המשרד לשירותי דת פרסם דו"ח לקראת שנת 2019 לפיו: ישנה ירידה בכמות הנרשמים לנישואין דרך הרבנות. ח"כ מרב מיכאלי: "הבחירות האלה הן הזמן להצביע בדיוק על זה".

 דוח מיוחד שפרסם המשרד לשירותי דת במהלך שבוע שעבר,  לקראת שנת 2019, עוסק בין היתר בצורות הנישואין אותם בוחרים הישראלים. מהדוח המפורט עולה כי למרות שהנתונים מספרים על ירידה במספר הנישאים בחו"ל בעקבות העלויות הכספיות והפרוצדורות המורכבות, הישראלים לא בחרו להתחתן במקום זאת במסלול האורתודוקסי הרשמי, אלא במסלולים אלטרנטיביים.

בדו"ח  עצמו נכתב כי: "יש עלייה במספר הנישאים שלא באמצעות לשכות הנישואין על ידי רבנים אורתודוקסים (ישנם לפחות 14 רבנים כאלו) וכן נישואין שנערכים על ידי קונסרבטיבים ורפורמים".

עוד ציינו במכתב כי "ישנן מספר עמותות שקמו ואשר משקיעות כסף רב שמגיע מגורמים בחו"ל על מנת לעודד זוגות להינשא שלא במסגרת הרבנות, כדוגמא קמפיין 'חתונה שווה'"

במסמך ציינו גם כי ישנה "עליה דרמטית במספר הזוגות החיים ביחד ללא נישואין".

כך, "בשנת 2016 נרשמו לנישואין בלשכות הנישואין כ-37,675 זוגות, הרי שבשנה החולפת נרשמו 35,163 זוגות בלבד. מדובר בירידה של כ-6.2% לעומת 2016, למרות שהאוכלוסייה גדלה"

בסיומו של הדוח, בו גם נכתב כי מדינת ישראל לא נותנת מעלה לכ-400 יהודים יוצאי ברית המועצות שלא מוכרים כיהודים על ידי הרבנות, מציע כותב הדוח, הרב חזקיהו סאמין, מנהל אגף נישואין:

"ראוי איפה לשקול את כדאיות היציאה לחו"ל למטרת נישואין אזרחיים, אשר תוצאתה, לבסוף, הינה מסמך המתעד נישואין אזרחיים, עמו יש לשוב ארצה"

 

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה): "לא מתחתנות. ברבנות.  הטבלה לא משקרת: השנה הייתה עוד ירידה במספר הזוגות שהתחתנו דרך הרבנות. עוד 6.2% שהחליטו לא ללכת על מקום שבו האישה נחותה מגבר והמוסד הוא מוסד של קניין, שהאישה היא רכוש. כשלוקחות בחשבון שהאוכלוסייה בישראל רק גדלה, מסתבר שהירידה במספר הנישואים ברבנות היא עוד יותר גדולה. זאת לא שאלה של יהודית או לא יהודית, עובדה: לפי החוק שהעבירה ממשלת נתניהו בנט ושקד, מי שמחתן זוג בטקס יהודי אבל לא דרך הרבנות עלול ללכת ל כ ל א. זה על מי מקבל את הכח והכסף להחליט מי שווה יותר ומי שווה פחות. הממסד הרבני ששקד מגינה עליו בתעמולה ובחקיקה מנסה לשמור על המונופול, אבל אנחנו פשוט לוקחות ולוקחים לו אותו.  ישראל היא הדמוקרטיה האחרונה בעולם שאין בה נישואים אזרחיים. גם בקדנציה הזאת, ממשלת נתניהו בנט ושקד הפילו את הצעת החוק שלי לנישואים אזרחיים.  אבל הציבור חכמה וחכם ויודעת מה היא רוצה. והיא רוצה חופש בנישואין. הבחירות האלה הן הזמן להצביע בדיוק על זה".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "יותר ויותר צעירים לא רוצים ולא יכולים להתחתן ברבנות. ממשלת ‎נתניהו מנעה כל ניסיון לפתרון. חוק ברית הזוגיות של ‎מפלגת יש עתיד שקידמנו, יתן מענה, ואינו פוגע במורשת היהודית".

לקריאת הדו"ח המלא לחצו כאן

 

דוח אודות הנישואין לקראת תחילת שנת 2019
שינוי גודל גופנים