהוא לא יפגע בחברה הדתית והחרדית, תחבורה ציבורית בשבת תהיה במקומות שלא גרים, שלא נמצאת האוכלוסייה החרדית. היא גם תהיה מצומצמת יותר, היא לא תהיה כמו יום רגיל, היא תאפשר התניידות למקומות שאנשים נוסעים אליהם בשבת או בין ערים לבקר קרובי משפחה וחברים".

 

סגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן (ש"ס): " אני עומד ומשתומם פעם אחר פעם שאנחנו פה בכנסתי ישראל, במדינת ישראל, במדינת היהודים צריך כל פעם לחזור ולהגן על השבת מפני תוקפיה, וחוקים שבאים לקעקע אותה. כל כך חבל, בדבר הכי יקר והכי קדוש".

שר התחבורה, ח"כ ישראל כץ (הליכוד): "הפעלת תחבורה ציבורית בשבת הינה סוגיה העולה מעת לעת ביוזמות חקיקה של חברי כנסת אשר מטרתם הרחבת הפעלת התחבורה ציבורית בשבת, וכך להביא לשינוי הסטטוס-קוו הקיים היום במדינת ישראל. מטרת החוק המוצע היא לקבוע את העקרונות להפעלת תחבורה ציבורית ביום המנוחה השבועי בתחומי הרשות המקומית בהתחשב באופייה השונה של כל רשות מקומית ובמגוון האוכלוסייה המתגוררת בשטחה. בהתאמה להוראה זו נקבע בתקנה 386א לתקנות התעבורה, התשכ"א-1961 כי הרשות לא תיתן רישיון קו להפעלת אוטובוס ציבורי בשבת אלא לקו שירות המשרת נוסעים למה שנקרא פיקוח נפש – לבית חולים, ליישוב ספר, ליישובים שתושביהם אינם יהודים, או שהקו חיוני מבחינת ביטחון לציבור או מבחינת קיום שירותי תחבורה ציבורית".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) לא נחכה בהצבעה.

לקריאת הצעת החוק המלאה יש ללחוץ כאן