הצעה לסדר היום של ח"כ גלעד קריב: ההפרעה המכוונת לתפילה ברחבה השוויונית בכותל המערבי (עזרת ישראל) בליל תשעה באב

הצעה לסדר היום: ההפרעה המכוונת לתפילה ברחבה השוויונית בכותל המערבי (עזרת ישראל) בליל תשעה באב והצורך בהגנה על זכות התפילה של קהילות ומניינים שוויוניים ושל משפחות המעוניינות במנהג זה.

 

ח"כ גלעד קריב (עבודה)–

"….רוב גדול בבית הזה תומך במתווה הפשרה שהושג בעניין הכותל ורואה בו פתרון ראוי ומאוזן; דגם ליכולת שלנו למצוא הסדרים של חיים משותפים, התחשבות וכבוד הדדי, למרות כל המחלוקות. העובדה שמתווה הכותל הוקפא, שהפעילות ברחבה השוויונית אינה מוסדרת עד היום ושההתנהגות הבריונית שראינו בליל תשעה באב לא נתקלה בתגובה סבירה כלשהי מעידה שגם היום אנו נותנים לקיצונים ולקנאים שבינינו להכתיב את סדר היום בסוגיות הראויות להסדרה בהסכמה רחבה. אם ישנו לקח מאירועי החורבן של העם היהודי שעלינו ליטול בעת הזו של הריבונות השלישית, הרי הוא הצורך שלא להעניק לגורמים האלה את זכות הווטו. בחודשים הקרובים יש לממשלת ישראל הזדמנות להחזיר לסדר-היום את מתווה הכותל ולהסדיר כראוי את אופני מימוש הזכות לתפילה שוויונית בחלק מהאתר הקדוש. בעניין הזה קולה של כנסת ישראל חיוני והכרחי, דווקא משום שיש בבית הזה רוב התומך במתווה הכותל. ואשר על כן, אני מבקש מחברי וחברות הכנסת לאשר את הצבת הנושא החשוב על סדר-יומן של הכנסת וועדותיה. "

ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה):

"לרבנות הראשית לישראל יש דעה ברורה בכל אשר קשור להתנהלותנו ברחבת הכותל המערבי…ברור לכול, אין לנו שום קשר ושום ניסיון לדיאלוג עם התנועה הרפורמית. הכותל מסמל בעבורנו את חורבן הבית, בית ראשון ובית שני. אנחנו מתפללים בכל יום "ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים". אני זוכר כאשר אבי, זיכרונו לברכה, עמד כאן על במת הכנסת והוכיח שהרפורמים מחקו את המילה "ציון" מסידור התפילה. ולכן, מה יש לאלה, הרפורמים, להגיע לכותל ולהתפלל? על מה? על בניית ציון וירושלים? המטרה של הרפורמים, אם הם באים, זה להתנגח עם הציבור החרדי והמסורתי, שמאמין בחזרתו של בורא העולם לציון וירושלים. בשעתו אבי, זיכרונו לברכה, עשה את המעשה הנכון, כאשר עמד כאן וזרק את הסידור הרפורמי על הרצפה וירק על זה. "

ח"כ מיכל רוזין (מרצ):

הכותל, כל עוד הוא מקום שאינו רק דתי, הוא לא בית כנסת. הכותל הוא מקום לאומי, וככזה הוא שייך לכל אזרחי ואזרחיות ישראל ויותר מזה, לכל יהדות העולם…. הוא לא בית כנסת, ולכן לא צריכה להיות שם הפרדה. אבל יש כבר הפרדה, וכבר עשו לרפורמים ולקונסרבטיבים רחבה שוויונית, וגם שם רוצים לבוא ולפגע ולהפריע ולא לתת להם – שלא נדבר על ההזנחה, הלכלוך והמצב הקשה שקיים שם…"

 

ח"כ משה טור פז (יש עתיד): 

 צריך לומר בכנות, רחבת ישראל היא פתרון מדהים להמשך המונופול האורתודוקסי בכותל המערבי. בניגוד לדברים שנאמרו כאן, אין מדובר בסוגיה של אורתודוקסים מול רפורמים. כיהודי דתי, כאורתודוקס, התביישתי כשראיתי את התמונות מרחבת ישראל בתשעה באב. רבי ומורי, הרב יהודה עמיטל, שעמד כאן בכנסת ישראל, דיבר על כך שבכל בחירה של יהודי יש או חילול השם או קידוש השם. ומה שהיה כאן זה חילול השם נורא. הרעה החולה הזו התפתחה מאי-השלמה של הסדרת מתווה הכותל. חבל שאנשים שמזדהים כדואגים לכלל ישראל מפריעים לאנשים להתפלל על פי דרכם ואמונתם. אני קורא כאן לאחיי הציונים הדתיים והחרדים: הסירו ידיכם מרחבת ישראל.

ח"כ אלון טל (כחול לבן): 

בתור אחד שכמעט מדי שנה מגיע לרחבת הכותל השוויונית, לעזרת ישראל, עם הבנות שלי, לקרוא את מגילת איכה ולהתפלל, אני רוצה לומר לך שאני לא מגיע לשמה לא לעשות פולמוס ולא למחלוקת, אלא משום שזו זכותי ובשביל זה עליתי ארצה, בתור יהודי שגדל בקהילה הקונסרבטיבית. וכל כך הצטערתי במוצאי שבת שעברה שאותה אווירה שהתרגלתי אליה, שהיא כל כך חשובה מבחינת לוח השנה הרוחני שלי, הופרה. אני מתנחם בזה שיש ממשלת ישראל חדשה, ממשלת שינוי, שבקווי היסוד אימצה את מתווה הכותל. ובואו נסדיר את זה ונסיר את שנאת החינם שראינו במוצאי שבת לאלתר.

השר מתן כהנא, שר הדתות (ימינה):

השר מתן כהנא ציטט מדבריו של מוטי קרפל:
"אנחנו מפספסים לגמרי. אנחנו, הדתיים, האורתודוכסים, לא נשפיע טובה בדרך זו. רק אם נהווה דוגמה אישית, נהיה "מאנטשים", נהיה בני אדם; רק אם יראו באמצעותנו שיהודי שומר מצוות כהלכתן הוא בן אדם טוב יותר, יותר אדם; רק אם נמעט בכפיה ככול האפשר (ולא הכול אפשר) ונהווה מקור להשראה – רק כך נקדש שם שמיים ונביא את עם ישראל לאהוב את התורה.
אין דרך אחרת."