הממשלה החליטה על הארכת שעון הקיץ

הממשלה אישרה אתמול (23.6) את הארכת שעון הקיץ.
ההחלטה התקבלה לאחר ויכוח ציבורי רחב שהתנהל בשנים האחרונות.
לפי ההחלטה, שצריכה לעבור את תהליך החקיקה בכנסת, שעון הקיץ יוארך כבר השנה וימשך עד סוף אוקטובר. 
אורכו הממוצע יעמוד על 211 ימים (כיום, נמשך שעון הקיץ כ-190 יום), בדומה למודל שנהוג במדינות אירופה. על פי המלצת הוועדה שעון הקיץ יפעל מיום שישי שלפני יום ראשון האחרון בחודש מרס בשעה 02:00 ועד יום ראשון האחרון בחודש אוקטובר. 

ההחלטה התקבלה כמעט פה אחד, כאשר השר היחיד שנמנע היה אורי אורבך ממפלגת הבית היהודי.
עם כניסתו לתפקיד של שר הפנים גדעון סער, הוקמה ועדה בראשות מנכ"ל משרד החינוך לשעבר, שמואל אבוהב, שתבחן האם כדאי להאריך את שעון הקיץ.   
הועדה המליצה על הארכת תקופת שעון הקיץ לסוף חודש אוקטובר מידי שנה. ההמלצה התקבלה על ידי שר הפנים.
כזכור, שר הפנים הקודם, אלי ישי, מינה גם הוא ועדה כזו בראשות מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, דב קהת, אשר המליצה על הארכת תקופת שעון הקיץ עד לתחילת חודש אוקטובר מידי שנה.

הועדה בראשות שמואל אבוהב ציינה שלהחלטה יש יתרונות רבים, ביניהם תרומה למשק האנרגיה וחיסכון כלכלי.
אולם, נשמעים גם קולות אחרים אשר טוענים שזוהי החלטה אשר תפגע בציבור שומרי המצוות.  

להלן מספר ציטוטים של חברי כנסת בהקשר זה:

ראש הממשלה בנימין נתניהו ממפלגת הליכוד: "החלטה שלא התקבלה במשך 65 שנה. שר הפנים מביא את ההחלטה שהיא חשובה ותוסיף שעה של אור יום עד סוף אוקטובר. עכשיו יש לנו ארץ זבת חלב, גז ושמש – וזה שינוי מאוד מאוד מבורך".

שר הפנים גדעון סער ממפלגת הליכוד: "חוק שעון הקיץ החדש יביא ליותר אור לישראל ולאזרחיה.
נגיע בפעם הראשונה בתולדות המדינה למעל 200 ימים שבהם מונהג שעון קיץ. תהיה לכך השפעה ישירה על כל אחד מאיתנו וביטוי חיובי על תחום הכלכלה, המסחר, הפנאי, החיסכון באנרגיה, הבריאות והבטיחות בדרכים".

ח"כ זבולון כלפה ממפלגת הבית היהודי: "הארכת שעון הקיץ אל החורף טובה לעובדים אמידים, היוצאים לעבודתם בשעה מאוחרת, אך עלולה לפגוע בעובדי כפיים, היוצאים לעבודתם השכם בבוקר, ויאלצו לעשות את דרכם באפלה גמורה.
נוסף לכך, עלולה להיות פגיעה בציבור שומרי המצוות מאחר ובסוף חודש אוקטובר ניתן יהיה להתפלל שחרית רק בסביבות השעה 06:45 (שעת הזריחה) והארכת שעון הקיץ תעמיד אותם בפני בחירה: תפילה או עבודה".

השר לענייני אזרחים וותיקים אורי אורבך ממפלגת הבית היהודי (שהיה היחיד שנמנע בהצבעה): "זו הייתה הימנעות סמלית. תמיד כשחושבים על  איכות חיים חושבים על עובדי היי-טק ולא על הפועל שצריך לקום בחושך לעבודה, וזה כולל גם את המתפללים".

לכתבה בנושא באתר "Ynet" לחץ/י כאן

לכתבה בנושא באתר "דתילי" לחץ/י כאן