הצעה לסדר של ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה בנושא דרישת 'ועדת הרבנים למען קדושת השבת' ממפעל פניציה להפסיק לפעול בשבת

לאחר פרסום במהדורה המרכזית של תאגיד השידור 'כאן' הדרישה של 'ועדת הרבנים למען קדושת השבת' ממפעל "פניציה" בירוחם להפסיק לפעול בשבת, על מנת לשמור על אישורי הכשרות של היצרנים שירכשו בקבוקים במפעל; הגישו חברי הכנסת מאיר כהן (יש עתיד), יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), רחל עזריה (כולנו), מיכל רוזין (מרצ), סאלח סעד (המחנה הציוני), אחמד טיבי (הרשימה המשותפת); הצעה לסדר בנושא. בהתאם לכך, נקבע דיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בתאריך ה-19.2.2018.

עיקרי ההצעה לסדר בנושא:
'ועדת הרבנים למען קדושת השבת' דורשת ממפעל "פניציה" בירוחם, המייצר בקבוקי זכוכית, שיפסיק לפעול בשבת, ואם לא יעשו כן- הועדה תשלול את הכשרות מכל היצרנים שירכשו בקבוקים מהמפעל. כל כיבוי של התנור גורר השבתה מוחלטת של המפעל במשך כמה ימים, ולכן משמעות הסנקציה של הרבנים הינה גזר דין מוות למפעל. חרף חלופות שהציע המפעל, כגון העסקת עובדים שאינם יהודים בשבת, ועדת הרבנים סירבה לכל פתרון רלוונטי ומתעקשת על השבתה מוחלטת של המפעל בשבתות וחגים.
מפעל "פניציה" בירוחם הינו אחד ממרכזי התעסוקה העיקריים בדרום, המעסיק כ300 עובדים, רובם תושבי ירוחם ודימונה. מאות עובדים אלו עלולים לאבד את מקור פרנסתם בגלל הסנקציות הלא ריאליות של החרדים על אופי השבת וחוסר רצון של הרבנים להתגמש בהתאם לצרכי כלל הציבור. על כן, אבקש לקיים דיון דחוף בועדת הכלכלה בכדי לבחון כיצד ניתן למנוע את השבתת המפעל וכן למנוע הישנות של התנהלות זו כלפי מפעלים נוספים בעתיד. 

לצפייה בכתבה של תאגיד השידור 'כאן'