המפלגות החרדיות לוחצות על הקואליציה: "אם חוק הגיוס לא יסתדר – נלך לבחירות"

יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מצטרף הבוקר (ראשון) לעמדת סגן השר יעקב ליצמן ממפלגתו, ומכריז כי אם חוק הגיוס לא יסודר הרי שהמפלגות החרדיות יפרקו את הממשלה. בתגובה, חברי כנסת של מפלגת כולנו הבהירו כי יסרבו להתפשר ולא יסכימו לכרוך את העברת התקציב באישור חוקי הגיוס.

בהמשך להצהרתו של סגן שר הבריאות יעקב יצמן לפיה סיעתו לא תתמוך בתקציב המדינה ללא העברת חוק הגיוס- מהש שעשוי לגרור את הכנסת לבחירות, התבטאו מספר חברי כנסת על האולטימטום שהציבו המפלגות החרדיות:

ח"כ רחל עזריה (כולנו): "לחרדים יש בעיה. הם הבינו בזמן האחרון שיש להם אירוע שהם צריכים לטפל בו, גם הם בסיכום שהתקציב צריך לעבור עכשיו. אגב, אם רוצים לדבר על גיוס חרדים, יש 7,000 גברים שכל שנה מגיעים לגיל 18 ובין 2,000 ל3,000 מתגייסים בכל שנה וצריך להגיד כל הכבוד לצה"ל על הדבר הזה. אין הסכמה לגבי חוק הגיוס אלו דברים שצריך לשבת ולדון בהם. לחרדים עצמם ברור שיותר ויותר יתגייסו והם רוצים להיות שותפים לשמירה על המולדת, למנהיגים יש בעיה. כל התכניתה רב שנתית בונה על כך שיותר חרדים יתגייסו, זה מה שאנחנו צריכים עבור צה"ל, ואם רוצים לשבת לדבר על זה אפשר, אבל לא בהצע"ח שמשנה סדרי עולם תוך יומיים." ח"כ יואב קיש (הליכוד): "אני חושב שהחרדים עשו פה טעות, לא יכולים לבוא בהנחתה כזאת כמו שבוע שעבר עם דרישה כזאת חוק יסוד. אלו דברים שלוקח להם זמן, צריך לערב את כל הגופים הרלוונטים בקואליציה. יש כוונה להוביל מתווה ולהוביל לכוונה להעביר חוק גיוס, לא ככה. חוק הגיוס הקודם, אני הייתי הראשון שלא הצביע עם הקואליציה, היום אני לא אתן ולא אצביע בעד חוק שלא יבוא בלי תיאום. אני בזמנו הגשתי הסתייגויות שאם היו מאשרים אותם, כנראה שבג"ץ לא היה פוסל את המתווה. אחד הדברים שאני התעקשתי עליהם." ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "באו משפטנים עם חוק שגם מספק אותנו, וגם מתאים לפסיקת בג"ץ. אנחנו מדברים על הסדר שקיים כבר 70 שנה, וצורת ההחלטה של בג"ץ היא לא חוקית. אנחנו אומרים שהממשלה תבוא ותחליט, ולא שר הביטחון. אני מבין שחלק מחברי הקואליציה לא מבינים אותנו, כל הסיעות היו בוועדה שהסכימה למתווה מסוים. זו ממשלה טובה לכל מרכיבי הקואלציה ולעם ישראל. אני מקווה שהשותפים שלנו יתעשתו". שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי): "המשבר פתיר, אני מכירה את פסיקת בג"ץ ואת הצעת החוק. הגיע הזמן שרה"מ יתערב ויפתור".
ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "אינני יודע מה החרדים ירוויחו עכשו מהפלת הממשלה והליכה לבחירות, אבל אין ספק שאם היעד הוא להשניא את עצמם על החברה בישראל אחת הדרכים הטובות לכך זה להפיל ממשלה וללכת לבחירות על דרישת אי גיוס!" ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד): "אחרי חוק המרכולים מגיע חוק המשתמטים, החוק הזה הוא עלבון לחיילי צה"ל. הוא עלבון למדינת ישראל ועלבון לתורת ישראל. בשום מקום בתורת ישראל לא אומרים שמותר לשלוח אחרים להיהרג בשבילך. בשום מקום בתורת ישראל לא כתוב שמותר להשתמט משירות לאומי במד"א או בעזרה לקשישים או נכים. החרדים פשוט מנצלים את חולשתו של נתניהו בגלל החקירות כדי לדרוס את הציבור החילוני הדתי והמסורתי במדינת ישראל".
ח"כ רועי פולמן (כולנו):
"הסכמים צריך לכבד, ואת הממשלה לא צריך לנהל בסחטנות. התקציב צריך לעבור במועד שסוכם עליו מראש עד סוף מושב החורף."

ח"כ מירב בן ארי (כולנו):
"חצי שנה אני לא שומעת מילה מהחרדים. מה קרה שרגע לפני קריאה שנייה ושלישית על התקציב, הם התעוררו? החרדים רוצים לעשות מחטף על הנושא הכי רגיש לחברה הישראלית. לא יקרה במשמרת שלנו"

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד):

"מאוד ייתכן שהפעם זה (משבר הגיוס) הוא הטריגר לבחירות. אני מזכיר שלאורך כל הקדנציה היו לנו בעיות כמו תאגיד את השידור הציבורי, חוק המרכולים וחוק ההגדרה, אז מאוד ייתכן שזה הטריגר שיביא לבחירות, אם כי כבר עמדנו במצבים האלה לאורך הקדנציה. החרדים, ובפרט ליצמן, התרגלו לעשות דברים לא רק בבריכה אלא ממש מהמקפצה ואת הדבר הזה צריך לעצור. צריך לשרטט את הקו האדום איפשהו. האם יש איזה תרחיש אפשרי שמישהו אחר מרכיב ממשלה בלי החרדים?".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו):
העמדה שלנו הייתה ברורה, לאורך כל הדרך אמרנו שהצעת החוק הפרטית בנושא של ח"כ יואב בן צור (ש"ס) לא יכולה לעבור ואנחנו נצביע נגדה. אם יידרש גם השרה סופה לנדבר תצביע נגדה, אין שום סיבה שהחוק הזה יעבור. השר ליברמן הקים ועדה בתוך משרד הביטחון שאמורה לשקול את כל הצרכים הביטחוניים של מדינת ישראל ובהתאם לכך לגבש הצעת חוק שאמורה לפתור את התעלומה הזאת. זאת סחטנות קטנה. אנחנו חושבים שהממשלה הזאת יכולה להוציא את ימיה ולהתגבר על כל המשוכות. אם סגן השר ליצמן מעוניין להוביל לבחירות – בבקשה".

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (הליכוד)
"במצב הנוכחי אני מעריכה שנמצא את עצמנו בקרוב בבחירות. חוק הגיוס מורכב, יש בו הרבה רגישויות לכל המגזרים ולכן אני מקווה שכל הצדדים יתבגרו וישבו סביב שולחן ויגיעו להסכמות. אין מצב להעביר חוק כזה בכפייה."