היועמ"ש על החלטת חוק המקוואות: "פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת, עד כדי פגיעה בכבוד האדם המעוגן בחוק היסוד ובזכות לשוויון"

כך אמר אתמול (20.3.16) היועץ המשפטי לממשלה, בחוות דעת שגיבש אודות החוק.
ח"כ רחל עזריה אמרה כי "הערב, היועץ המשפטי לממשלה חיזק את עמדתנו על ידי כך שקבע כי התרת הטבילה במקוואות ציבוריים בדרך הלכתית מסוימת בלבד, פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת, ופוגעת גם בזכות לשוויון."
כל הפרטים כאן

אתמול (יום א', 20.3.16) בערב גיבש ופירסם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, חוות דעת בנוגע ל"חוק המקוואות".
בחוות הדעת נכתב כי התרת הטבילה במקוואות ציבוריים בדרך הלכתית מסוימת בלבד "פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת, עד כדי פגיעה בכבוד האדם המעוגן בחוק היסוד ובזכות לשוויון". לטענתו, הנוסח הקיים של הצעת החוק אינו מקיים את הדרישות החוקתיות על פי הדין.

חברות וחברי כנסת רבים אשר התנגדו לחוק (קראו כאן מה שהיה להם להגיד) הצליחו לחסום את חקיקת החוק במתכונתו הנוכחית, ועתה חברי הכנסת החרדים מחוייבים להתפשר על הנוסח. 

חברי מפלגת הבית היהודי, שהצביעו בעד החוק וחלקם אף חתומים עליו, אמרו כי הסכימו להצביע בעד החוק בתמורה להבטחה כי בנוסח הסופי שלו תעוגן האפשרות כי נשים יטבלו במקווה לבד, ללא נוכחות של בלנית.

חוק המקוואות עורר סערה רבה בקרב היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית, אך גם ואף בעיקר בקרב נשים אורתודוכסיות שנוהגות לטבול על בסיס קבוע. 

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה), יוזם החוק, אמר כי פסיקת העליון מפרה את הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה.

בתגובה להחלטת היועמ"ש, מסר עו"ד יזהר הס, מנכ''ל התנועה המסורתית: "חוק המקוואות הוא לא רק לא חוקתי, ולכן לא יכול היועמ"ש להגן עליו בעליון, אלא גם חוק אנטי יהודי ואנטי ציוני. זה חוק שאם היה מתקבל, היה חותם את הגולל על היותה של מדינת ישראל הבית הלאומי של הבית היהודי".

בתגובה לדברי מנדלבליט כתבה ח"כ רחל עזריה (כולנו), כי "מהרגע הראשון אמרנו שחוק המקוואות פוגע באופן חמור בציבור הטובלות. לכן התחייבנו ב'כולנו' שהחוק לא יעבור כלשונו ושנמנע כל פגיעה אפשרית בציבור הטובלות הדתיות והמסורתיות. 
הערב, היועץ המשפטי לממשלה חיזק את עמדתנו על ידי כך שקבע כי התרת הטבילה במקוואות ציבוריים בדרך הלכתית מסוימת בלבד, פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת, ופוגעת גם בזכות לשוויון.
במשך שנים רבות, קולנו כנשים דתיות ומסורתיות לא נשמע בנושאי דת ומדינה.
כעת קולנו נשמע באופן צלול רם וברור.
תתחילו להתרגל."

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) כתבה בעמוד הפייסבוק שלה את הדברים הבאים: "אז כעת מתברר שהצעת חוק המקוואות שהעלה גפני אינה רק פוגענית, משפילה, חודרת לפרטיותן של נשים ופוגעת בחופש הדת. מחוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט עולה כעת – ההצעה גם אינה חוקתית.
דומני שאזלו התירוצים: את הצעת החוק של גפני שעברה השבוע בטרומית יש להוקיע, להוריד מסדר היום, ולשכוח שבכלל עלתה בשנת 2016.
האלטרנטיבה שאני מציעה פשוטה: המקוואות הן של כלל הציבור, אופן הטבילה במקווה טהרה יתבצע לפי מנהגה של הטובלת ואיש אינו רשאי לתחקר אישה, לחדור לחייה האישיים או לבצע בדיקות ללא הסכמתה המפורשת.
את הדיון בהצעתי ועדת השרים דחתה היום בחצי שנה. בעזרתכן/ם, נמשיך במאבק בשתי חזיתות: נעצור את החקיקה הפוגענית של גפני, ונקדם חקיקה שוויונית והוגנת שתכבד את כלל נשות ישראל."