הממשלה אישרה מתווה אסטרטגי לחיזוק הקשר עם התפוצות. שרת התפוצות: "החלטת הממשלה היא קבלת אחריות לעם היהודי".

הבוקר, ראשון 5.7.2020 ממשלת ישראל אימצה בישיבתה מתווה אסטרטגי כולל, ראשון מסוגו, להבטחת קיום העם היהודי בתפוצות.

את המתווה הגישה שרת התפוצות עומר ינקלביץ', ברוח מסקנות הוועדה הציבורית המיוחדת שהוקמה לבחינת עתיד העם היהודי.

הוועדה הציבורית מונתה לפני כשנה וחצי, לבחינת הפעילות הממשלתית בתחום יהודי התפוצות. מטרת הוועדה הינה לתכנן את אפיקי הקשר בין ישראל לבין הקהילות היהודיות בעולם ולהתאים את החזון הציוני בנושא למציאות החדשה. בראשות הוועדה עמדו מקסין פרסברג, לשעבר מנכ"לית חברת אינטל ישראל וסגנית נשיא אינטל העולמית, לצד הפרופ' יוג'ין קנדל, מנכ"ל סטארט אפ ניישן ולשעבר יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה.

הוועדה בחנה את הפעילות וההתפתחויות בתחום בשנים האחרונות, ולאחר ששמעה אנשי מקצוע ומומחי תוכן בנושא, קבעה, כי על המדינה להציג תכנית אסטרטגית כוללת להבטחת עתידו של העם היהודי, כאשר במוקד העשייה חיזוק הקשר עם הקהילות היהודיות מתוך גישה משתפת, השקעה בחינוך פורמלי ובלתי פורמלי, וחיזוק הזהות היהודית והקשר לישראל באפיקים שונים. כל זאת, בשיתוף פעולה מלא עם משרד החוץ, הקליטה, הסוכנות היהודית, המוסדות הלאומיים, פילנטרופיה והקהילות היהודיות.

שרת התפוצות ח"כ עומר ינקלביץ' (כחול לבן):

"אנו נמצאים ברגע הכרעה היסטורי בכל הנוגע ליחסי מדינת ישראל ויהדות התפוצות. אנחנו עוברים בתכנית הזו מפעולות טקטיות לאסטרטגיה יהודית עולמית. אני מודה לרה"מ בנימין נתניהו, לרה"מ החליפי בני גנץ ולשרי הממשלה על אישור ההחלטה ההיסטורית. בישיבת הממשלה הייתה הסכמה כללית להשקיע בנושא. ממשלת ישראל הכריזה היום כי אנו לא רק 7 מיליון יהודים שחיים בישראל, אלא אנחנו עם אחד גדול של 15 מיליון יהודים בכל רחבי העולם. החלטת הממשלה היא קבלת אחריות לעם היהודי, כפי שמתחייב ממגילת העצמאות ועד חוק הלאום. המתווה שאושר מאפשר בניית תכנית אסטרטגית יציבה לטווח ארוך שאינה תלויה בממשלה זו אחרת. מגיפת הקורונה חידדה את שאלת המחויבות של מדינת ישראל ליהדות התפוצות: האם מדינת ישראל מקבלת על עצמה באופן ברור את המחויבות לעתיד העם היהודי ושמירה על קיומו. יישום מסקנות ועדת פסברג-קנדל יאפשר ליצור פרויקטים אסטרטגיים וגלובליים, שישפיעו על עתיד העם היהודי למשך שנים קדימה".

המתווה