הממשלה אישרה את 'מתווה הכשרות' במסגרתו, יוקם צוות שיבחן את שכרם של משגיחי הכשרות. שר הפנים אריה דרעי: "משגיחי הכשרות הם אנשים שקופים במדינה ולא ניתן לפגוע בתנאי שכרם".

היום, ראשון 08.07.2018 רגע לפני שהמדינה הייתה אמורה להודיע לבג"ץ כי לא מצאה פתרון למערך הכשרות, אישרה הממשלה בישיבתה השבועית את 'מתווה הכשרות' במסגרתו, יוקם צוות שיבחן את שכרם של משגיחי הכשרות. הצוות יבחן את העסקת משגיחי הכשרות ללא פגיעה בתנאי שכרם וזכויות העסקתם במסגרת רפורמת "משגיח – מושגח", לרבות בחינה של העסקתם כעובדי המועצות הדתיות.

הצוות יורכב מהמשרד לשירותי דת, הרבנות הראשית לישראל ומשרד האוצר, בכדי לבחון את צמצום הפגיעה בהעסקתם של המשגיחים, לרבות העסקתם באופן ישיר כעובדי המועצות הדתיות.

 בהצעה שאושרה, נכתב בין היתר: "להטיל על השר לשירותי דת והרבנות הראשית לישראל להכין בתוך 60 יום תזכיר חוק שעניינו הפעלת מערך השגחת הכשרות בהתאם לעקרונות אותם אימצה מועצת הרבנות הראשית לישראל בהחלטתה האמורה המצורפת כנספח להחלטה זו לעניין ניתוק הזיקה בין משגיחי הכשרות ובתי העסק המושגחים על ידם".

כזכור, העתירה לבג"ץ בנושא הוגשה בשנת 2004, ופסק הדין של בג"ץ ניתן במאי 2017 תוך מתן דד ליין עד סוף יוני 2018, להקמת מערך חדש. המדינה ביקשה הארכה עד סוף יולי ליישום פסק הדין.

ההסתדרות הכריזה לאחרונה על סכסוך עבודה לנוכח החשש בפגיעה בשכרם. כעת, עם החלטת הממשלה ייעשו מאמצים לבחינת תנאי שכרם, לרבות בחינת העסקתם כעובדי המועצות הדתיות.

במהלך השבוע האחרון התכנסה הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) לדיון מהיר בנושא  מעקב בעקבות ביקורת מבקר המדינה נגד מערך הכשרות הממלכתי לאור בקשתו של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד).

שר הפנים אריה דרעי: "משגיחי הכשרות הם האנשים הכי שקופים במדינה ולא ניתן לפגוע בתנאי שכרם ע"י חברות כוח אדם".

שר האוצר משה כחלון (כולנו): "תמיד דרעי מנצח, לא משנה מה יהיה. 'הארכות', 'פנדלים' – בסוף הוא מנצח".

 


.