המליאה דנה בהצעה לסדר בנושא הנחת ראש של חזיר בפתח בית הכנסת 'סוכת שאול'. לבקשתו של ח"כ אליעזר מוזס. ח"כ מנחם מוזס: "סבורני שהגורם לדבר הנורא הזה הוא המאבד נגד ההדתה".

היום, רביעי 14.11.2018 עלתה במליאה הצעה לסדר בנושא הנחת ראש של חזיר בפתח בית הכנסת "סוכת שאול" ברמת השרון לבקשתם של ח"כ אליעזר מוזס (יהדות התורה) וח"כ ינון אזולאי (ש"ס).

ח"כ אליעזר מוזס (יהדות התורה): "אני רוצה להתייחס לפשע הנוראי – מה שקרה ברמת השרון. בדיוק 80 שנה לליל הבדולח הנוראי נעשה פשע, כאשר ראש של דבר אחר נוטף דם נתלה על דלת בית הכנסת "סוכת שאול" ברמת השרון.  במסורת היהודית, כפי שאתם יודעים, אפילו לא מזכירים את המלה חזיר, אלא "דבר אחר", במירכאות. עד כדי כך מאוס הדבר בעם היהודי. סבורני שהגורם לדבר הנוראי הזה הוא המאבק נגד ההדתה שנהפכה להסתה. אני רוצה לספר לך שאני השתתפתי בוועדת החינוך, כאשר הורים עם תלמידים באו למחות על נושא ההדתה. ולא יאומן, יושבים שם ילדים בני 10, 11, 12 ומפריע להם שמגניבים להם מושגים על בריאת העולם, ועל חגים, ועל תפילין, ועל טליתות. דברים כאלה מגניבים להם עם הלימודים, השם ישמור אותם. ואז לקחתי הצידה אחד מהילדים האלה, שאלתי אותו: בן כמה אתה? הוא אומר לי: בן 12. שאלתי אותו: אתה מעוניין בבר מצווה? הוא אומר: בוודאי. אתה מעוניין בהנחת תפילין בכותל המערבי? איזו שאלה, אני כבר שנה מנדנד להורים שלי. אז שאלתי אותו: אז מה אתה עושה כאן? הוא אומר לי: אני לא יודע, הביאו אותנו יחד כולם, שנבוא כאן להשתתף. אמרתי: על מה להשתתף? על ההדתה הנוראה. על ההדתה. אתה יודע שתפילין והכותל והדברים האלה זה דת ממש, זו לא הדתה. אז הוא אומר: אני לא יודע. לפיכך אני לא מתפלא כלל שביצוע פיגוע אנטישמי שגרם לזעזוע רבתי בכל רחבי המדינה ובבית הזה, כאשר כולם גינו את המעשה הנפשע הזה – אבל זו רק נחמה פורתא. אני מקווה שהמשטרה תשים את ידיה על מבצעי פשע נוראי זה, כאשר נאמר לי קודם – נשמע את תשובת שר המשטרה בנידון – שזה תחת איפול מלא, על מנת להצליח להגיע למי שביצע את הפשע הזה. אני מקווה בעזרת השם שבזה יסתיים הדבר. ההסתה הזאת חייבת אחת ולתמיד, חייבת להימחק מן העולם. הדתה זה לא הסתה והסתה זה לא הדתה. אנחנו מלמדים באמת על בריאת העולם ועל תרי"ג מצוות, וכל מי שרוצה ללכת בדרך הזאת, יבוא וילך ויתנהג כפי שדורשת מאיתנו תורתנו הקדושה".

 

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס): " 80 שנה, אמר הרב מוזס, לליל הבדולח, שבו השחיתו הנאצים, יימח שמם, בתי כנסת, שרפו אותם. אני מסתכל ואומר: כשזה קורה בחוץ-לארץ כולנו זועקים "אנטישמיות", כולנו אומרים שצריך לעשות הכול על מנת להביא אותם לדין שם. זה קרה באיטליה לפני כארבע שנים, שהשליכו גורמים אנטישמיים שלושה ראשים של דבר אחר, של החזיר, במוסדות יהודיים ברומא שמה; זה קרה לפני שנתיים באומן, בקבר של רבי נחמן מברסלב, שם הכותרות בעיתונים זעקו: אנטישמיות. למה? כי זה רחוק מאיתנו. כשיש מקום שרובו אינם יהודים, אז זועקים "אנטישמיות". לצערי פה, המקרה המזעזע הזה, לא קיבל מספיק כותרות.  אנחנו לא מחפשים את הכותרת, אבל זה צריך לזעזע את כולנו, כי כשאנחנו עוברים על דבר אחד, פעם זה היה שריפת תפילין, פעם זה היה עקירה של המזוזות מקבר רחל – וכל פעם אנחנו שומעים על משהו אחר. אלה הם מעשי אנטישמיות שמיום ליום רק גוברים – זה היה שריפת ספרי התורה בחדרה, וכל יום אנחנו שומעים עוד דברים כי אנחנו עוברים על זה שקט, אנחנו עוברים על זה בלי לשמוע, בלי לעשות מעשה. אם נעבור על כל המקומות האלה, אולי מלבד חדרה, עדיין לא מצאו את אותם הגורמים. בשאילתה שלי לשר לביטחון פנים על קבר רחל עדיין לא נמצא אותו אדם שעשה את המעשה, וכן עם התפילין בטבריה – לא נמצא האדם. ולכן זה ממשיך, כי במדינה שלנו אין פחד. אתה יכול להיות אנטישמי ולא יקראו לך "אנטישמי". תעשה מעשה  אנטישמיות, אף אחד לא ימצא אותך, אבל כשזה קורה בחוץ-לארץ, כולנו מזדעזעים וצועקים "אנטישמיות". מה קרה? אם זה פה, זה לא אנטישמיות? אני קורא לשר לביטחון הפנים שייכנס לחיפוש קטן בגוגל, ויעשה "ביזוי" או "זלזול בבתי הכנסת" – כמה מקרים יש שם. ולכן אני אומר: הגיע הזמן שנטפל באותם פורעים ופושעים ביד קשה, ונגיע אליהם ונשקיע משאבים בשביל זה, ולכן אני מבקש מכולם להגיע, ואני מבקש להעביר את הדיון הזה לוועדת הפנים, על מנת ששם נדון ונבקש מהמשטרה שייתנו לנו את כל המקרים וגם מה נעשה בהם".

 

ההצעה לכלול את הנושא בסדר-היום של הכנסת נתקבלה ברוב של שמונה תומכים וללא מתנגדים.