הצעת החוק העונשין-השחתת מודעות על רקע מגדר אושרה בוועדת חוקה, חוק ומשפט

ביום ב' 27 בדצמבר 2021, כ"ג בטבת תשפ"ב, קיימה וועדת חוקה, חוק ומשפט דיון בהצעת החוק העונשין-השחתת מודעות על רקע מגדר. חוק זה יחמיר את הענישה על השחתת תמונות ומודעות של נשים במרחב הציבורי לשנת מאסר או קנס שיעמוד סך: 75,300 ש"ח. החוק אושר בוועדה ויעבור למליאת הכנסת להצבעה בקריאה ראשונה.  

יוזמת הצעת החוק חה"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) פתחה את הדיון:  

"אנחנו כולנו רואים את התופעה המכוערת הזו של הדרת נשים מהמרחב הציבורי והשחתת שלטי נשים. מישהו חושב שלנשים אין מקום במרחב הציבורי. לא הפריע לעבריינים להשחית שלט חוצות של לינוי אשרם, פוליטיקאיות ובפרסומי סדרות טלוויזיה. זה קורה רק עם נשים ולא דמות גברית. הגרוע מכל שבתערוכה הושחתה דמות של ניצולת שואה. מה שאני מבקשת בהצעת החוק זה להחמיר ענישה עם כאלה שמבצעים מעשים כאלה. אסור לנו להשלים עם מצב שעבריינים מדירים נשים מהמרחב הציבורי. בגלל העלויות יש חברות פרסום שלא רוצות לשים נשים בשלטים כי הם ייהרסו זה המצב שהגענו אליו."  

חה"כ משה גפני (יהדות התורה) הוסיף:  

"יש החמרה בפגיעה במקומות קדושים בבתי כנסת, וספרי תורה. יש תופעה רחבה של ציור צלבי כרס על בתי כנסיות. הנחנו הצעת חוק בנושא כמו זו להחמיר את הענישה. אני מבקש שזה יהיה תעודת עניות לכנסת שבתחום אחד יש החמרה ובהשחתת בתי כנסיות לא תהיה החמרה." 

חה"כ מלינובסקי השיבה לדבריו:  

"אתה בעד להחמיר ענישה על השחתה ושנשים יהיו במרחב הציבורי?"

חה"כ גפני: "את בעד החמרת ענישה של השחתת בתי כנסת למה רק על זה את הולכת?"

יו"ר הוועדה חה"כ הרב גלעד קריב (עבודה) התייחס לדבריו של חה"כ גפני:  

"חברי גפני הדבר כבר קיים בחוק העונשין. יש הסדרה בעניין שאתה מדבר עליו. בעניין של בתי כנסת סעיף 144 בחוק העונשין כולל החמרת ענישה בעברות שפוגעים במוסדות דת. אך המחוקק לא הסדיר את העברות שמטרתן לפגוע בנשים. חה"כ מלינובסקי משווה את ההגנה בין הרצון לפגוע בקבוצות דתיות לבין נשים."  

חה"כ לימור מגן תלם (ישראל ביתנו) הוסיפה תמיכה בהצעת החוק:  

"השחתת מודעות נשים זו תופעה בזויה שלא רק מתרחשת בשכונות דתיות אלא גם בלב תל אביב, החוק אינו נגד חרדים. כשאישה מסתכלת על פנים מושחתות מה היא אמורה לחשוב שהיא לא ראויה? אני מקווה שהצעת החוק הזו תעבור כמה שיותר מהר."  

חה"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) התייחס לנושא האכיפה:  

"ההבחנה שאנחנו מייצרים כאן היא הבחנה שגויה כאשר אנחנו רואים את היעדר האכיפה. הבעיה שלי היא שהחוק נאכף רק על יהודים ואם אפשר על יהודים דתיים ואפליה הזו גורמת לי לחשוש לגבי הרבה סוגים של חוקים." 

חה"כ הרב אורי מקלב (יהדות התורה):  

"אני נגד השחתה וכל סוג של פגיעה. אם מישהו רוצה למחות שיעשה זו בדרך שקבעו ולא ייקח את הדין לעצמו. יחד עם זו צריך לזכור שפרובוקציות ופגיעה ברגשות באופן מכוון זה לא פחות חמור מההשחתה עצמה. יש כוונת מכוון לפגוע ברגשותיהם של אנשים בפרסום תמונות חושפניות. זה מעשה שלא יעשה. הבעיה שלי בחוק שהוא מכוון נגד ציבור מסוים. למה צריך חוק אולי יש בעיות באכיפה בואו נבדוק." 

חה"כ גלעד קריב השיב לדבריו:  

"מתי יבוא היום ותגידו שבשולי המחנה שלנו או במחנות אחרים קיימות בעיות ותתייחסו לדבר. בירושלים מפרסם צריך לחשוב פעמיים לפני שהוא מפרסם אישה ולא רק דוגמנית גם אישה שרצה לראשות הממשלה. נשים שעוברות ברחוב במדינת ישראל עוברות השפלות ופגיעות מיניות ראה מה התרחש בבית שמש. אף אחד לא מנסה ציבור כללי אבל אף אחד בממשלה לא מנסה לעצום את עיניו, חס וחלילה להכליל קהלים שלמים." 

עו"ד אורלי אז לחובסקי, מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה:  

"הבעיה הראשונית היא אכיפה. זה משהו שחייבים לתת עליו את הדעת. התופעה חריפה מאוד בירושלים ועירייה התחייבה לתת מענה לסוגיה." 

נציגת ארגון חכמת נשים:  

"אנחנו דתיות שפועלות למען זכויות של נשים. אני גרה בבית שמש, באוטובוס אותי ואת בנותיי שמים מאחורה, אין תמונות של נשים בכל בית שמש. זה הופך אותנו לאובייקט מיני אין לנו אישיות. זה לא עוצר בתמונה זה עובר צעד צעד ירקו עליי בעיר שלי ואני אישה דתייה. יש השלכות נוראיות לבריאות שלנו ולפרנסה שלנו. נשים דתיות מתות יותר מסרטן השן כי הגוף שלנו הוא טאבו. החוק הזה חשוב מאוד למען הזכויות של נשים."  

חה"כ קריב הוסיף:  

"יתקיים פה דיון על האכיפה לאחר הקריאה הראשונה ובהכנה לקריאה שנייה ושלישית. נושא הדרת נשים במרחב הציבורי זה נושא שיקבל את דינו בוועדה הזו וזה חלק מהעיסוק שלנו בתופעה של אלימות מגדרית. הדרת נשים זו תופעה של אלימות." 

חה"כ יוליה מלינובסקי חשפה את שנאמר לה כשקדמה בעבר את החוק:  

"כשניסיתי להעביר את החוק הזה לפני שלוש שנים השרה שקד נכנעה ללחצים, ניגש אליי העוזר של ליצמן ואמר לי לציבור שלי אין כסף לשלם קנסות אז אמרתי לו אל תשחיתו. אני לא מוכנה לקבל מציאות שאנחנו כנשים נפחד ללכת ברחוב." 

חה"כ גבי לסקי (מרצ):  

"אני לא אוהבת החמרת ענישה אך במקרה הזה גם היעדר האכיפה, העובדה שזה קורה המון שנים, זה יוצר הדרת נשים, פוגע בהליכי בחירות וזו השתקה של קול מרכזי בחברה הישראלית. אם המשטרה והעיריות אינן פועלות למען הנושא אז זו תפקידה של הכנסת לפעול בנושא."