הממשלה אישרה את חוק השוויון בנטל

ברוב של 14 תומכים 4 נמנעים ו-0 מתנגדים, אישרה היום (7.7) הממשלה את חוק השוויון בנטל אותו גיבשה וועדה בראשות שר המדע, יעקב פרי. 
כעת ההצעה צריכה לעבור שלוש קריאות בכנסת ובמידה ותצלח את כולם – החוק יאושר.  
עיקרה של הצעת החוק היא העובדה שהחל משנת 2017 יחויב כל צעיר יהודי מעל גיל 18 להתגייס לצבא.

השרים שנמנעו הם יאיר שמיר, סופה לנדבר ויצחק אהרונוביץ', שלושתם ממפלגת ישראל ביתנו ואורי אריאל ממפלגת הבית היהודי.

עם אישורו של החוק תתחיל "תקופת מעבר" שתכלול התאמה של המערכות למציאות החדשה. בתקופה זו, מספר החרדיםשיגויסו יעלה בהדרגה. החל משנת 2017, יחויב כל צעיר יהודי מעל גיל 18 להתגייס ונגד המשתמטים יופעלו סנקציות.
עם זאת, 1800 תלמידי ישיבות שיוגדורו כ-"עילוי" יקבלו פטור. בנוסף, תלמידי ישיבות בני 22 ומעלה גם יקבלו פטור וזאת בשביל שיוכלו להיכנס לשוק העבודה.  
כמו כן, אורך השירות של גברים יקוצר ושל הנשים יוארך. 

להלן דברים שאמרו חברי הכנסת השונים בתגובה להצעה שאושרה:

ראש הממשלה בנימין נתניהו ממפלגת הליכוד: "נעשה את השינוי בהדרגה תוך התחשבות בצרכים המיוחדים של הציבור החרדי". לדברי נתניהו, "המטרה שלנו היא כפולה – שילוב של צעירים חרדים בצה"ל ובשירות האזרחי וכן שילובם בשוק העבודה".

שר המדע יעקב פרי ממפלגת יש עתיד: "ה 65 שנה שמדינת ישראל מתלבטת בבעיה רגישה, בעיה מאוד חברתית שאני מאוד מקווה שעם אישורה נהיה עדים לגיוס בני ישיבות ולהתנדבות לשירות אזרחי. נבנה חברה שוויונית, צודקת ואמיתית יותר".

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ ממפלגת התנועה: "לאורך כל הדרך טענתי ששאלת ישיבות ההסדר בעייתית. בעוד כמה שנים אין ספק שהמצב לא יהיה דומה למה שקורה עכשיו. מצד אחד כולם רוצים שירות אזרחי אבל זה דבר שיש לתקצב, יש לקיים בנוגע לכך דיון מעמיק. כרגע מצהירים הצהרות גדולות אבל מתעלמים מהבעיות שלהן".

שר האוצר יאיר לפיד ממפלגת יש עתיד: "אחרי 65 שנה אנחנו מתקנים את העיוות של השוויון בנטל. זה לטובת החברה החרדית ולטובת החברה הישראלית, כולנו מתרגשים. הפיל ממשלות, גמר קריירות של פוליטיקאים. אחרי שלושה חודשים שהממשלה קיימת, מעבירים שינוי היסטורי, זה דבר גדול לכולם".
ח"כ משה גפני ממפלגת יהדות התורה: "ההחלטה היא כתם על מדינת ישראל שהופכת להיות המדינה היחידה בעולם אשר קובעת כי לימוד תורה איננו דבר לגיטימי. לומדי התורה שמגנים על העולם כולו כמאמר הנביא 'אם לא בריתי יומם ולילה חוקות שמים וארץ לא שמתי' – הם התשתית עליהם קיים העם היהודי. אם מישהו סבור שכתוצאה מהחוק יהיה אחד שיסגור את הגמרא ויפסיק ללמוד תורה – טועה טעות חמורה. אנו לא מתייחסים לפוליטיקאים שהפכו את הנושא לאג'נדה פוליטית, אולם לא יסולח לראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הליכוד, שקיבל מאיתנו תמיכה גורפת עשרות שנים, ולנפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, שנחשבת מפלגה דתית ויש בקרבה לומדי תורה".

ח"כ מאיר פרוש ממפלגת יהדות התורה: "יום עצוב ליהדות החרדית. היום הזה יירשם כיום שחור בתולדות היישוב היהודי. ההתעמרות של הממשלה במיעוט החרדי גובלת ברדיפה ואכזריות. אין לממשלה את המנדט מהאו"ם לנהל כך את המדינה. הבית היהודי מזמן כבר שרף את הבית ויש לו חלק עיקרי בהריסת הבית החרדי". 

ח"כ יעקב ליצמן ממפלגת יהדות התורה: "כל מי ששותף לממשלת השמד והשנאה הזאת – עתיד לתת את הדין על כך, בעיקר, מנהיגי ומצביעי מפלגת הבית היהודי".

ח"כ ישראל אייכלר ממפלגת יהדות התורה: "השלטון האכזרי לא יצליח לכפות את גזירת הגיוס, כי בני התורה וראשי הישיבות והרבנים ילכו לכלא בגאון, יחד עם תלמידיהם הנרדפים בארץ קדשנו. ההיסטוריה היהודית תזכור לדיראון עולם, את הגזירה שנחתמה בימי בין המצרים נגד תורת ישראל ותוזכר בצום ט' באב".

ח"כ מנחם מוזס ממפלגת יהדות התורה: "החלטת הממשלה תיזכר לדיראון עולם. זו גולת הכותרת של ממשלה שחרטה על דגלה את חיסול עולם התורה ורדיפת הציבור החרדי, גם מבחינה רוחנית וגם מבחינה גשמית. אך הם לא יוכלו לנו. התורה חזקה מכל חוק דרקוני ומכל גזירה שבאה לבטלה. לא יועילו הסנקציות הכלכליות, לא יואילו האיומים בענישה ובכליאה. תלמידי ישיבה ימשיכו וישמרו על עם ישראל בתורתם וכל החפץ בכך ימשיך לשקוד על תלמודו, עם חוק הגיוס, או בלעדיו". 

שרת המשפטים ציפי לבני ממפלגת התנועה: "הצבענו היום בעד החוק לעידוד שרות צבאי לחרדים. אני לא קוראת להצעה הזו חוק שיוויון בנטל, כי אין בה שוויון. עדיין. אבל היא טובה יותר מהמצב הקיים שבו ציבור שלם נהנה מפטור ולא מתגייס לצבא. ההצעה הזו היא בבחינת הרע במיעוטו. במתווה שעבר אין שוויון כי יש בו דחייה של חובת שירות במספר שנים. אין בו שוויון כי לא כולם מתגייסים בגיל 18. והסעיף מכעיס במיוחד הוא שתלמידי ישיבות ההסדר ישרתו רק 17 חודש. פחות מהחרדים. אתם בוודאי מבינים שהכח הפוליטי בממשלה פשוט התחלף – במקום החרדים נכנס הבית היהודי ואיתו הדיל של יש עתיד איתם. זה הדיל שקיבע את העיוות שבו קבוצה אחת, משרתת אמנם, אבל פחות.
היועץ המשפטי לממשלה קבע שכשתחול חובת גיוס על החרדים יצטרכו לתקן גם את אי השוויון המובנה הזה, ואנחנו ב׳התנועה׳, שלא קשורים לדילים, נאבק על כך.
ועוד משהו, ולמרות ההקשר המטלטל: אלעזר שטרן חברנו למפלגה ניהל מאבק עיקש וראוי – והצליח. שטרן סיכם עם שר הביטחון כי חללי צה״ל שהם זכאי חוק השבות ואינם יהודים, יזכו לקבורה מכבדת לצד חבריהם באותו בית קברות. ללא ספק מהלך ראוי ששם קץ לחוסר צדק משווע ומכבד אותנו – כצבא העם וכחברה".

לסטטוס בנושא מדף הפייסבוק של ציפי לבני לחץ/י כאן

ח"כ איתן כבל ממפלגת העבודה: "הממשלה מנציחה היום בלוף בחסות החוק. כל בר דעת מבין שצה"ל לא יוכל לקלוט חרדים בני 21 עם ילדים ולכן ההחלטה שהתקבלה הבוקר לאישור מתווה השיוויון בנטל של ועדת פרי יוצרת לשנים רבות מצב יותר גרוע מאשר המצב הנוכחי. לא מתקנים עוול אחד באמצעות יצירת עוול חדש.
במקום המתווה שאישרה היום הממשלה עדיף להכפיל את מכסת הפטורים על פי "תורתו-אומנותו" ובלבד שכל מי שלא נכלל במסגרת זו יגויס כמו יתר בני גילו בגיל 18. הייתה לממשלה הזדמנות בלתי חוזרת לתקן ליקוי של 65 שנים, אך היא בחרה בללכת בלי ולהרגיש עם. כעת היא תצטרך להסתכל בעיניהם של בנות ובני ה-18 שמגיעים לבקו"ם ולהסביר להם מדוע בני גילם החרדים לא נמצאים לצדם".

לסטטוס בנושא מדף הפייסבוק של איתן כבל לחץ/י כאן

לידיעה בנושא באתר "וואלה" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא באתר "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן