הצעה לסדר היום בנושא: "שמירת קדושת הכותל המערבי"

ביום ד', 24 לנובמבר 2021, כ' בכסלו תשפ"ב, חה"כ מירי רגב (ליכוד) העלתה במליאת הכנסת הצעה לסדר היום בנושא: "שמירת קדושת הכותל המערבי", זאת לאור מתווה הכותל שחזר אל השולחן הממשלה הנוכחית.

בנאומה תקפה חה"כ מירי רגב את מתווה הכותל:

"ישנם אבנים כאלה כשאת נוגעת בהם הלב שלך בוכה משמחה, הודיה ומהתרגשות. את מרגישה שאת נוגעת בנצח, מתחברת לאלפי הדורות שקדמו לך ולאלה שיבואו אחרייך. את זוכרת את אשר לחמו בעבורן ומרגישה קטנה לעומתם, מרגישה את הזכות שנפלה בחלקך להיות בדור בו הכותל אינו רק חלום רחוק אלא מציאות קרובה. יש אבנים עם לב אדם ויש אנשים עם לב של אבן שבשבילם הכותל הוא עוד פסקה שיש לכבוש, עוד מחלוקת פוליטית והם רוצים לנצח. הכותל לא באמת חשוב להם אלא הם עצמם. הרי מה רוצים אותם אנשים שמנעד המקום התקיים על בסיס פלורליזם ושוויון מגדרי והתפילה במקום תהיה תפילה שוויונית ומעורבת של נשים וגברים גם אחד ללא מחיצה. מה לזה ולקדושה? מה לזה ולכמיהה לבית המקדש מה לזה ולאחדות? הפכתם את הלב שלנו ואת הנשמה שלנו את הכותל לנושא למחלוקת. מי זה אותם רפורמים האבות האידאולוגיים שלהם מתייחסים אל הכותל כאל חומה. מה אתם רוצים להביא להפיכה במדינת ישראל על זה נצא לרחובות, לא ניתן לכם לקלקל לנו את הכותל."

חה"כ יעקוב אשר (יהדות התורה) הצטרף להצעה:

"הצטרפתי להצעה לסדר לשמירת מעמדו הקדוש והכל כך חשוב שמאחד את כל חלקי העם הזה. קבוצה קטנה ושולית בארץ על פי כל קני מידה בחרה במודע פרובוקציה בנושא הכי רגיש. מדובר בציבור שולי שנתמך על ידי הנהגת הרפורמים בארצות הברית, הציבור הזה בכל השנים היה תמיד בצד השני מול העמדות של ממשלת ישראל בהרבה מאוד דברים. עכשיו הארגונים הללו הם אלה המצדדים, ורוצים מישהו בממשלה או שרים בממשלה לרצות אותם. ואיפה לרצות אותם בכותל המערבי שריד בית מקדשנו. אני אומר תקימו כותל כזה ברחבת הבימה בתל אביב, הרי בכל מקרה זה באמת לא חשוב להם הקיר הזה של בית המטבחיים כמו שקרה לזה פעם ד"ר קלאוס מראשי הרפורמים, מה הבעיה תקימו להם כותל בתל אביב זו רפורמה בתפארתה. יש מקום אחד שהוא קונצנזוס ואליו מגיעים כל חלקי העם ועולים לרגל מכל העולם, מגיעים אנשים חילונים ודתיים. אני מבקש לא להתחיל ולגעת בדבר הזה. אנחנו בדרך כלל מפגינים רק על דברים ערכיים, לא על קוטג' ולא על מחירים. לפני כמה שנים הייתה פה הפגנה של מיליון איש על נושא של גזרת הגיוס. על הכותל המערבי לא יהיו מיליון יהיו שני מיליון, מיליון אחד דתיים וחרדים ולפחות מיליון נוסף של אנשים דתיים, מסורתיים וחילונים שיגידו אל תיגעו במשיחי."

השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) השיב להצעה:

"הנוכחות שלנו בכותל אינה מובנת מאליה, 2000 שנים חלפו בטרם הצלחנו לחזור אליו ועדיין הרבה אנשים רעים רוצים להרחיק אותנו ממנו. לא ניתן לשונאינו להפריד ביננו לבין הכותל, לא ניתן גם לעצמנו באמצעות מריבות פנימיות ומיותרות להפריד ביננו לבין הכותל. הכותל חייב להיות הבית של העם היהודי כולו, מקום של אחדות וחיבור. קיר הדמעות של העם היהודי כולו לא יכול להיות שטח מריבה. הכותל חייב להישאר ממלכתי ומעל לכל מחלוקת. הוא אינו זירה להכרה בזרמים כאלה ואחרים. נעשה מה שנדרש להחזיר את הכותל להיות מקום של אחדות. לצערי בשנים האחרונות המקום הפך למרחב של ריב ומדון ויש כאלה שמדליקים את האש מתוך שיקולים פוליטיים וזרים, כל זה לא יקרה במשמרת שלי."

ההצעה לסדר היום בנושא: "שמירת קדושת הכותל המערבי" עברה במליאה ותועבר לדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה.