היום במליאה: הצבעה בעניין הצעת החוק לפיה תקופת המאסר המקסימלית לסרבני גט תוכפל

היום (4.3.14) מתוכננת לעלות לקריאה טרומית במליאה הצעת החוק חוצת הסיעות של ח"כ מיכל רוזין ממרצ יחד עם ח"כים נוספים מסיעות מרצ, הבית היהודי, הליכוד-ביתנו ויש עתיד. 
ההצעה שהוגשה כבר בחודש נובמבר בשנת 2013 מבקשת להכפיל את תקופת מאסר הכפייה המקסימלית לסרבן גט כך שתוארך מעשר שנים כיום לעשרים שנים.
הצעת החוק הינה אחת מיני הצעות רבות אשר הוגשו בשנים האחרונה בנושא סרבני הגט, והיא מעלה סוגיה חשובה ביותר. 

סרבני הגט הם אנשים נשואים אשר מסרבים לסיים את נישואיהם באופן רשמי (התורה מחייבת שגירושין יתבצעו ע"י מתן גט מהבעל לאישה), למרות שהנישואים אינם קיימים בפועל, ובכך מונעים מבנות זוגם להינשא לאחר. 

לפי חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין), התשנ"ה–1995, בתי הדין הרבניים מוסמכים להוציא צווי הגבלה נגד סרבני גט המסרבים לקיים פסקי דין של גירושין. על פי החוק ניתן, בין השאר, להורות על מאסרו של סרבן גט עד לתקופה של עשר שנים.
הצעת החוק מבקשת להאריך את תקופת מאסר הכפייה המקסימלית לסרבן גט מעשר שנים כיום לעשרים שנים.

בדברי ההסבר של הצעת החוק נכתב כי "תיקון זה נועד לסייע לבתי הדין הרבניים ליישם את החוק, לצמצם את מקרי סרבנות הגט ולסייע לעגונות ומסורבות גט, האסורות בכבלי נישואיהן, להשתחרר מכבליהן".

ההצעה זוכה לתמיכה נרחבת וכאמור, חוצת סיעות, ועל כן היא צפויה לעבור בקריאה טרומית היום במליאה.
עם זאת, חשוב לציין כי עולות טענות לפיהן הצעת חוק זו אינה מספיקה ואינה יכולה לפתור את בעיית מסורבות הגט כיוון שחלק מאותם אנשים שלא מעוניינים לתת גט לנשותיהם, ימשיכו לסרב גם במחיר של ישיבה בכלא לתקופה של עשרים שנים במקום "רק" עשר.  

לכן, ניתן לראות, מעבר להצעות חוק דומות ואף זהות, גם מספר הצעות חוק אשר מבקשות לבצע רפורמה מקיפה יותר.

כמו כן, חשוב לציין שבמקביל להגשת הצעת החוק המדוברת, הגישה ח"כ רוזין יחד עם חבריה וחברותיה מסיעת מרצ הצעה מחמירה הרבה יותר, לפיה תהיה בסמכותו של בית המשפט המחוזי האפשרות לשחרר את הצד המסורב מברית הנישואין ובעצם לבטל את הנישואין.

בנוסף, כאמור, הוגשו בשנים האחרונות הצעות חוק רבות בנושא כאשר אחת הח"כיות הבולטות ביותר בהקשר זה היא ח"כ ציפי חוטובלי מסיעת הליכוד ביתנו, שהגישה הצעות חוק רבות בנושא.

בשנת 2011 למשל, הגישה חוטובלי הצעה לפיה, באופן דומה להצעתה של רוזין, יוארך העונש המקסימלי אם כי ל-25 שנים.
 
בין הצעותיה ישנן גם הצעה לפיה יתאפשר להסגיר סרבן גט שנמלט לחו"ל וגם הצעה לפיה בית הדין הרבני יוכל להטיל הגבלות נוספות כמו העברת סרבן הגט לבית כלא אחר, הפרדה בין סרבני הגט השונים וכן גם שלילת זכויות השמורות לאסירים שומרי מצוות מסרבני הגט.

להצעת החוק המדוברת של רוזין באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

להצעת החוק של סיעת מרצ באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

להצעת החוק הדומה של חוטובלי באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

להצעת החוק השנייה של חוטובלי באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

להצעת החוק השלישית של חוטובלי באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

שינוי גודל גופנים