המדינה פנתה לבג"ץ בכדי לדחות פעם נוספת את מועד פקיעת חוק הגיוס מיום ראשון הבא לעוד ארבעה חודשים. רה"מ בנימין נתניהו:"במצב הקיים, אין רוב לקואליציה לנוסח החוק שגובש על ידי מערכת הביטחון

אתמול, שלישי 27.11.2018  הגישה מחלקת הבג"צים את בקשת המדינה, לדחות פעם נוספת את מועד פקיעת חוק הגיוס מיום ראשון הבא לעוד ארבעה חודשים.

הנימוק המשפטי של המדינה, בשם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא כי חל שינוי בהרכב הקואליציה בשל התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן ופרישת מפלגת 'ישראל ביתנו' מהקואליציה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד):  "לפני שבועיים חל שינוי נסיבות משמעותי ביותר ביכולתה של הקואליציה להשלים את מלאכת החקיקה שעל הפרק, וזאת בשל התפטרות שר הביטחון הקודם חבר הכנסת אביגדור ליברמן מתפקידו. התפטרותו של ליברמן ופרישתה של מפלגת 'ישראל ביתנו' מהממשלה, הובילה לזעזוע בקואליציה, הנשענת כיום על 61 חברי כנסת. במצב הקיים, לעת הזו, אין רוב לקואליציה לנוסח החוק שגובש על ידי מערכת הביטחון ואשר עבר בקריאה ראשונה, באופן שמחייב היערכות מחדש בכל הנוגע להליכי חקיקה רגישים כגון אלו".

 

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן: "בג"צ לא צריך להסכים לדחייה אפילו של שעה אחת. הרי רוב חברי הכנסת בקואליציה וגם חברי הכנסת של ‘יש עתיד׳ מהאופוזיציה, תמכו בחוק בקריאה ראשונה ויתמכו בו גם בקריאה השנייה והשלישית. גם עכשיו יש רוב בכנסת להעביר את הצעת החוק. הבקשה נובעת אך ורק משיקולים פוליטיים צרים ולא משיקולים עניינים. הישרדות פוליטית לא מצדיקה פגיעה בביטחון המדינה ולא במרקם העדין של החברה הישראלית".

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד: תניהו שוב נכנע לחרדים ובורח לבג״ץ. התירוץ התורן – התפטרות שר הביטחון. אפילו הם לא יודעים איך זה קשור".