הצעת החוק לפיה גיור יוכל להיעשות ע"י רב עיר – תעלה לדיון היום בועדת שרים לענייני חקיקה

הצעת החוק אותה יזם ח"כ אלעזר שטרן, לפיה רב עיר רשאי להקים בית דין לגיור, תעלה לדיון היום בוועדת שרים לענייני חקיקה. למרות שחתומים על הצעת החוק שר החינוך שי פירון ושר הרווחה מאיר כהן, הרבנים הראשיים מתנגדים נחרצות להצעה.

מלשכתו של ח"כ שטרן נמסר כי הושגו הסכמות עם סגן שר הדתות אלי בן-דהן באשר למספר נושאים במסגרת הצעת החוק. בין היתר נאמר כי הושגה הסכמה באשר לאופן בו יתמנה ההרכב של כל בית דין שיוקם בסמכות רב העיר. כמו כן, הושגה הסכמה באשר להשלכות של הצעת חוק זו על מערך הגיור הממלכתי והממשק עימו.
בנוסף, נקבע כי הצעת החוק תקפה רק לרשויות מקומיות בגודל של מועצה מקומית ומעלה. לשכתו של ח"כ שטרן מאמינה כי למרות ההסתייגויות של סיעת הבית היהודי, הצעת החוק צפויה לעבור בשל תמיכה רחבה מיש עתיד, התנועה, ישראל ביתנו והליכוד.
מתוך כתבה באתר הארץ-
"על פי ההצעה, "רב עיר רשאי להקים בית דין לגיור בשטח הרשות המקומית או היישוב, לפי העניין. אישור רב עיר כי אדם התקבל לעדה היהודית והמיר את דתו ייחשב כתעודת אישור לצורך פקודה זו ללא צורך בכל אישור נוסף", נכתב. יוזמי ההצעה הסבירו כי "שאלת הגיור בישראל יוצרת קשיים בגיור בקליטתם של אלה שאינם יהודים. יש לשלב את הזרמים השונים ביהדות בעת הגיור, ברוח המלצות ועדת נאמן”.

הצעת החוק אמנם פותחת את הגיור לתחרות במטרה להקל בו, ולכן דומה במידה מסוימת לחוק צהר, שפותח את אזורי הרישום לנישואים ועבר בשבוע שעבר בכנסת. עם זאת, בין שני החוקים קיים הבדל מהותי. בניגוד לרישום לנישואים – מונופול של הרבנות – רבני ערים בישראל, ככלל, כבר לא עורכים גיורים שנים רבות. הצעתו של שטרן היא להחזיר את הגיור לרבנות הערים, מתוך תקווה שמרימי הכפפה יהיו רבנים ציוניים ומקלים אף יותר." 

לקריאת הכתבה המלאה באתר הארץ לחצ/י כאן