הממשלה אישרה תקציב ייעודי למוסדות הציונות הדתית ולחינוך הממלכתי-דתי. השר פרץ: "הצלנו את מפעלי הציונות הדתית".

אתמול, רביעי 9.9.2020 אישרה הממשלה תוספת של 11 מיליארד שקלים לתקציב המדינה בשנת 2020. התוספת כוללת תקציב סיוע ייעודי למוסדות הציונות הדתית ולחינוך הממלכתי-דתי.

כידוע, בתום דיון ארוך אישרה הממשלה את אופן חלוקת תוספת ההוצאה הממשלתית לשנת 2020 שאושרה ביום ה-24.8.20 בוועדת הכספים. התוספת בגובה של 11 מיליארד ש"ח מעמידה את סך ההוצאה הממשלתית בשנת 2020 על סכום של כ-411 מיליארד ש"ח. כמו כן, אושר עדכון תכנית התקציב התלת שנתית (הנומרטור) לשנים 2021 עד 2023.

ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו (הליכוד) ושר האוצר ח"כ ישראל כ״ץ (הליכוד) הביאו לאישור הממשלה תקציבים למענקים מיוחדים לאוכלוסיית הנכים, תכנית להעלאת כ-2,000 מבני הפלאשמורה, תכנית סיוע לשילוב בני העדה האתיופית בישראל, עשרות תוכניות חינוכיות בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי (חמ״ד), הגדלת תקציב הבטחון, תוכנית להעצמה ופיתוח של האוכלוסייה הדרוזית והצ׳רקסית, פיתוח וחיזוק של ההתיישבות ביהודה ושומרון, תקציבי סיוע לכפרי הסטודנטים ברחבי הארץ, תוכניות למען בעלי חיים ועוד.

בנוסף, ראש הממשלה, בתיאום עם שר הביטחון, הביאו להגדלת תקציב הביטחון בלמעלה מ-3 מיליארד ש"ח.

תקציב הסיוע לחינוך הממלכתי דתי ולמוסדות הציונות הדתית, עומד על  225 מליון שקל כמו כן, הוחלט כי יועבר תקציב לגופים הבאים (במיליונים), לטובת מנהלת זהות יהודית כ-16, פעילות שוטפת של החמ"ד כ-78, תרבות יהודית כ-30, משרד הדתות: יועצות הלכה, מועצות דתיות ועוד כ-30, לטובת ישיבות גבוהות, ישיבות הסדר, מדרשות תורניות לבנות כ-9.

שר ירושלים ומורשת הרב רפי פרץ אשר דאג לגיוס הכספים עבור הציונות הדתית ופעל מול משרד האוצר, מסר:

"הצלנו את החמ"ד כדי שהחינוך הדתי לא יקרוס דווקא בשנה כה מורכבת וקשה. אני שמח לבשר שהתקציב הנדרש יועבר במלואו, ומוסדות החינוך של הציונות הדתית יקבלו את כל התוספות שהם ביקשו. התעקשתי כי בתוך התקציב נתמוך גם בתגבור מערכת החינוך בפריפריה ובשימור של כפרי הסטודנטים. מוסדות לימוד התורה לנשים עומדים בראש סדר העדיפות שלי ולכן דאגתי לתקציב ייעודי למפעל יועצות ההלכה ולפרוייקטים נוספים עם המדרשות. הממשלה גם אישרה תקציב לגרעינים התורניים, המהווים מבחינתי את חוד החנית של העשייה החברתית. במנהלת זהות יהודית הצלחתי לשמר את התקציבים שמיועדים לעמותות הציונות הדתית שעוסקות בהנחלת הזהות היהודית בחברה הישראלית. הכנסתי תקציב ייעודי לטיפול שוד העתיקות ובהסדרה וטיפול של אתרי מורשת ביהודה ושומרון. כבר שנים שיש ניסיונות של הרש״פ למחוק את ההיסטוריה שלנו באזורים האלו ואנחנו לא מתכוונים לתת להשתוללות הזו להימשך".

בתום ישיבת הממשלה שבה אושר התקציבים אמר השר פרץ:

"בתקופת הקורונה בה המצב הכלכלי מורכב, הצלחתי לממש את כל מה שהתעקשתי עליו בעת המו"מ הקואליציוני. הצלנו את מפעלי הציונות הדתית, ואמשיך לפעול לטובת הציונות הדתית בפרט והציבור כולו במעשים ולא בדיבורים. יש הישגים שהציונות הדתית יכולה להשיג רק מהממשלה. אני רוצה להודות לראש הממשלה על ההירתמות לסייע ולעזור דווקא בשעה קשה זו".

השר לשירותי דת יעקב אביטן (ש"ס) מסר:

"ברצוני להודות מקרב לב לשר הפנים הרב אריה דרעי שנאבק בימים האחרונים למען המועצות הדתיות בתקציב ה-11 מליארד שאישרנו אמש בממשלה, ועמד על כך שתקציבן השוטף לא ייפגע. מדובר בתקציב חיוני, בייחוד בתקופת הקורונה, כאשר ידוע לכולם כי המועצות הדתיות עומדות בחזית הפתרונות לתפילות הימים הנוראים, כמו גם בהמשך מתן מענה בנושאי הכשרות, המקוואות, הנישואין ועוד, חרף הירידה הגדולה בהכנסות. המועצות הדתיות הן זרוע הביצוע של המשרד לשירותי דת, בהן אנשים מסורים העובדים לצערי הרב בתנאי שכר ירודים, מתוך תחושת שליחות וערבות הדדית. חשוב מאד לשפר את תנאיהם אך חשוב עוד יותר לשמור על המעט שהם מקבלים, בייחוד לפני החגים. אני מוכרח לומר שאני נרגש לראות את ההתגייסות העצומה של המועצות הדתיות לקריאתי, להיערך לתפילות הימים הנוראים ולוודא שכל יהודי יוכל לשמוע קול שופר ולחוות את התפילות".

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) בירך על ההחלטה ואמר:

"אני ‏שמח שהצעתי להגדיל את מסגרת התקציב לשנת 2020 ולאפשר למדינה להמשיך להתנהל למרות חוסר האחריות של הממשלה שלא העבירה תקציב מסודר התקבלה בחוק, והלילה בהחלטת ממשלה שאישרה את חלוקת התקציב. אפשר לישון הרבה יותר טוב בלילה בידיעה ששלל תכניות חינוכיות וחברתיות יוכלו להמשיך לפעול ולא ייסגרו".

ח"כ מתן כהנא (ימינה) התייחס גם הוא למתן התקציבים לציונות הדתית ואמר:

"בשבועות האחרונים אני עומד בקשר אדוק עם ראשי הארגונים והמיזמים של הציונות הדתית: בחינוך, בתנועות הנוער, בעולם התורה, בתפוצות ובפריפריה. כולם חזרו והתריאו בפני על המחסור התקציבי הקשה בו הם עומדים ועל הצורך המידי בהזרמת תקציבים להמשך הנעתם של המפעלים החברתיים הגדולים של הציונות הדתית. לפני מספר ימים ובאופן בהול פניתי לשר האוצר ישראל כץ ולרב משה גפני יו"ר וועדת הכספים בבקשה להושיט עזרה כספית מידית ודחופה עבורם. הודעת הממשלה מהלילה על הגדלת התקציב והזרמת כספים למפעלי הציונות הדתית היא הנשמה נחוצה וחיונית ואני רוצה להודות להם על המענה המידי והמתבקש. אני מחויב להמשיך ולשמש כתובת עבור כל המפעלים הציוניים אותם טיפחנו ובנינו בשנים האחרונות עד אשר יחזרו לשגרת פעילות מלאה- ככל הניתן במצב הנוכחי. הצלחתם של מפעלי הציונות הדתית היא הצלחתו של עם ישראל כולו".

שר התקשורת יועז הנדל (דרך ארץ) כתב כי במסגת התקציב אושר תקציב לחינוך משלב ואמר:

"שמח לעדכן שבמסגרת עדכוני התקציב אמש, אחרי מו״מ ארוך, בדרישה של חילי טרופר ושלי, הממשלה אישרה תקציב יעודי לחינוך המשלב. החיסון הכי משמעותי לחברה הישראלית בימים אלה, הוא כבוד הדדי.  ילדים דתיים וחילונים שמאלנים וימנים שלומדים וחיים יחד".

שרת התפוצות עומר ינקלביץ (כחול לבן) כתבה:

"מודה לשר האוצר ‎על התקציב, וכן לרה"מ ‎בנימין נתניהו ולרה"מ החליפי ושר הביטחון ‎בני גנץ, על התמיכה והאמירה הברורה של ממשלת ישראל בעניין האחריות כלפי העם היהודי בתפוצות. אנו עם אחד של 15 מיליון יהודים בכל רחבי העולם. מחוייבות אמיתית נמדדת בשעת משבר, ואנו עמדנו בה".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) התייחסה לתקציב שאושר לחינוך משלב ולתקציב שאושר לארוגני התחדשות יהודית וכתבה:

"מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך. רגעים של נחת אחרי שבוע לא פשוט בכנסת. רגע של נחת#1 : שנים רבות אני פועלת עם ולמען ארגוני חינוך, תרבות וחברה שמקדמים יהדות מחברת, מכילה, ציונית וסולידרית. זה לקח זמן ומאמץ לא קטן, אבל אתמול אישרנו תקציבים עבור ארגוני התחדשות יהודית בכדי שימשיכו בעשייה המשמעותית. ברית של מתונים זה ממש שם. רגע של נחת 2# : אני לא שולחת את ילדיי לחינוך המשלב דתיים ולחילונים, אבל אני חושבת שהוא חשוב וחיוני עבור החברה הישראלית. כל שנה הביקוש גדל אבל התקציבים לא. ואם לא די בכך, בשנה האחרונה החינוך המשלב קוצץ, ונחסם ונפגע לא מעט. אתמול העברנו לו תקציב והבטחנו את יכולתו להמשיך ולצמוח. מרכז ישראלי חדש נוצר גם שם".

שינוי גודל גופנים