הכנסת העשרים ושתיים התפזרה ברוב של 94 תומכים. ח"כ לפיד: "הבחירות האלה הולכות להיות פסטיבל של שנאה, אלימות וגועל"

אתמול, רביעי 11.12.2019  עם פקיעת עשרים ואחת הימים להקמת ממשלה על ידי חבר כנסת באיסוף שישים ואחת חתימות, הצעת החוק לפיזור הכנסת אושרה בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 94 תומכים וללא מתנגדים.
המאמצים להרכבת הממשלה נמשכו עד הרגע האחרון אך כשלו כל הניסיונות להשגת פשרה בין מפלגת הליכוד ומפלגת כחול לבן.
ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו (הליכוד):
"בשעות האחרונות כחול לבן מוציאים מבול של ספינים, הם רוצים להסתיר את העובדה שהם עשו הכול כדי להימנע מהקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה".
יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן כינס ישיבת סיעה ואמר:
"שתי המפלגות הגדולות שיש להם 65 מנדטים נושאות באחריות למערכת בחירות מיותרת. לא פסלנו אף אחד, אבל אמרנו כי לא ניכנס בשביל כיסא. אלא בשביל להוביל שינויים. גם בנושא דת ומדינה דיברנו על תח"צ בשבת, נישואים אזרחיים וגיור. לא קיבלנו שום תשובה מספקת. תמכנו במתווה הנשיא למרות שהעניק יתרון לנתניהו. התנהלנו בצורה הכי אחראית. גם כחול לבן התנהלו בצורה מחפירה הם למעשה רימו את הבוחרים שלהם. ראיתי ח"כים של כחול לבן שיוצאים מגדרם לרצות את החרדים בוועדת הכספים ובוועדת הכנסת".
ח"כ יאיר לפיד יו"ר יש עתיד אמר במליאת הכנסת:
"תרחיקו את הילדים מהטלוויזיה. יש בחירות, והבחירות האלה הולכות להיות פסטיבל של שנאה ואלימות וגועל. אז תדאגו שהילדים שלכם לא יהיו ליד הטלוויזיה בשלושת החודשים הקרובים, שהם לא יראו מה אומרים להם נבחרי העם".
ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) אמר:
"חוק יסוד הכנסת קובע שמי שפועל בגזענות לא יכול להיבחר לכנסת. ליברמן פועל לליבוי שיטתי נגד החרדיים והערביים. לפי סעיף 7 ליברמן לא יכול להתמודד לכנסת. ליברמן גם עובר על הסעיף שאוסר לפעול נגד קיומה של ישראל כמדינה יהודית".
יו"ר העבודה-גשר ח"כ עמיר פרץ גם תקף את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ואמר:
  "מערכת הבחירות שאנחנו הולכים אליה מגיעה בגלל שנאה, הסתה וחרמות. כולם רוצים להטיל את האשמה רק על נתניהו, אין ספק שהוא אמן ההסתה, אבל הגורם המרכזי שהביא למערכת הבחירות הזו הוא ליברמן – ששדרג את ההסתה נגד החרדים והערבים".
הבחירות לכנסת ה-23 יתקיימו ב-2 למארס ו' באדר.