הצעה לסדר – ההתנהלות לאחרונה בראש חודש ברחבת הכותל

ביום ד', 13/10/21, ז' בחשוון התש"פ, עלתה לדיון במליאת הכנסת הצעה לסדר- ההתנהלות לאחרונה בראש חודש ברחבת הכותל. דברי ההסבר להצעה לסדר הסבירו שההצעה עולה בעקבות שורה של פרסומים מהתקופה האחרונה מעלה חששות משמעותיים לבעיות בכשירות, בשיקול הדעת ובמעורבות של אינטרסים זרים של גורמים בכירים האמונים על ניהול רחבת הכותל המערבי, אחד המקומות החשובים ביותר לעם היהודי כולו. הדבר חמור אף יותר לאור התנהלות גורמים אלה ביחס למתפללות ומתפללים מהשקפות שונות ביהדות המבקשות ומבקשים להתפלל כמנהגם וכמנהגן. העננה הרובצת מעל אותם גורמים, לצד העובדה שעניין ניהול רחבת הכותל טרם הוסדר על ידי הממשלה, מחייבת בחינה לעומק של התנהלות הבכירים האחראים.

ההצעה עלתה בעקבות נייר המדיניות שהוכן על ידי מכון על משמר הכנסת והופץ לחברי הכנסת.

את ההצעה העלה חה"כ מוסי רז (מרצ) ואליו הצטרף חה"כ אלון טל (כחול לבן).

"הכותל הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי. מתוקף היותו הקדוש ביותר יהודים מישראל והתפוצות, בעיקר ארה"ב, לוטשים את עיניהם למקום ומסתכלים על המתרחש. מה שקורה שם מרחיק את מדינת ישראל מיהודי העולם. 33 שנה נשות הכותל בעקביות ובנחישות ללא אלימות, באות בראש חודש להתפלל וזוכות להתקפות אלימות מהנוכחים שם. בהנחיית רב הכותל בהוראה שאינה חוקית, נאסר עליהן להכניס ספרי תורה תוך שמפעילים עליהן חיפושים על הגופן ופוגעים בהן בגוף ובנפש. אותו אחד שמעודד את זה הוא האחראי על הכותל שהינו נכס ציבורי. כשאני מסתכל על תמונות ישנות מתקופת השלטון העות'מאני בכותל, אני רואה שגברים ונשים יהודים התפללו שם יחד והכל היה בסדר אפשר לעשות את זה אין שום צורך להשתמש באלימות הזו. פעם התנגדו לזה שנשים יצביעו בבחירות, אני מאמין שאנחנו נגיע ליום שאתם תקבלו את זה שנשים יכולות להתפלל שם. רב הכותל מכהן כבר 21 שנה, כמו שצריך הגבלת כהונה לראש ממשלה כבר מזמן היה צריך להגביל את כהונתו של רב הכותל. שיהיה שם רב אורתודוקסי מצידי גם חרדי אבל שיהיה מישהו אחר שינהג ביותר הוגנות."

לאחר נאומו של ח"כ רז עלו בזה אחר זה חברי הכנסת מהסיעות החרדיות ומסיעת הציונות הדתית:

חה"כ יואב בן צור (ש"ס) בנאומו טען כי דווקא קיימת הגבלת כהונה על רב הכותל:

"מהיום שהגאון הרב שמואל רבינוביץ' מנהל את הכותל אין מחלוקת על כך שהכותל מוחזק בצורה מכובדת ונפלאה. ב-2017 פנתה התנועה לאיכות השלטון ליועץ המשפטי לממשלה וביקשה לקצוב את כהונת רב הכותל שאכן נענה ואמר שהוא קוצב את כהונתו של רב הכותל ל-6 שנים וההחלטה תחול רק לאחר כהונתו של הרב רבינוביץ'. בנוסף קיים מכתב של היועץ המשפטי לממשלה שקובע שכהונתו של הרב רבינוביץ' תוכל להימשך עד שייצא לפנסיה או שיפרוש וילך לתפקיד אחר."

חה"כ משה גפני (יהדות התורה) תקף את חה"כ גלעד קריב (עבודה) ופועלו בכותל. בנוסף הציע את הרב שמואל רבינוביץ' כמועמד לפרס ישראל:

"יש ח"כ שמשתמש בחסינות שלו נגד הנוהליים, נגד החוקים הקיימים והסטטוס קוו. הוא משתמש בבריונות ממש ואנחנו לא מתכוונים לשתוק על זה. אי אפשר לנצל את החסינות בכדי לפגוע בעם ישראל שמגיע דרך קבע לכותל המערבי. יש כאלה שרוצים לפגוע בקדושת המקום ומתחילים להשמיץ את רב הכותל המערבי. ניתן לראות כתבות בעיתונים והשמצות בכל מקום. אי אפשר במדינה הזאת להיות אדם טוב, מוכשר שעושה את עבודתו נאמנה. פרס ישראל מגיע לו."

חה"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) הביע את דעתו על הזרמים הליברלים ביהדות:

"כל המערכת המשומנת של הארגונים הפרוגרסיביים של השמאל הרדיקלי נכנסו לפעולה בכדי להביא להפעלת מתווה הכותל. בשיטת ספירלת השתיקה הם מנסים להשתיק את הרוב המוחלט של העם שיש לו לב חי והוא אוהב את הכותל המערבי מכיר בקדושתו ומחובר אליו בכל מיני נפשו. הם מנסים להשתיק את הרב רבינוביץ' שעומד איתן כנגד כל הניסיונות לחלק את הכותל ולקרוע לנו את הלב, הרב רבינוביץ' חזק ואמץ. התנועה הרפורמית שבעזרת הנדסת תודעה יש מי שמכנה אותה ואת התנועה הקונסרבטיבית כזרמים ביהדות. גם הנצרות באה לעולם על ידי יהודים וכמובן זה לא הופך אותה לזרם ביהדות."

אחריהם עלה לנאום חה"כ אלון טל (כחול לבן) ששיתף את הציבור בנקודת מבט אישית על המתרחש בכותל:

"יש לי שלוש בנות אמיצות כולן שירתו ביחידות קרביות והשתתפו במבצעים מורכבים. מעולם לא דאגתי לשלומן בזמן שירות הצבאי. אבל דווקא בזמן שהן היו בתיכון בפעילות של תנועת הנוער המסורתי דאגתי מאוד. הן היו מגיעות מידי ראש חודש לכותל המערבי כדי להשתתף בתפילה של נשות הכותל, הייתי מסיע אותן בשש בבוקר לפני בית הספר ומביט בדאגה במתרחש בעזרת הנשים ברחבה. הצעקות, הגידופים וגם הדחיפות והמכות הפחידו אותי. דאגתי לא רק מהפגיעות הפיזיות אלא גם מהפסיכולוגיות, שהשנאה במקום תהיה מדבקת. חברות וחברי הכנסת זה לא הגיוני, הכותל המערבי המקום הקדוש ביהדות הפך לזירה מסוכנת יותר מסיורים חמושים בשטחי A ביהודה ושומרון. איך זה ייתכן? האלימות ברחבת הכותל נמשכת עד היום. בראש חודש תמוז הושחתו 39 סידורים של נשות הכותל בידי המון זועם ולמרות עדויות מצולמות דבר לא נעשה, רק בשבוע שעבר בראש חודש חשוון ראיתי את האלימות במו עיני נגד נשות הכותל הן חטפו בעיטות מכות מנערות שהגיעו בצורה מאורגנת להפריע לתפילה וכאשר הן פנו למאבטחים הם התעלמו מהן בהפגנתיות. הכותל המערבי מנוהל כאוטונומיה נפרדת, מבחינה חוקית האבטחה במקום איננה בידי משטרת ישראל אלא בידי שמואל רבינוביץ' המחזיק בכפל תפקידים כרב הכותל ויו"ר הקרן למורשת הכותל תחושתי היא שאופי המאבטחים כרוח המפקד. רב הכותל הפך את נשות הכותל למטרה קבועה להתנכלות. השריד האחרון של בית המקדש המקום הקדוש ביותר ביהדות הפך לסמל של חוסר סובלנות, אלימות ואפליה. הגיע הזמן שהכנסת תתערב, יש לבדוק את האופן הגופים מנהלים את האתר ובעיקר יש לבחון ברצינות לקצוב את כהונתו של רב הכותל כמו שמקובל אצל בכירים אחרים בשירות המדינה. בקרוב נזכה למתווה חדש בכותל ויצירת רחבה שוויונית לתפילה. ראוי שבשורת השינוי של ממשלת השינוי תגיע גם לכותל המערבי."

נאומו המלא של ח"כ אלון טל במליאת הכנסת.

השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) לא היה נוכח באולם ואת תגובתו מסרה שרת החינוך יפעת שאשא ביטון (תקווה חדשה):

"חברי הכנסת היוזמים בואו נקרא לילד בשמו, הטענות שהעלאתם מופנות כלפי רב הכותל. אני ער לפרסומים שהיו לאחרונה בתקשורת בנוגע לרב הכותל והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ'. לרב רבינוביץ' ישנן זכויות רבות אך יחד עם זאת אסור לחרוץ גורלות אל סמך דיווחים המתפרסמים בתקשורת. נכון יהיה לברר את התלונות במקומות הנכונים ולא על דפי העיתון. רב הכותל הוא עובד מדינה ונמנה על הסגל הכיר שבה אשר על כן הוא כפוף לנציבות שירות המדינה ולכן הבירור הטיפול בעינינו הוא בנציבות שירות המדינה. באשר למריבות סביב רחבת הכותל, אני מייחל שהכותל יהפוך להיות מקום של אחדות ולא מריבות בין יהודים."

לאחר תגובתו של השר המשיכו חברי הכנסת מהסיעות החרדיות לתקוף את ההצעה.

חה"כ ינון אזולאי(ש"ס) הציע הצעת פשרה על פי ראות עיניו:

"אין דבר כזה נשות הכותל תכניסו טוב טוב לראש יש נשות הפרובוקציה. יושב פה ח"כ רפורמי שאמר בראיון שמבחנתו היו בונים את הכותל בתל אביב. הם לא מבינים ומאמינים בדברים העתיקים הגיע הזמן שלא נריב על הכותל, שייקחו את הרגליים שלהם יעופו מהכותל וילכו לתל אביב, ימצאו אבן וישתחוו לה כמו שהם רגילים לעשות."

חה"כ משה אבוטבול (ש"ס) הוסיף על דבריו של ח"כ אזולאי דברי חיזוק לרב הכותל:

"הבן אדם שמנווט את הכותל בצורה הנכונה ביותר כבר שנים הוא הרב רבינוביץ' שצריך לדאוג לכל המגזרים והרגישויות. אנחנו נחזק את הרב רבינוביץ' שעושה עבודת קודש ונעמוד כחומה בצורה כנגד השיקוץ שמנסה לשבור את הסטטוס קוו."

חה"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית):

"זכותנו על הר הבית איננה ניתנת לערעור זה בית המקדש שלנו שם היה ושם יהיה. אבל אני רק שואל אם הייתי הולך מחר בבוקר עם דגל ישראל או עם ספר תורה ונכנס למסגד אל-אקצא מה הייתם אומרים? הייתם זועקים ואומרים שזה חמור וזו חוצפה אבל אתם צבועים, חבורת דו פרצופיים מה שחשוב לכם זה לפגוע ולעשות פרובוקציה ככה אתם."

חה"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה):

"יש קבוצה פרובוקטיבית שבאה לכותל שלושים שנה פעם בשלושים יום. אני רוצה לומר רק דבר אחד כשהם התחילו לפני שלושים שנה הגיעו לכותל 300 אלף איש בשנה, היום מגיעים מעל שלוש מיליון יהודים, מצביעים ברגליים בגלל התנהלות של רב הכותל המערבי."

לאחר דבריו של ח"כ פינדרוס החולט כי אם לאחר ההצבעה להצעה לסדר יהיה רוב היא תעבור לדיון במליאת הכנסת. כ-10 חברי כנסת הצביעו בעד וכ-2 חברי כנסת התנגדו.

לאחר ההצבעה ניתנה לחה"כ גלעד קריב (עבודה) את הזכות להגיב לנאמר. כשעלה לנאום חברי הכנסת מהסיעות החרדיות עזבו את האולם. את נאומו פתח בהתייחסות לעזיבתם:

"דומני שדי במחזה הזה של חברי הכנסת מן הסיעות החרדיות עוזבים את האולם על מנת לא לשמוע את תגובתי לדברי ההשמצה שלהם על מנת להבהיר לציבור שצופה בנו במה אנחנו עוסקים. הציבור הישראלי ויהודי העולם יודעים היטב מי מאמין שהבית הזה ושמדינת ישראל היא המדינה של כל חוגי וקהילות העם היהודי. האמת היא שהתגובה הטובה ביותר למחזה המביש הזה שכולו מעיד על קנאות, קיצוניות, חוסר סובלנות וכבוד לאחר היא להותיר אותם ללא מענה."

והמשיך בהתייחסות למתרחש בכותל:

"בשנת 2010 התקין הממונה על המקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ בחוסר סמכות נוהל האוסר הכנסת ספרי תורה פרטיים לרחבת הכותל תוך שהוא מציין בנוהל שהמטרה היא לסכל את תפילתן של נשות הכותל. בשנת 2013 ניתנה פסיקה ברורה של בתי משפט במדינת ישראל שתפילת נשות הכותל, לרבות קריאה בתורה חייבת להיחשב כחלק ממנהג המקום. לכן הטענה שנשמעה כאן כאילו הכנסת ספר תורה לרחבת הכותל היא עבירה על החוק אין בה דבר וחצי דבר. נשות הכותל לצערי כביכול היו צריכות להגניב ספר תורה, אוי לבושה שצריך להגניב ספר תורה לרחבת הכותל. היועץ המשפטי לממשלה לא הורה על נקיטת כל צעד נגדן מכיוון שיודע היועץ המשפטי לממשלה שעל פי פסיקת בתי המשפט במדינת ישראל אין מניעה להכניס ספר תורה לכותל ואין כל איסור על נשות הכותל להתפלל כמנהגן. אני ניצלתי את חסינותי הפרלמנטרית לא על מנת להפר את הוראות הדין, אלא על מנת לקיים את פסיקת בית המשפט במדינת ישראל ולמנוע מהממונה על המקומות הקדושים להפר בעצמו את הדין. חשוב להזכיר עוד דבר אחד את צביעותן של חברי הכנסת החרדים, ח"כ גפני, ח"כ ליצמן וח"כ דרעי שהיו בסוד מתווה הכותל.

תוך 24 שעות ניתן להביא שקט ושלווה לכותל אם ייושם מתווה הכותל במלואו. אני מודיע לכם חברי הכנסת החרדים על אפכם ועל חמתכם ניישם את מתווה הכותל בממשלה הזו, עד אז נשות הכותל יתפללו כמנהגן עם ספר תורה בעזרת הנשים. היהדות לא שייכת לכם, הכותל לא שייך לכם, מדינת ישראל לא שייכת לכם תתרגלו."