המערכת הפוליטית בסערה לאחר שחוק המרכולים אושר בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 58 ח"כים תומכים אל מול 57 מתנגדים

בבוקר יום שלישי ה- 9.1.2018 אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק המרכולים של ח"כ משה גפני, המבקש למעשה לקבוע כי כל חוק עזר עירוני של ראש רשות מקומית, יהיה חייב באישורו של שר הפנים. הצע"ח שבאה על רקע פסיקת בג"ץ מ-27.10.2017, המאשרת את חוק העזר העירוני בעיר ת"א המתיר פתיחת עסקי מסחר בשבת.

להלן עיקרי התגובות מהמערכת הפוליטית עם אישורו של החוק:

שר הביטחון, אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו):
"חוק המרכולים עבר וחבל. לכפייה דתית אין שום קשר ליהדות או למסורת ישראל. חוק מן הסוג הזה במקום לקרב ליהדות רק מרחיק ממנה".

שר הפנים, אריה דרעי (ש"ס):
"‏אישור חוק המרכולים הבוקר איננו 'ניצחון חרדי'. הוא שמירה על הסטטוס קוו וניצחון הרוב הדומם במדינת ישראל הרוצה בהמשך צביונה היהודי של המדינה ומעוניין לנוח ביום המנוחה. 'כי היא מקור הברכה'".

יושב- ראש ועדת הפנים והגנת הסביבה דוד אמסלם (הליכוד):
‏"חוק המרכולים אושר סופית ברוב של 58 ח"כים מול 57. אלה חוקים שאנו מחוייבים אליהם בהסכמים קואליציוניים ועדיין קדושת השבת חשובה לנו לא פחות מלאחרים. אין צורך להיכנס לפאניקה ואחרי שהחוק הזה יכנס לתוקפו, יראו כולם שהוא לא כזה נורא ובעיקר שומר על הסטטוס קוו בכל עיר ועיר".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה):
"רוב ההתנגדויות היו למטרות פוליטיות שאין ביניהם למהות החוק ולא כלום. 'ישראל ביתנו' בהתנהלותם החלישו את שלטון הימין ומחזקים את השמאל. לא הייתה בעייה לגורמים שונים לפגוע בצביון היהודי, בדבר היחיד שיכול לחבר את עם ישראל".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני):
"שומעת ולא מסכימה עם המנחמים שהחקיקה לא משנה כלום.הכל השתנה ביחסי מממשלה ציבור- רצף חקיקה דורסנית שמשרתת אישית רק פוליטיקאים,מפלגת הציבור,פוגעת בביטחון ובמשטרה בלי דיון ענייני ולו שלדקה.הקיצוניות,הדורסנות והאופורטניזם קיבלו הכשר והקווים שנחצו לא יחזרו.היינו שם להלחם נגד".

ח"כ אייל בן ראובן (המחנה הציוני):
"ראש ממשלה חלש שנלחם על שרידותו נכנע הלילה שוב ללחצי הקיצוניים בממשלתו. הפעם זה חוק הכפייה הדתית, חוק המרכולים. לא נראה שראש הממשלה מאמין לעצמו כשמשכנע אחרים להצביע בעד סדרת החוקים נגד הביטחון, נגד החברה ונגד מדינת ישראל. ההיסטוריה תזכור את הביזיון".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
לא ניצחון חרדי, אלא הפסד מר ליהדות כולה. ואחרי שהכל כמעט נאמר על החוק העצוב הזה, חשוב להדגיש: לא רק ה'רוב הדומם' סולד מהחוק הזה. דרעי עצמו יודע היטב שעשה נזק חסר תקדים לשבת. ביודעין, בשביל רווח פוליטי עלוב וקצר טווח.

ח"כ אורלי לוי אבוקסיס (סיעת יחיד):
"הצעת חוק המרכולים שכביכול באה לשמור על השבת ועלולה לפגוע בה יותר, מציבה בעל כורחם יהודים משני צידי המתרס, כמו גם ההחרגה של חנויות הנוחות שמה ללעג את מהות הצעת החוק. לא בכדי רבים מחברי הקולאיציה חברי ליכוד, כולנו, ואחרים הביעו חוסר נוחות ואף התנגדות לחוק הזה, שנדמה שדחיפותו ועיתויו לא ממש נועדו לעשות נפשות לשבת."

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני):
"חוק המרכולים עבר אחרי לילה לבן על חודו של קול על ידי קואליציה רעועה, שבפועל פוגעת בשבת ופועלת רק כדי להציל את עצמה. ימיה ספורים. חוק שלא יעשה דבר טוב ורק יסכסך ויפורר עוד קצת את החברה הישראלית. בזה הם טובים|.