המתמודדים ב'הכוכב הבא לאירוויזיון' נדרשים לציין האם הם שומרים שבת. ח"כ ארבל:"מדובר באפליה אסורה".

אתמול, שני 24.6.2019 חבר הכנסת משה ארבל (ש"ס) פנה במכתב למשנה ליועמ"ש ובו הוא דרש ממנו להתערב בנושא האפליה בתחרות השירה הטלוויזיונית, 'הכוכב הבא לאירוויזיון' בה נדרשים המתמודדים להצהיר אם הם דתיים.

כזכור, אתר 'וואלה ניוז' חשף כי המתמודדים לאודישנים בתוכנית הטלוויזיה 'הכוכב הבא לאירוויזיון' נדרשים לציין בטופס מילוי השאלונים האם הם שומרים שבת אם לאו. כשלדבריו, מדובר באפלייה אסורה. ח"כ משה ארבל טוען כי מדובר באפלייה אסורה, ומביע חשש כי מתמודדים נפסלו או ייפסלו על סמך 'קריטריון' זה.

ח"כ משה ארבל (ש"ס) כותב במכתב: "יש לראות בחומרה התנהגות מפלה זו המבקשת להדיר אוכלוסיות רחבות בציבור הישראלי מהשתתפות בתחרות המשודרת בערוץ ציבורי, הפתוח לקהל הרחב, שניתן לחברת קשת על ידי הציבור, מבלי שיש כל רלוונטיות לשאלת שמירת השבת של המתמודדים. התנהלות זו אף עולה כדי עבירה על הוראות סעיף 3(א) לחוק איסור הפליה המוצרים במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים. ממילא, אם אין בכוונת הפקת התוכנית לעשות שימוש במידע, אין מקום לפגוע בפרטיות המשתתפים, וודאי בשלב כה ראשוני עת לא קיימת תכלית לגיטימית לעשות כן".

ארבל ממשיך וטוען: "תכנית טלוויזיה זו מופקת בשיתוף פעולה ועל דעתו של תאגיד השידור הישראלי, אשר אחראי על בחירת הנציגות הישראלית לאירוויזיון. פסיקת בית המשפט העליון הרחיבה בדבר חובת המדינה לפעול בשיוויון. במקרה זה, הפגיעה בזכות לשיוויון מגיעה לראייתי כדי פגיעה בזכות לכבוד, על שום ההיבט הפומבי שבפגיעה, העמימות בדבר הנימוק לפסילת המתמודדים (מקצועי אם לאו) והפגיעה הנלווית בחופש הדת. אכן, ייתכן שזמר שומר שבת יחליט לפרוש מהתחרות בשל שמירת שבת. ייתכן אף שכללי איגוד השידור האירופי, המפיק את תחרות הזמר, יקשו על השתתפותו של הזמר בתחרות הגמר. אולם אין זה ממקומה או מרשותה של החברה המפיקה את התוכנית לבצע את הניפוי, על כלל משמעויותיו הפוגעניות, בשלב הראשוני או בכל שלב עת הוא לא נדרש מאופי ומהות העניין. אבקש את התערבותך המהירה בנושא זה".