הצבעה במליאה: אושרו בקריאה טרומית שתי הצעות חוק לפיהן הפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית תיחשב כהפליה בדין הישראלי

הצבעה בקריאה טרומית של חוק הפרשנות (תיקון-הגדרת הפליה על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית) ושל חוק הפרשנות (תיקון-הגדרת הפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית).

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית שתי הצעת חוק, של ח"כ עופר שלח וח"כ ניצן הורוביץ, לפיהן הפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית תיחשב כהפליה בדין הישראלי. 
שתי ההצעות עוברות כעת לוועדת החוקה, חוק ומשפט לשם הכנתן לקריאה ראשונה.
מי הצביע בעד? מי הצביע נגד? מי הפתיע? מה היה לח"כים השונים לומר בנושא? 

הצעת חוק הפרשנות (תיקון – הגדרת הפליה על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית), התשע"ד–2013, של ח"כ עופר שלח עברה ברוב של 54 תומכים מול 14 מתנגדים.
הצעת חוק הפרשנות (תיקון – הגדרת הפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדר), התשע"ג–2013, של ח"כ ניצן הורוביץ עברה ברוב של 48 תומכים מול 13 מתנגדים. 

מהות ההצעות:
הצעות החוק מהוות תיקון ל"חוק הפרשנות", כאשר מטרתן היא לקבוע כי בכל מקום בדין הישראלי בו קיימת התייחסות לאיסור הפליה, יראו בהפליה על רקע נטייה מינית או מגדר כאסורה.  

להצבעה בעניין הצעת החוק של ח"כ עופר שלח לחץ/י כאן

להצבעה בעניין הצעת החוק של ח"כ ניצן הורוביץ לחץ/י כאן

לאור ריבוי חילוקי הדעות שנחשפו לאחרונה בכנסת לגבי זכויות הלהט"בים בישראל ובעיקר בעניין הצעת החוק להשוואת הטבות מס עבור זוגות בני אותו מין*, כדאי לשים לב במיוחד לשרים נפתלי בנט ואורי אורבך, וכן לח"כים איילת שקד ושולי מועלם-רפאלי מסיעת "הבית היהודי", אשר תמכו בהצעתו של ח"כ עופר שלח. יחד עם זאת, עולה השאלה מדוע הם לא תמכו (לא הצביעו כלל) בהצעתו של ח"כ ניצן הורוביץ. שאלה זו עולה גם לגבי ח"כים אחרים מסיעות אחרות אשר הצביעו לגבי אחת ההצעות ונעדרו מההצבעה לחוק השני.
כמו כן, יש לשים לב שמלבד חברי סיעת "הבית היהודי" המצוינים לעיל, שאר חברי הסיעה נעדרו מההצבעות.
בנוסף, ח"כ איציק שמולי מסיעת העבודה, בלט בהיעדרו מההצבעות.

*לידיעה בנושא הצעת החוק להשוואת הבטות מס עבור זוגות בני אותו מין באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

להלן מספר תגובות של ח"כים שונים לגבי הצעות החוק:

ח"כ משה גפני מיהדות התורה: (מתוך הפרוטוקול של ההצבעה) "אני לא באתי להתנגד להצעת החוק של ניצן הורוביץ – לא רלוונטי מבחינתי. אני באתי להתנגד להצעת החוק של עופר שלח… מביאים הצעת חוק הזויה כזאת, שאין לה שום קשר למציאות, היא רק סמל כזה, שאומרים, מתריסים כלפי תורת ישראל, כלפי המוסר האנושי. לא רלוונטי באופן מעשי… ואני לא מבין את הבית היהודי, מה תמכתם בזה?… למה אתם הולכים להצביע בעד? אתם מפלגה דתית, לא?"

ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ: "מדובר בהצעת חוק חשובה שתסיים אחת ולתמיד את האפליה בחוק על רקע נטייה מינית וזהות מגדר. אנחנו עדים בימים האחרונים לקריעת ים סוף הנדרשת כל פעם שעולה הצעת חוק המתייחסת לקהילה הגאה ולכן חשוב להעביר חוק אשר יסיים את האפליה אחת ולתמיד בספר החוקים של ישראל".

ח"כ עופר שלח מיש עתיד: "מדובר בתיקון מתבקש של עוול ברור, הממלא חסר בסיסי בספר החוקים הישראלי, ומהווה צעד נוסף בדרך ליישור קו עם הנדרש מישראל כמדינה מתקדמת המקיימת שוויון לכל אזרחיה. חשוב להבהיר כי אפליה זו אסורה בתכלית האיסור, וכראש השדולה הגאה בכנסת אמשיך לקדם את התיקון עד הפיכתו לחוק".

שרת המשפטים ציפי לבני מהתנועה: (מתוך הפרוטוקול של ההצבעה) "הממשלה תומכת בהצעות החוק – בעצם יש שתי הצעות חוק היום. נטייה מינית וזהות מגדרית הן עניינו הפרטי של כל אדם, אבל יש כאלה – כולל בכנסת הזאת, מסתבר – כאלה שהדבר לא ברור להם. ולפיכך הקהילה הלהט"בית במדינת ישראל סובלת מאפליה עמוקה, ואותה נדרש גם למגר, גם להוקיע וגם לחוקק בעת הצורך חוקים שמגינים עליהם מפני האפליה הזאת.
לא עולה על דעתנו ולא מתקבל ולא ניתן יד למצב שבו יש אפליה נמשכת, או אנשים שמופלים או שמקבלים יחס שונה רק בשל נטייתם המינית או זהותם המגדרית. הצעת החוק תסייע במיוחד לקהילה הטרנסג'נדרית, אשר עדיין סובלת מסטיגמות חברתיות ודעות מוקדמות. הצעת החוק מבקשת למלא חוסר בסיסי בספר החוקים הישראלי. תיקון החוק יעביר מסר חברתי חשוב.
ומכל הסיבות האמורות, אנחנו תומכים בתיקון האמור בשתי הצעות החוק שהונחו היום על שולחן הכנסת". 

שינוי גודל גופנים